Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
خلاصه مطبوعات تاجیکستان،

«یکی از پیوندان رییس جمهوری معاون اول نخست وزیر شد»

2012 January 06

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

‌بیش‌تر نشریه‌های چاپ «دوشنبه» به موضوع تغییرات کادری در حکومت تاجیکستان یا خود جای عوض کردن مقامداران پرداخته‌اند. برخی‌ از این نشریه‌ها آغاز تغییرات کادری در حکومت را که هر سال در ماه ژانویه سال نو میلادی برگزار می‌شود، ناکافی خوانده مقامات را به اصلاحات جدی‌تر دعوت نموده‌اند.

اما این دعوت‌ها در حالی‌ صدا می‌دهند که رییس جمهوری با امر خود یکی از نزدیکانش «مطلوب‌خان دولت‌اف» رهبر دست‌گاه حکومت را معاون اول نخست وزیر تعیین کرد که تمام رشته اقتصاد، یعنی‌ مالیات و سرامیه گزاری، گمرک و هم‌کاری بین‌المللی اقتصادی را نظرات خواهد کرد.

«امروز نیوز»

از دبیر شورای امنیت ملی تاجیکستان تعیین شدن «عبدالرحیم قهاراف» وزیر پیشین امور داخلی خبر داده است. بنا به نوشته این نشریه «رمضان رحیم‌اف» که معاون وزیر امور داخلی بود و از زادگاه رییس جمهوری تاجیکستان است، به کرسی وزیر امور داخلی نشسته است. «عبدالرحیم قهاراف» وزیر پیشین امور داخلی از افراد حرفه‌ای در بخش پلیس دانسته می‌شود. اما در دوره رهبری او نخستین حمله انتحاری در شمال تاجیکستان روخ داد که در پی آن چهار نفر کشته و بیش از بیست تن زخمی شدند. با این حال «امروز نیوز» اظهار امیدواری کرده است که با دبیر شورای امنیت تعیین شدن آقای «قهاراف» وضع امنیتی کشور بهبود یافته مبارزه با گروه‌های مسلح و تندرو در مناطق تاجیکستان از مهم‌ترین برنامه کار او خواهد بود.

«فرژ»

به کاهش وکالت‌های رییس جمهوری تاجیکستان، تامین انتخابات شفاف و دموکراسی در سال ۲۰۱۳ میلادی و مبارزه با خویش و تبار بازی و فساد دعوت کرده است. این در حالی‌ است که رییس جمهوری تاجیکستان از وکالت‌های بیش‌تری برخوردار بوده هم رییس جمهوری و هم رییس حکومت تاجیکستان است. هم‌زمان رهبری ارتش را بر دوش داشته «حزب خلقی دموکراسی» را هم سروری می‌کند و از رهبران شهر و نواحی شروع کرده تا مدیران دانش‌گاه‌ها تنها با امر او به مقام‌هایشان تعیین می‌شوند. «فرژ» می‌نویسد «اگر یک چنین اصلاحات جدی صورت نپذیرد از یک کرسی به کرسی دیگر کوچدن منصب داران تاجیک که برخی‌ از آن ها بیست سال باز در یک مقام نشسته‌اند، دل‌شورده مردم را آرام نخواهد کرد.»

«آسیا پلیوس»

 با خلاصه‌گیری از واکنش خوانندگان خود نوشته است «راه‌برانی را که اعتماد را از دست داده‌اند می‌شود به استعفا فرستاد.» بیش‌تر خوانندگان این نشریه گفته‌اند باید وزیر معارف یا آموزش و پرورش تاجیکستان «عبدالجبار رحمان‌اف» و «مظفر اسحاق‌اف» رییس شرکت هوانوردی «تاجیک آیر» از مقام‌های خود کنار بروند. این در حالی‌ است که در یک نظرپرسی دیگر حدود ۴۹ درصد نظر‌دهندگان (بیش از ۱۰۰) نفر خواستار استعفای «گل شیر علی» وزیر صناعت و انرژی تاجیکستان و یکی از نزدیکان رییس جمهوری شده‌اند. حدود ۳۰ درصد (۶۱ نفر) طلب کرده‌اند که تمام اعضا حکومت تاجیکستان به استعفا بروند و جای خود را به نفران جوان و ارزنده بگذارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,