Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
گزارش بی‌بی‌سی از مراسم تشییع آیت‌اله منتظری

«روحانی جنجالی»

2009 December 21

ترجمه/ رادیو کوچه

ده‌ها هزارتن از مردمی که از  مخالفان ایران حمایت می‌کنند در شهر مذهبی قم جمع شدند تا بزرگ‌ترین منتقد روحانی، آیت‌الله حسین‌علی منتظری را به خاک بسپرند.

جان لنه، خبرنگار بی‌بی‌سی در تهران گزارش می‌دهد که تعداد نیروهای امنیتی زیاد بود و گزارش تعدادی دستگیری نیز اعلام شده‌است. او می‌افزاید: «رهبران مخالفان نیز به جمعیت زیاد مردم در یک آرامگاه می‌پیوندند که قرار است آیت‌اله در آن‌جا به خاک سپرده شود.»

20091221-soc-bbcreport

آیت‌اله منتظری که 87 ساله بود، انتخاب مجدد احمدی نژاد را حقه خوانده‌بود.

وب‌سایت اصلاح‌طلب جرس می‌گوید که تشییع‌کنندگان و هم‌چنین پشتیبانان میرحسین موسوی شعار‌هایی درحمایت از آیت‌اله سر می‌دادند.

وب سایت راه سبز نیز گفته است: «برخی از عناصر فشار وابسته به انصار حزب‌اله سعی می‌کردند که مردم را از شعاردادن منصرف کنند ولی با مقابله مردم مواجه می‌شدند.»

به گزارش خبرنگاربی بی سی: «دولت می‌داند که این مراسم تشییع مراسمی است که نمی‌تواند آنرا ممنوع کند، با این‌که می‌داند که این ممکن است تبدیل به جرقه‌ای برای دور جدیدی از اعتراضات باشد.»

در جواب، اقتدارطلبان محدودیت‌های جدیدی را برای رسانه‌های داخلی و خارجی اعمال کرده‌اند. اتوبوس‌هایی که تشییع‌کنندگان را جا به‌جا می‌کردند متوقف شدند و تعدادی از مسافرانش دستگیر شدند.

آقای موسوی و دیگر رهبر مخالفان، مهدی کروبی خواستار اجتماع عظیم مردم شده‌بودند و گزارش‌ها حاکی‌است که آن‌ها نیز در خانه آیت‌اله به جمع تشییع‌کنندگان پیوستند.

هم موسوی و هم کروبی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بودند که در ماه ژوئن برگزار شد. خشم ناشی از نتایج باعث تظاهرات در تهران و دیگر شهر ها شد که تعدادی کشته و هزاران باز داشتی را درپی داشت.

رهبران مخالفان خواسته‌بودند که روز دوشنبه عزای ملی اعلام‌شود و وب‌سایت اصلاح‌طلبان گزارش وضعیت حفاظتی شدیدی را در شهر مذهبی قم داده‌است.

آیت‌اله یکی از بزرگ‌ترین چهره‌های شناخته‌شده جهان تشیع بود. وی یکی از معماران انقلاب 1979 بود که باعث به وجودآمدن نظام اسلامی ایران شد ولی بعدها تبدیل به مخالف سرسخت نظامی شد که خود در به وجود آوردنش نقش داشت. وی به علت مرگ طبیعی در سن 87 سالگی در قم در گذشت.

وب‌سایتی که از موسوی حمایت می‌کند به نام کلمه، گفته که آن دو رهبر مخالفان می گویند که ما از تمامی مردم عزا دار مذهبی خواستیم تا در تشییع پیکر این اسطوره سعی و کوشش، روحانیت و معنویت شرکت کنند.

روحانی جنجالی

در روز یکشنبه تعداد بسیار زیادی از عزا داران پشت در خانه آیت‌اله جهت اعلام تسلیت جمع شدند. اجتماعات پراکنده در تهران و سایر شهرها نیز گزارش شده‌است. تصاویر ویدیویی در سایت‌های اینترنتی نشان‌دهنده حضور صدها نفر از عزاداران در خیابان‌های شهر نجف‌آباد، زادگاه آیت‌اله است.

وب‌سایت جرس می‌گوید: «یکی از طلبه‌های آیت‌اله، «احمد قابل»، در مسیر تشییع دستگیر شده‌است. رسانه‌های خارجی از پس از اعتراضات انتخاباتی ممنوع شده‌اند و هنوز تشخیص گزارشات مشکل است.  هیچ رسانه خارجی اجازه شرکت در مراسم را پیدا نکرد.دولت هم هیچ دستور مستقیمی برای حراست از وضعیت نداشته‌است.

رهبر ایران در روز یک شنبه تسلیت خود را اعلام کرد و آیت‌اله منتظری را روحانی برجسته خطاب کرد.

با این حال، رهبر ایران از وی انتقاد کرد و گفت که امیدوار است که خدا آیت‌اله را به‌خاطر مردودی در آن  آزمون مهم ببخشاید. این گفته، در اشاره به کنارگذاشتن منتظری در زمان آیت‌اله خمینی بود.

خبرگزاری ایرنا از واژه آیت‌اله در خبرهای اولیه خود برای خبر فوت آیت‌اله منتظری استفاده نکرد و از واژه روحانی جنجالی یاد کرد

خبرگزاری ایرنا از واژه آیت‌اله در خبرهای اولیه خود برای خبر فوت آیت‌اله منتظری استفاده نکرد و از واژه روحانی جنجالی یاد کرد.

کاخ‌سفید هم آیت‌اله عظما را ستود و گفت که وی درسطح بین‌المللی شهرت دارد و به خاطر صحبت‌های قاطع خود در زمینه حقوق جهانی شناخته شده‌است.

فتوی

«حسین‌علی منتظری» یکی از اولین پشتیبانان آیت‌اله خمینی بود و برای جانشینی وی انتخاب شده‌بود. ولی پس از انتشار سابقه حقوق بشر جمهوری اسلامی در فاصله چند ماه مانده به فوت آیت‌اله خمینی در 1989، ورق برگشت. در 1997 وی با آیت‌اله خامنه‌ای که از طبقه روحانیون طراز اول نبود، پس از به چالش‌کشیدن قدرت رهبری، به مخالفت برخاست.

آیت‌اله عظما منتظری به‌طور دایم حکام کشور را متهم به اعمال دیکتاتوری به نام اسلام می‌کرد و می‌گفت آزادی که باید پس از سال 1979 می‌داشتیم، هیچ‌گاه اتفاق نیفتاد.

سپس، باوجود سن زیادش و وضعیت نامساعد سلامتی، آیت‌اله عظما در وقایع پس از نتیجه انتخابات 2009 از مخالفان حمایت کرد. وی می‌گفت رهبری ایران یک اقتدارگرا است و در محکومیت دولت فتواهایی نیز صادر کرده‌است.

تمامیت‌خواهان ایران اظهارات وی را رد کردند و گفته‌اند که تظاهرات پس از انتخابات طرحی است که از جانب خارجیان جهت سرنگونی رهبری حمایت می‌شود.

منبع: بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd8912642 where can i buy cytotec lisinopril indocin tamoxifen generic homepage methotrexate online buy adalat