Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
به بهانه زادروز «روآن سباستین آتکینسون»

«روزنگاشت‌ / از مستر بین تا جان انگلیش»

2012 January 08

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

ششم ژانویه برابر با زادروز «روآن سباستین آتکینسون» بازی‌گر و نویسنده بریتانیایی است که با ایفای نقش مستربین مشهور شده است. نام او به عنوان یکی از پنجاه نفر در میان فهرست بامزه‌ترین کمدین‌های بریتانیاست. مستر‌بین  هم‌چنین به عنوان یک از پنجاه نقش برتر کمدی همه تاریخ، در نظرسنجی میان افراد کمدین در سال ۲۰۰۵ انتخاب شد. وی علاوه بر مجموعه‌های تلویزیونی، فیلم‌های سینمایی بسیار موفقی را هم در کارنامه هنری خود دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«روآن سباستین آتکینسون» (Rowan Sebastian Atkinson) معروف به مستربین در ششم ژانویه 1955 میلادی در نیوکاسل انگلیس در منطقه تینه متولد شد. پدرش اریک آتکینسون یک مزرعه‌دار ساده بود و مادرش الامی نام داشت. او بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی و دبیرستان در دانش‌گاه نیوکاسل در رشته مهندسی برق مشغول به تحصیل شد و مدتی بعد دانش‌گاهش را به آکسفورد منتقل کرد و تحصیلاتش را در همان رشته به پایان رساند.

او از نوجوانی به بازی در نقش‌های کمدی علاقه فراوانی داشت و در این زمینه از استعداد خاصی برخوردار بود. روآن در دانش‌گاه آکسفورد با فیلم‌نامه‌نویس طنز معروف به نام «ریچارد کورتیس» آشنا شد و فعالیت‌هایش را در زمینه بازی‌گری کمدی زیرنظر او آغاز کرد. روآن در چند نمایش کوتاه طنز که در سالن آمفی تاتر دانش‌گاه اجرا شد ایفای نقش کرد و بسیار مورد توجه تماشاچیان قرار گرفت و کار حرفه‌ای خود را در این زمینه در سن بیست و‌سه سالگی و با ایفای نقش در یک نمایش کمدی با نام « Not The Nine O’Clock News»  شروع کرد.

این نمایش یک تقلید خبر طنزآمیز بود که از شبکه بی‌بی‌سی انگلیس پخش می‌شد. این نمایش کمدی که پخش آن مدت چهار سال ادامه داشت موفقیت چشم‌گیری به دست آورد و در این مدت چهار سال روآن جوایز ملی و بین‌المللی فراوانی را از اتحادیه‌های مختلف از آن خود کرد.

 روآن که با بازی در این سریال محبوبیت خاصی در انگلیس پیدا کرده بود در سال ۱۹۸۰ به عنوان بازی‌گر سال بی‌بی‌سی را از آن خود کرد و مورد تقدیر قرار گرفت و یک سال بعد در یک نمایش تک نفره طنز در تاتر «وست اند لندن» بازی کرد و بعد از اتمام یک فصل کامل بازی جایزه بازی‌گر کمدی سال اتحادیه تاتر وست اند لندن را از آن خود کرد. او جوان‌ترین فردی بود که تا آن زمان تاتر تک نفره طنز بازی کرده بود.

دومین نمایش تک نفره او در سال ۱۹۸۸ نه فقط در لندن بلکه در نیویورک، استرالیا، نیوزلند و خاورمیانه بسیار موفقیت‌آمیز بود و مورد استقبال قرار گرفت و در سال ۱۹۸۳ با هم‌کاری  ریچارد کورتیس نمایش طنز  افعی سیاه (Black Adder) را برای بی‌بی‌سی ساخت که این سریال نیز برنده جوایز فراوانی در سطح بین‌المللی شد و روآن به واسطه بازی در نقش اول این سری نمایش‌ها برای دومین بار عنوان به‌ترین بازی‌گر سال بی‌بی‌سی را از آن خود کرد که این سریال در چهار دوره متوالی پخش شد.

