Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
مهارت‌های زندگی

«اسرارزیبایی شه‌بانوی چین»

2012 January 13

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

    این روزها که یک پنجم جمعیت دنیا یعنی«چینی»‌ها دارند خود را برای ورود به سال جدید یعنی سال اژدها آماده می‌کنند، بهتر دیدم که چند برنامه‌ای را در آستانه سال نوی چینی به آن‌ها اختصاص بدهم.

نخستین برنامه را با افشای اسراری از زندگی چینی‌ها در مهارت‌های زندگی این هفته آغاز می‌کنم: رازهای زیبایی شه‌بانوهای چینی ….

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اگر از نزدیک با چینی‌ها برخورد داشته باشید حتمن متوجه شدید که اغلب آن‌ها پوست جوان و زیبایی دارند. شاید باید سبب این تازه‌گی و طراوت را در دانش سنتی چین جست و جو کرد.

طب سنتی چین قدرت شگفت‌آور خودش را در زمینه  مراقبت از پوست و مقابله با پیر شدن آن از هزاران سال پیش نشان داد.  زمانی که دو هزار سال پیش ملکه چین دریافت که تنها کلید در دست داشتن قدرت این است که ظاهری جوان داشته باشد. اسرار داشتن پوستی جوان با زیبایی طبیعی به دور از هر گونه چین و چروک و لکه و نا همواری نکاتی است که در  این برنامه به آن اشاره دارم:

سرمنشا رازهای چینی مراقبت از پوست

ماجرا از دربار سلطنتی در چین آغاز شد، 2000 سال پیش. ملکه، به منظور حفظ قدرت خود، مجبور به انجام هر کاری که ممکن بود ظاهر او را جوان نگاه دارد، شد. او با احضار بهترین پزشک آن زمان از او خواست تا برایش برنامه هایی برای مقابله با پیری و دوباره جوان‌سازی و حفظ زیبایی  طراحی کند. این دستورالعمل‌های آماده و زیباسازی پوست در طول سال ها و قرن ها دست به دست گشت و بر اساس یک رسم کهن چینی از ملکه به دختر او رسید. هر چند که امروزه تنها تعداد کمی از این رازها هنوز باقی مانده است.

چهره خود را با ماساژ صورت شاداب نگاه دارید

برای ین که ماهیچه‌های صورتتان را شاداب نگاه دارید تلاش کنید تمرین‌های زیر را دو بار در روز و هر کدام را پنج بار تکرار کنید:

1. ابروهای خود را تا آن‌جا که می‌توانید بالا ببرید و سپس رها کنید.

2. سعی کنید بینی‌تان را به سمت چپ و راست صورتتان حرکت دهید.

3. گونه‌های خود را باد کنید و سپس رها کنید.

4. دهان خود را باز کنید و زبانتان را تا آن جا که می‌توانید بیرون آورده و برای پنج ثانیه نگه دارید.

و این کار را با تجدید ماساژ صورت به پایان ببرید. برای گرم کردن، تمام صورت را به آرامی با یک حرکت دایره‌ای بگردانید. سپس با انگشت شست و انگشت اول هر دو دست خود پنج بار حرکتی از داخل به خارج در طول خط ابروی خود انجام دهید.

هم‌چنین با انگشتان در امتداد هر دو طرف بینی جایی که به گونه‌ها نزدیک می‌شود، از بالا به پایین، پنج بار با فشار حرکت کنید. این حرکت را در دو طرف بیرونی دهان نیز پنج بار انجام دهید.

حالا به آرامی گونه‌های خود را با انگشتان دست خود به دو طرف صورت خود فشار دهید. هم چنین با انگش روی خط بین دو ابرو به آرامی به سمت پیشانی پنج بار حرکت کنید. حالا به آرامی اطراف چشم خود را با انگشتان ماساژ دهید.

و در پایان بار دیگر صورت را با یک حرکت دایره‌ای بچرخانید.

گیاهانی که رنگ به چهره شما هدیه می‌دهند

روند پیری پوست با توجه به آلاینده‌های زیست محیطی که با آن روبرو هستیم، اعم از آفت کش‌ها یا مواد نگهدارنده مورد استفاده در مواد غذایی، سرعت می‌یابد.  پوست بزرگ‌ترین اندام سم زدای بدن است، اما گاهی به طور غیرمنتظره توانایی خود در خارج کردن سموم را از دست می‌دهد.

یکی از اصول اساسی طب چینی این است که شما به بدنتان کمک کنید که خود را پاک‌سازی کند به گونه‌ای که سموم نتوانند تعادل داخلی بدن را به هم بزنند و بر روی پوست پیری زودرس ایجاد نکنند.

گیاهان و غذاهای سنتی که برای کمک به بدن شما از بین بردن مواد سمی استفاده می‌شوند عبارتند از : جلبک دریایی، خربزه تلخ، خیار چینی، باباآدم، ریشه نیلوفر آبی و زنجبیل. سعی کنید که رژیم غذایی هر روزتان شامل یکی از این گیاهان باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,