Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
رییس شورای ملی انتقالی سوریه پس از انفجار دمشق:

«ایران نقش مهمی را در منطقه بازی می‌کند»

2012 January 07

خبر / رادیو کوچه

برهان غلیون، رییس شورای ملی انتقالی سوریه در گفت‌و‌گویی روز جمعه، 6 ژانویه، ضمن برشمردن مواضع اپوزیسیون سوریه در قبال مسایل مختلف داخلی و منطقه‌ای تاکید کرد ایران کشور مهمی در منطقه است.

به گزارش العربیه، وی درباره تلاش‌های تهران برای تماس با شورای انتقالی که چند هفته پیش در برخی پایتخت‌های اروپایی صورت گرفته است تاکید کرد که ایران کشور مهمی در منطقه است و این کشور در حکومت کنونی خلاصه نمی‌شود زیرا ملت عظیمی در آن‌جا وجود دارد که همواره در طول تاریخ 1500 ساله گذشته شریک عرب‌ها بوده است.

وی در ادامه افزود‌: «به اعتقاد من مشکل ما با کسانی است که در ایران حکومت می‌کنند و بر این باورند که با انکار حقوق ملت سوریه می‌توانند از منافع استراتژیک و منطقه‌ای خود حمایت کنند‌.»

برهان غلیون تاکید کرد‌: «کسانی که به رژیم سوریه این حق را می‌دهند تا ملتش را به دلیل این که حقوق خود را مطالبه می‌کند به قتل برساند، شریک جرم آن هستند‌.»

رییس شورای ملی انتقالی سوریه در خوص موضع حزب‌اله لبنان اظهار داشت: «یک روحانی مانند نصراله که مدعی رهبری نیروهای مقاومت است شایسته نیست بگوید که من اعتبارنامه‌ام را به غرب داده‌ام، این کلام شرم‌آور است.»

اما پیش از گفت‌وگوی برهان غلیون، انفجار بمبی در منطقه میدان در مرکز دمشق باعث کشته شدن 25 نفر و زخمی شدن 46 نفر دیگر شد.

از سوی دیگر تلویزیون رسمی سوریه تصاویری از پنجره‌های خون‌آلود یک اتوبوس را نشان داد، ظاهرن خودروی منفجر شده، حامل نیروهای پلیس بوده و گفته می‌شود غیرنظامیان نیز در میان قربانیان این انفجار هستند.

کمال لبوانی عضو شورای ملی سوریه، حکومت دمشق و نیروهای امنیتی آن را مسوول انفجار منطقه میدان دانست‌.

هم‌چنین عمار القربی رییس کنگره سوریه برای تغییر در این‌باره گفت‌: «من پیش‌تر گفته بودم که رژیم سوریه به منظور ترساندن مردم دست به این انفجارها می‌زند.»

دو هفته پیش نیز در پی انفجارهایی که مقام های سوریه به گروه القاعده نسبت دادند، 44 نفر کشته شدند. ‏فعالان مخالف رژیم سوریه انفجارهای دو هفته پیش را نیز به نیروهای امنیتی دولت سوریه نسبت دادند.‏
در همین حال تظاهرات اعتراضی مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، روز جمعه مانند دیگر روزها در اکثر شهرها و مناطق این کشور ادامه یافت.

شورای انقلاب سوریه اعلام کرد در ساعات اولیه تظاهرات ضد دولتی مخالفان بشار اسد 16نفر به ضرب گلوله نیروهای نظامی کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

«اگر ناظران توان افشا ندارند سوریه را ترک کنند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,