اما معروف‌ترین کار تلویزیونی بزرگ او در سال ۱۹۸۹ ساخته شد. این سریال کمدی صامت، مجموعه نمایش‌های «مستربین» بود که برای شبکه‌های ITV و HBO توسط شرکت تایگر ساخته شد. در این مجموعه نمایش‌های طنز، او نقش یک شهروند انگلیسی دست و پا چلفتی را بازی می‌کرد که بدون کلام و بیش‌تر با شکلک‌های صورت و حرکات خنده‌دار، خنده را بر لبان تماشاگران می‌نشاند. این سریال برنده جوایز بین‌المللی فراوانی از جمله رز طلایی مونترایکس شد و در سال ۱۹۹۵ نیز عنوان به‌ترین نمایش کمدی را از آن خود کرد.

سریال مستر بین از شروع ساختش بسیار مورد توجه کشورهای مختلف دنیا قرار گرفت و در بیش از دویست کشور مهم دنیا فروخته شد و از آن به بعد روآن به عنوان مستربین در سطح بین‌الملل معروف شد. این مجموعه نمایش‌ها از لحاظ اقتصادی برای تلویزیون انگلیس پرفروش‌ترین سریال دهه نود به شمار می‌رفت و از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵ در تلویزیون بریتانیا ساخته و پخش می‌شد.

در سال ۱۹۹۷روآن یک فیلم سینمایی را نیز با این نقش بازی کرد که «نمایش واقعه ناگوار» نام داشت و در سطح جهان موفقیت‌های فراوانی را از آن خود کرد. نام مستر بین به عنوان یکی از پنجاه نفر در میان فهرست بامزه‌ترین کمدین‌های بریتانیا قرار دارد. مستر‌بین  هم‌چنین به عنوان یک از پنجاه نقش برتر کمدی همه تاریخ در نظرسنجی میان افراد کمدین در سال ۲۰۰۵ انتخاب شد.

گفتنی است که روآن آتکینسون یا همان مستر بین معروف نه تنها یک بازی‌گر بلکه یک نویسنده، تهیه‌کننده و دوبلر معروف فیلم‌های کمدی در اروپا به شمار می‌رود وی خود گفته: یک فیلم کمدی خوب علاوه بر بازی خوب یک کمدین، نیاز به یک موسیقی زیبا، یک کارگردانی خوب و یک فیلم‌نامه زیبا دارد.

او در مورد مجموعه مستربین نیز گفته: من هرگز دوست ندارم از مستربین که با آن در سطح دنیا شناخته شده‌ام جدا شوم. من از بازی در این نقش لذت فراوانی می‌برم.

 روآن در سال ۲۰۰۶ ساخت دومین مجموعه مستربین را آغاز کرد که در بیست‌و‌نهم مارس ۲۰۰۷ به سینماها آمد. این مجموعه تعطیلات مستربین نام دارد. وی علاوه بر این مجموعه‌های تلویزیونی، فیلم‌های سینمایی بسیار موفقی را هم در کارنامه هنری خود دارد که می‌توان از میان آن‌ها به  Johnny English و  Johnny English Reborn اشاره کرد.

اما در مورد زندگی خصوصی مستر بین، او در فوریه ۱۹۹۰ با سانتراسایستی ازدواج کرد که حاصل این ازدواج دو فرزند به نام‌های بنیامین و لیلی میباشد. قابل ذکر است که مستربین عاشق ماشین‌های سریع‌السیر از جمله آستون مارتین است. وی در خصوص ماشین‌های تندرو مقالاتی را نیز در مجلات ماشین منتشر کرده است . وی خود صاحب چندین اتومبیل ریسر و اسپورت است و تفریح و سرگرمی وی مسابقات اتومبیل رانی سرعت  است که در این زمینه وی مهارت زیادی را نیز داراست. ثروت تقریبی او صد میلیون پوند تخمین زده ‌شده‌ است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,