Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
بیست‌وهشتم دی- هجدهم ژانویه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌هشتم دی»

2012 January 18

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1788 میلادی- نخستین دسته مهاجران انگلیسی، وارد استرالیا شدند. این گروه هشت روز بعد به سوی شمال حرکت کرد و در بندر جاکسون اقامت گزید. استرالیا مدت‌ها مستعمره انگلستان بود و سرانجام در سال 1910 میلادی به استقلال رسید‌. استرالیا کشوری جزیره‌ای در قاره اقیانوسیه است و مردم آن از نژاد سفید بیش‌تر از مهاجران انگلیسی‌، زرد‌، سیاه و دو رگه هستند و به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و اکثرا پیرو دین مسیحیت‌اند‌. نوع حکومت این کشور هم جمهوری است.

1955 میلادی- «کوین کاستنر» (Kevin Costner) بازی‌گر و کارگردان آمریکایی در کالیفرنیا زاده شد. او اکثر فیلم‌هایش را خودش می‌سازد. با ساختن فیلم «با گرگ‌ها می‌رقصد» به شهرت دست یافت و صاحب جایزه اسکار به‌ترین فیلم و به‌ترین کارگردانی شد.

در نوجوانی در کلیسای محلی به عضویت گروه کر درآمد، شعر نوشت و به کلاس داستان‌نویسی رفت. پس از فارغ‌التحصیلی از دانش‌گاه ایالتی کالیفرنیا، مشاغل مختلفی را امتحان کرد تا این‌که فعالیت‌اش را در زمینه بازی‌گری با تاتر آغاز کرد و پس از چندی حضور در صحنه، در سال 1980 وارد سینما شد.

«سرزمین آب»، «پستچی»، «دنیای کامل» و «تسخیر ناپذیران» از دیگر فیلم‌های او در مقام کارگردان است.

کاستنر آخرین بار فیلم «کارمندان شرکت» به کارگردانی «جان ولز» را روی پرده داشت که در آن با «بن افلک» و «تامی لی جونز» هم‌بازی است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1778 میلادی- «جیمز کوک» به عنوان نخستین اروپایی جزایر «هاوایی» را کشف کرد و آن‌ها را جزایر «ساندویچ» نامید.

1871 میلادی- در چنین روزی «ویلهلم» پادشاه پروس و امپراطور آلمان، نخستین امپراطوری آلمان را اعلام کردند. در میان دولت‌های متعدد آلمان و پروس از همه دولت‌ها مقتدر‌تر بود. ویلهلم اول بانی و موسس امپراطوری پس از تشکیل دولت واحد آلمان‌، امپراطوری را مورثی اعلام کرد و به همین دلیل زمان در‌گذشت وی پسرش فردریک سوم جای وی را گرفت‌. این امپراطور نیز پس از ‌سه سال در‌گذشت و فرزند او ویلهلم دوم جانشین او شد‌. در زمان وی جنگ جهانی رخ داد که سرانجام به شکست آلمان و فرار ویلهلم دوم به هلند منجر شد .

1892 میلادی- «الیور هاردی» (Oliver Hardy) با نام اصلی «نورویل هاردی» (Norvell Hardy)، هنرپیشه کمدی سینمای آمریکا در جورجیا به دنیا آمد. وی هم‌راه «استن لورل» گروه دو نفره تشکیل دادند که به مدت سی سال فیلم‌های کمدی بسیاری را تولید کردند.

1936 میلادی- «رودیارد کیپلینگ»  (Rudyard Kipling)شاعر و نویسنده‌ی انگلیسی در چنین روزی درگذشت. کیپلینگ از سال 1882 تا 1889به روزنامه‌نگاری در لاهور پرداخت. داستان‌های «مجموعه موجودات»، «وام‌ها و اعتبارها»، «مرزها و تازه‌ها» از آثار او هستند.

در اشعار حماسی‌اش از وطن‌دوستی، محبت، مهرورزی و عطوفت به دیگران به زبانی ساده ستایش می‌کرد.

منبع‌ها‌:

ریسمون

نیویورک تایمز

نقد فیلم

سینمای ما

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,