Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
مهارت‌های زندگی - سه راز مهم برای سال 2012

«جدیدترین مد۲۰۱۲؛ گیاه‌خواری»

2012 January 20

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

به طور معمول روزهای نخستین هر سال جدید فرصتی است برای تصمیم‌های تازه و گاهی یک تغییر در مسیر زندگی و شاید هم امتحان کردن تازه‌ها.

در این برنامه باز به سراغ متخصصان طب طول عمر رفتم وتوصیه‌هایی از آن‌ها برای داشتن یک عمر طولانی و سلامت دارم؛ توصیه‌هایی داغ داغ برای سال 2012.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سه راز مهم برای طول عمر برای سال 2012

   دکتر مائو معتقد است ایده‌هایی که برای امسال مطرح می‌کند می‌توانند تغییرات اساسی در وضعیت سلامت فرد به وجود آورند.

برخی از این ایده‌ها از دل سنت‌ها بیرون آمده‌اند و برخی دیگر با ظهور و رشد فن‌آوری توسعه یافته‌اند اما به هر روی بد نیست که آن‌ها را تبدیل به عادتی مفید برای افزایش طول عمر خودمان در سال جدید بکنیم:

توییتر و ارسال پیام کوتاه عاملی در کاهش وزن!

اگر اهل فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی باشید می‌بینید که بعضی‌ها گزارش لحظه به لحظه از زندگیشون می‌گذارند روی صفحه! برای خودمن این کار اصلن جالب نیست و همیشه فکر می‌کنم که چی؟!!!!!! اما امروز دیدم که دکتر مائو حرف جالبی در این زمینه زده.او معتقداست که راه‌های جدید ارتباطی و ابزاری هم چون توییتر و پیام کوتاه و … می‌توانند در حفظ یا بهبود سلامت بدن مفید باشند.

لابد فکر می‌کنید مگر امکان دارد همین شبکه‌های اجتماعی خبرساز و جنجالی بتوانند عاملی برای ارتقای سلامتی باشند؟

بله، این راه‌های جدید ارتباطی اگر به درستی استفاده شوند، می‌توانند مثلن به کاهش وزن شما و محدود کردن عادات بد کمک زیادی بکنند. در واقع کلید بیش‌ترین بهره بردن از این شکل از ارتباطات، ایجاد حس پاسخ‌گویی در فرد است.

زمانی که خبری در ارتباط با پیشرفت یا انجام کاری توسط یک فرد مشهور در فضای مجازی و دنیای ارتباطات گسترده می‌شود فرد به نوعی خود را در برابر این گستره خبر پاسخ‌گو می‌داند و در نتیجه به تلاش خود برای رسیدن به نتیجه ادامه می دهد.

بنابراین توصیه می‌شود این بار که خواستید عادتی را بشکنید و عمری طولانی‌تر داشته باشید، بیش‌تر با اجتماع در ارتباط باشید. درواقع امسال این‌طور عمل کنید که در برابر خانواده و دوستانتان پاسخ‌گو باشید. پیش‌رفت‌ها یا فعالیت‌هایتان در راه رسیدن به اهداف را توییت کنید یا در یک وبلاگ بنویسید و البته پذیرای نظرهای دیگران نیز باشید.

گیاه‌خواری یک رژیم غذایی جدید

و یک توصیه هم برای آن‌ها که اهل به روز بودن و پیروی از مد هستند دارم. شواهد و قراین خبر از رواج یک مد جدید در سال 2012 می‌دهند. به نظر می‌رسد در این سال تعداد بیش‌تری از مردم تمایل دارند که از رژیم غذایی گیاه‌خواری پیروی کنند.

   گفته می‌شود که بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری سابق امریکا پس از انجام چند عمل جراحی جدی در سال‌های 2004 و 2010، تصمیم گرفت که یک تغییر عمده در رژیم غذایی‌اش ایجاد کند. او رفت و یک گیاه خوار- وگن- (Vegan) تمام و کمال شد (در این شیوه که دقیق‌ترین و جدی‌ترین شکل از گیاه‌خواری است هیچ محصول غیر گیاهی مصرف نمی‌شود.)

