Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
محور اصلی طرح سوال از احمدی‌نژاد در مجلس،

«بررسی مقاومت رییس جمهوری برابر ابقای مصلحی»

2012 January 07

گزارش خبری / رادیو کوچه

بر اساس اعلام کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه، 10 ژانویه، قرار است پس از احضار رییس جمهوری‌ اسلامی به مجلس دو محور از طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد و نمایندگان سوال کننده مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش خانه ملت، روز شنبه، 7 ژانویه، علی مطهری با بیان این‌که دو محور از طرح سوال از رییس جمهوریی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ارجاع شده است، اظها‌ر داشت: «سوال درباره علت مقاومت 11 روزه رییس جمهوریی در برابر حکم رهبر انقلاب مبنی بر ابقای مصلحی وزیر اطلاعات و هم‌چنین نحوه عزل متکی وزیر سابق خارجه کشور دو موضوعی است که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مامور به رسیدگی و بررسی آن شده است.»

وی در خصوص حضور قطعی رییس جمهوریی اسلامی برای پاسخ به سوال در مجلس گفت: «طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نماینده رییس جمهوریی در کمیسیون‌‌های تخصصی حاضر می‌شود اما به نظر می‌رسد به دلیل اهمیت این دو موضوع، هیت رییسه کمیسیون تصمیم گرفته تا شخص رییس جمهوریی پاسخ‌گو باشد.»

مطهری حضور خود و دیگر نمایندگان امضا کننده طرح سو‌ال را به تصمیم‌های روزهای آتی موکول کرد.

لازم به اشاره است علی مطهری نماینده تهران 5 تیرماه سال جاری طرح سوال از رییس جمهوریی را با 100 امضا‌ تقدیم هیت رییسه مجلس کرد. مهم‌ترین محورهای این طرح تخلفات قانونی دولت از جمله عدم اجرای قانون مترو و عدم معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی و هم‌چنین مسایل مربوط به امور فرهنگی از جمله اجرای قانون عفاف و حجاب در کشور بود.

پس از آن‌که طرح سوال از رییس جمهوریی اسلامی از سوی طراحان به هیت رییسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، برخی اعضای هیت رییسه با تایید تحویل این طرح به محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس شورای اسلامی، از پس گرفتن امضاهای این طرح خبر دادند و پیگیری آن را در شرایط کنونی مناسب ندانستند.

 به دنبال این اظهار نظرها، علی مطهری نماینده مردم تهران به عنوان کسی که مسوولیت جمع‌آوری امضاها را بر عهده داشت طی نامه‌ای به هیت رییسه نسبت به این موضع‌گیری‌ها انتقاد کرد.

 وی اینگونه اظهارات را عدم رعایت بی‌طرفی از سوی هیت رییسه مجلس خوانده و تاکید کرده بود این‌گونه اظهارات مقدمه اعمال فشار به نمایندگان برای پس‌گیری امضاها است.

 ادامه تلاش های هیت رییسه مجلس برای پس گرفتن امضاهای طرح سوال از رییس جمهوریی موجب شد علی مطهری نماینده تهران مهر ماه سال جاری ‌در اعتراض به تعلل هیت رییسه مجلس در اعلام وصول سوال از رییس جمهوریی استعفا دهد.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی بررسی استعفای مطهری  ضمن اعلام حمایت از وی  با استعفایش از نمایندگی مجلس مخالفت کردند.

‌طراحان سوال از رییس جمهوری که مجدد در جلسه علنی روز یک‌شنبه  8 آبان ماه به دنبال تکمیل تعداد امضاهای مورد نیاز برای این طرح بودند پس از آن‌که تعداد امضاها را به 73 امضا (نصاب قانونی) رساندند، طرح مذکور را به محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس تقدیم کردند.

 پس از آن در هفته‌های اخیر هیت رییسه مجلس از رسیدن امضاهای طرح سوال از رییس جمهوری به 69 امضا خبر داده و اعلام کرده بود که این طرح از نصاب لازم افتاده است.

 اما پس از انتشار خبر از نصاب افتادن امضاها‌، مسعود پزشکیان نماینده تبریز از جمع‌آوری 77 امضا‌ برای سوال از رییس جمهوری و تحویل آن به هیت رییسه خبر داد.

 چند روز بعد اسامی 79نماینده امضا کننده طرح در رسانه‌ها منتشر شد و در نهایت‌ 30 آذرماه  پس از  گذشت حدود 6 ماه هیت رییسه مجلس از به جریان افتادن سوال‌ از رییس جمهوری و ارجاع آن به کمیسیون‌های تخصصی مجلس خبر داد.

در صورتی که امضا‌کنندگان طرح سوال از رییس جمهوری از پاسخ وی یا نمایندگانش در کمیسیون‌های تخصصی قانع نشوند، طرح سوال از رییس جمهوری به صحن مجلس ارجاع می‌شود و رییس جمهوری باید ظرف یک ماه در صحن مجلس حاضر و پاسخ‌گوی نمایندگان باشد.

بیشتر بخوانید:

«تشکیل کمیته ویژه پی‌گیری طرح سوال از احمدی‌نژاد»  

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,