Saturday, 18 July 2015
04 July 2020
پس از آغاز غنی‌سازی اورانیوم در ایران،

«احتمال تصویب قطع‌نامه تازه علیه ایران در شورای امنیت»

2012 January 12

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایالات متحده روز چهارشنبه، 11 ژانویه، پس از ملاقاتی پشت درهای بسته، اقدام جمهوری اسلامی مبنی بر غنی‌سازی اورانیوم در سایت زیرزمینی «فردو» را محکوم کرده‌اند.

به گزارش رویترز، این کشورها قصد دارند، قطع‌نامه تازه‌ای با تدابیر تحریمی شدیدتر علیه ایران وضع کنند، اما گفته می‌شود که دشوار است بتوان در شورای امنیت به توافقی در این جهت دست یافت، زیرا روسیه و چین، دو عضو دایمی شورای امنیت، با اتخاذ تحریم‌های بیش‌تر علیه ایران مخالف هستند.

به گفته مارتین بریان، معاون نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد، ایران با راه‌اندازی تاسیسات زیرزمینی فردو نه تنها قطع‌نامه‌های پیشین شورای امنیت و بیانیه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را زیر پا گذاشت، بلکه به اقدامی تحریک‌آمیز علیه جامعه بین‌المللی دست زده است.

دیپلمات فرانسوی به خبرنگاران گفت که جمهوری اسلامی با لحنی دوگانه با جامعه بین‌المللی سخن می‌گوید: «از سویی به تهدیدات خود مبنی بر بستن تنگه هرمز، که برای اقتصاد جهان اهمیت حیاتی دارد، ادامه می‌دهد و از سوی دیگر پیشنهاد می‌کند که گفت‌وگوها با مجموعه قدرت‌های غربی پنج به علاوه یک از سر گرفته شود.» اما آقای بریان یادآوری می‌کند: «این ایران بود که از ادامه‌ی این گفت‌وگوها خودداری ورزید.»

وی افزود: «ما به شروع مذاکرات جدی با ایران علاقه‌مند هستیم، اما ایران هنوز پاسخ نداده است.»

فیلیپ پرهام، معاون نماینده بریتانیا در سازمان ملل، به خبرگزاری‌ها گفت که اعضای شورای امنیت، به توافق درباره اقدامات شدیدتر علیه جمهوری اسلامی نزدیک می‌شوند. آقای پرهام گفت: «تردیدی نیست که همه از ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران نگران هستند.»

رزماری دی‌کارلو، معاون نماینده ایالات متحده در سازمان ملل، با اشاره به تولید اورانیوم ۲۰ درصدی از سوی ایران، گفت: «ایران برای غنی‌سازی اورانیوم تا این سطح هیچ توجیهی ندارد.» خانم دی‌کارلو تایید کرد که روسیه و چین به رغم نگرانی از ادامه برنامه هسته‌ای ایران، با قطع‌نامه تازه‌ای علیه جمهوری اسلامی موافق نیستند.

گیدو وستروله، وزیرخارجه آلمان، روز جهارشنبه از مقامات ایرانی خواست هم‌کاری با جامعه جهانی را از سر گیرند. وزیر خارجه افزود: «ما مدتی ‌است که با نگرانی بسیار فعالیت‌های هسته‌ای ایران را دنبال می‌کنیم و ضروری می‌دانیم به ایران و مقامات ایرانی هشدار دهیم که بیش از این خود را در جامعه جهانی منزوی نکنند.»

وزیرخارجه آلمان در انتها تاکید کرد که ایران هنوز فرصت دارد با «شفا‌ف‌سازی و هم‌کاری مانع تصویب تحریم‌های در نظر گرفته شده شود.»

بیشتر بخوانید:

«ایران به فعالیت‌های تحریک‌آمیز هسته‌ای خود پایان دهد»

«غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات زیرزمینی ایران آغاز شد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,