Saturday, 18 July 2015
22 January 2021

«تا مشخص نشدن تمام اعضا رای‌گیری انجام نمی‌شود»

2009 December 22

خبرگزاری صدای افغان گزارش داد: «عبدالرحیم وردک نامزد وزارت دفاع ملی، سرور دانش نامزد وزارت عدلیه و فاروق وردک نامزد وزارت معارف برنامه‌های آینده‌شان را به نمایندگان ارایه کردند و قرار شد تا «حنیف اتمر» نامزد وزارت داخله و «عمر زاخیلوال» نامزد وزارت مالیه بعد از ظهر امروز برنامه‌های‌شان را اعلام کنند.
عبدالرحیم وردک نامزد وزارت دفاع در مورد دستاوردهای گذشته‌اش در وزارت دفاع و برنامه‌های آینده‌اش معلومات داد. وردک می‌گوید که هم اکنون اردوی ملی از اعتبار در میان مردم و جامعه جهانی برخوردار است و روحیه و مشارکت ملی به صورت نسبی در آن تامین است.
وی گفت که در حال حاضر شمار نیروهای اردوی ملی به بیش از 100 هزار تن رسیده و قرار است که تا سال 2010 این رقم به 134 هزار تن برسد.
او هم‌چنین از تلاش‌ها برای افزایش شمار نیروهای اردوی ملی به 240 هزار تن در سال‌های آینده خبر داد.
نامزد وزارت دفاع ملی می‌افزاید که این وزارت تا حال نصف کمک‌های صورت گرفته جامعه جهانی(17 میلیارد دلار) را جذب کرده و بودجه آن در پنج سال آینده 16 بیلیون دلار پیش‌بینی شده است.
آقای وردک با یادآوری از تحصیلات و مشارکت خود درجهاد، گفت: «با وجود مساعد بودن زندگی در خارج، او خدمت به مردم کشورش را ترجیح داده است.»
او می‌گوید که هیچ تضمین وجود ندارد که جامعه جهانی تا آخر در مبارزه با تروریسم با افغان‌ها یکجا باشند و باید به نیروهای امنیتی افغان اعتبار و تمرکز شود.
درعین حال آقای وردک در مورد خروج نیروهای خارجی پس از 18 ماه آینده، افزود که خروج نیروهای خارجی به صورت تدریجی و هم‌زمان با انکشاف قوای امنیتی افغان و بادرنظر داشت شرایط امنیتی کشور صورت می گیرد.

آقایان عبدالرحیم وردک، سرور دانش و فاروق وردک از وزرای کابینه گذشته هستند که اکنون دوباره از سوی رئیس جمهور کرزی در همان مقام های قبلی‌شان برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی شده اند.

درهمین حال سرور دانش نامزد وزارت عدلیه نیز، کارکردهای گذشته‌اش در وزارت عدلیه وبرنامه‌های آینده‌اش را به اعضای مجلس نمایندگان ارائه کرد.
آقای دانش، مبارزه با فساد اداری، تداوم تطبیق برنامه اصلاحات اداری، تسوید و تدقیق قوانین بر اساس نیازهای کشور، ارتقای ظرفیت کارمندان این وزارت، مواظبت بهتر از محبوسین زندان های کشور و دفاع از حقوق بشر و دموکراسی را از جمله اولویت‌های مهم‌اش در صورت رای گرفتن اعتماد از مجلس نمایندگان عنوان کرد.
از سوی دیگر غلام فاروق وردک وزیر پیشنهادی در وزارت معارف از پیشرفت در بخش معارف در سال‌های گذشته یادآوری کرد و گفت که هم اکنون هفت میلیون دانش آموز در 12 هزار مکتب از سوی 125 هزار آموزگار در سراسر کشور آموزش می بینند.
فاروق وردک از مشکلات چون نا امنی، کمبود آموزگاران مسلکی و بازماندن پنج میلیون طفل واجد شرایط از رفتن به مکاتب و… یاد کرد، اما گفت: با طرح برنامه های درنظر دارد که تا سال 1399 هیچ طفل واجد شرایط از رفتن به مکاتب باز نمانند.
گفتنیست که آقایان عبدالرحیم وردک، سرور دانش و فاروق وردک از وزرای کابینه گذشته هستند که اکنون دوباره از سوی رئیس جمهور کرزی در همان مقام های قبلی‌شان برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی شده اند.
در عین حال هر سه تن از وزرای پیشنهادی در صحبت های‌شان تاکید کردند که به جز افغانستان، تابعیت هیچ کشوی دیگری را ندارند.
با این حال محمد یونس قانونی رئیس مجلس نمایندگان می‌گوید: « تا زمانی که نامزدان وزارت های خارجه و انکشاف شهری نیز به مجلس معرفی نشوند و بررسی اسناد تمام اعضای پیشنهادی کابینه به پایان نرسد، صندوق برای دادن رای به هیچ از این افراد گذاشته نمی شود.»
این درحالیست که سخنگوی رئیس جمهور اعلام کرده است که پس از کنفرانس لندن که قرار است تا یک و نیم ماه بعد برگزار گردد، نامزد وزارت خارجه معرفی شود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: