Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
در سال 2011 روی داد

«اجرای پیش از ۵۰۰ اعدام در ایران»

2012 January 11

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: فعالان حقوق بشر در ایران

 نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی نقض حقوق بشر در سال ۲۰۱۱ میلادی را مورد بررسی آماری قرار داد.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۱، ۵۲۹ نفر در این کشور اعدام شدند. ۵۹۷ فعال سیاسی و مدنی هم در دادگاه‌ها محکوم و ۴۶۱۵ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

طبق گزارش ارایه شده توسط این نهاد، از مجموع ۲۷۵۱ گزارش، ۱۱۲۰۰۷۷ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه‌های حقوق بشری جاری مستند شده در ایران صورت گرفته است.

این گزارش که در ۱۱ رسته حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است، بر اساس اعلام مسوولان جمع‌آوری آمار، با ۳ درصد خطا، یکی از نادر‌ترین گزارش‌های آماری نقض حقوق بشر است که به صورت ماهانه توسط این نهاد جمع‌آوری می‌شود.

مسوول نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گفت‌و‌گو با گزارش‌گر هرانا درباره این آمار گفته است: «طبق آمار ارایه شده در این گزارش، تمرکز مدافعان حقوق بشر در سال ۲۰۱۱، ۴۲ درصد در تهران و ۵۸ درصد در سایر نقاط کشور بوده است که ضعف نهاد‌های مدنی در شهر‌های حاشیه‌ای کشور را نشان می‌دهد.»

او در ادامه گفته است: «بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۱، ۴۹۸ نفر از سوی دستگاه قضایی به اعدام محکوم شده و ۵۲۹ نفر نیز در استان‌های مختلف کشور اعدام شدند.»

وی هم‌چنین تاکید کرده است: «از میان اعدام شدگان، ۶۱ نفر در ملاء عام اعدام شدند که برابر با ۱۲ درصد اعدام شدگان است. طبق این گزارش ۳۲۳ نفر از اعدام شدگان مرد، ۶ تن زن و ۲۰۰ تن با جنسیتی نامعلوم بوده‌اند.»

سال 2011، ۷۶درصد اعدام شدگان با اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر، بالای دار رفته‌اند. ۱۱ درصد نیز به اتهام تجاوز به عنف، ۵ درصد نیز به اتهام قتل بوده است.

طبق گزارش یاد شده، ۱۳ درصد اعدام شدگان در استان تهران، ۱۲ درصد در استان آذربایجان غربی و ۱۰ درصد آن‌ها نیز در استان خراسان رضوی اعدام شده‌اند.

مسوول نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ادامه به گزارش‌گر هرانا گفته است: «بر اساس تحقیقات آماری انجام شده، ۲۹ درصد اعدام‌های سال ۲۰۱۱ از سوی نهادهای مدنی اعلام شده است و ۷۱ درصد دیگر آن نیز توسط دستگاه قضایی اعلام شده است.»

در یک سال گذشته مراجع قضایی حکومت ایران اعم از بدوی و تجدید نظر، اقدام به صدور ۱۸۵۰۸ماه حبس (تعلیقی و تعزیری) کرده‌اند که از این مقدار، حوزه اصناف ۵۸۴ ماه، حوزه اقلیت‌های ملی-قومی ۲۵۳۸ ماه، اقلیت‌های مذهبی ۳۷۷۶ ماه، اندیشه و بیان ۹۵۵۴ ماه، دانشجویان ۱۲۳۹ ماه، زنان ۷۷ ماه، کودکان ۵۴ ماه، فرهنگی ۲۲۲ ماه و کارگران ۴۶۴ ماه را به خود اختصاص داده‌اند.

در بررسی جزیی آمار دستگاه قضایی، ۵۹۷ تن از شهروندان را بیش از ۳۰۲ سال محرومیت از حقوق اجتماعی، بیش از ۱۴۲۶ سال محکومیت حبس تعزیری و ۱۱۶ سال حبس تعلیقی محکوم نموده است.

هم چنین این فعالان به بیش از یک میلیارد تومان جریمه نقدی و ۳۲۷۶ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۱، نیروهای امنیتی ۴۶۱۵ شهروند را بازداشت کرده‌اند که از این تعداد، ۱۷۷۰ مورد آن به صورت موردی و ۲۸۴۵ مورد آن به صورت بازداشت فله‌ای یا بدون مشخص شدن هویت بازداشت شده بوده است.

در این رابطه، اصناف ۱۱۲ مورد بازداشت، اقلیت‌های قومی ۶۰۶ مورد، اقلیت‌های مذهبی ۳۷۶ مورد، اندیشه و بیان ۳۱۸۱ مورد، دانشجویان ۱۶۹ مورد، زنان ۱۰ مورد، فرهنگی ۱۳۴ مورد، کارگران ۲۲ مورد و کودکان، ۳ مورد را شامل می‌شوند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,