زمانی که گزارش شد کلینتون برای شرکت در آئین ازدواج دخترش، چلسی 24 پوند وزن کم کرذه از این راه توانست توجه همگان را به رژیم غذایی براساس گیاه‌خواری خودش جلب کند.

امروزه دانش بشری نشان داده که گیاه خواران نه تنها کم‌تر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطانی قرار دارند؛ بلکه بیش‌تر به سوی داشتن زندگی طولانی‌تر گام بر می‌دارند و کم‌تر احتمال دارد که دچار اضافه وزن شوند.

البته شاید لازم نباشد به طور کامل از این رژیم غذایی پیروی کنید و یک گیاه‌خوار کامل باشید. می‌توان گاهی خوردن گوشت، تخم مرغ و لبنیات را کم یا قطع کرد در عوض خوردن مقدار زیادی سبزیجات به جای آن‌ها در وعده‌های غذایی می‌تواند به شما کمک کند زندگی طولانی‌تر و سلامتی داشته باشید.

اما اگر شما تصمیم گرفتید که به طور جدی‌تر گیاه خواری کنید، این مهم است که رژیم غذایی خود را متعادل کنید : غذاهای کامل را از آن چه زمین به انسان هدیه می‌دهد هم‌چون سبزیجات، میوه‌ها، غلات سبوس دار، انواع آجیل، دانه‌ها و حبوبات انتخاب کنید. این بسیار مهم است که مطمئن شوید رژیم غذایی  بدون گوشت شما شامل پروتئین کافی، آهن و روی باشد که این‌ها را می‌توانید با غلات و بنشن جبران کنید. حتا برای این کار عاقلانه‌تر این است که با کارشناس تغذیه مشورت کنید تا اطمینان پیدا کنید که رژیم خوراکی‌تان شامل تمامی ویتامین‌ها و املاح معدنی موردنیاز بدن است.

یک توصیه: اگر به دنبال رژیمی میانه و متعادل‌تر هستید بهتر است که از این شیوه پیروی کنید که تمام طول هفته خود را به گیاه خواری اختصاص دهید و آخرهفته را گوشت مصرف کنید.

طرح جدید برای سلامتی: مراقبه و تمرین‌های ذهنی بدنی

بر اساس نتایج یک تحقیق منتشر شده در می 2011 در آرشیو طب داخلی، متخصصان بهداشت و سلامتی این سال‌ها بیش‌تر بیماران را به درمان‌های ذهنی بدنی هم‌چون یوگا، مراقبه، تمرین‌های تنفسی عمیق و تای چی ارجاع می‌دهند. در واقع در کنار طب مدرن غربی بهره بردن از این تکنیک‌ها محبوبیت بیش‌ری یافته است.

در زمینه فوایدی که ورزش‌های ذهنی بدنی دارند همین بس که بدانیم این تمرین‌ها به کاهش استرس روانی و در نتیجه جلوگیری از انواع بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند و مانع به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن و پیری زودرس می‌شوند.

این تمرین‌ها هم‌چنین درد را به حداقل رسانده و با ارتقای حس اطمینان به توان‌مندی‌ها در فرد منجر به ایجاد شادی در او می‌شوند ضمن آن که به بهبود کیفیت کلی زندگی نیز کمک می‌کنند.

یک توصیه: برای بهره بردن از قدرت پیش‌گیرانه ورزش های ذهن و بدن، عضویت در یک گروه تای چی یا کلاس یوگا با یک مربی که در سطح شما کار می کند، توصیه می شود. یا همین الان می توانید با یک تمرین تنفسی آغاز کنید: روی یک صندلی یا روی زمین با سر، گردن و تنه راست چهار زانو بنشینید. ذهن خود را بر روی تنفس و ورود هوا به سوراخ‌های بینی خود و پر کردن بدن‌تان متمرکز کنید. تمرین کنید که تنفس عمیق و آهسته، ریتمیک داشته باشید و سعی کنید دم و بازدم را در یک مدت زمان یکسان انجام دهید. تلاش کنید ذهن خود را متمرکز کنید بر روی تنفس و این خود تمرینی است برای انجام مراقبه.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,