Saturday, 18 July 2015
15 January 2021
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«معشوقه فنا‌ناپذیر»

2012 January 22

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

«هاینریش بل»  (Heinrich Böll) (21 دسامبر1917- 16 جولای 1985) نویسنده نام‌دار آلمانی را در کشور خود به سبب توصیف‌های دقیق و دراماتیک از ویرانی‌های جنگ دوم جهانی از پیش‌گام‌های سبکی به نام ادبیات ویرانی (Trümmerliteratur) می‌شناختند. بل در راس تنی چند از دیگر داستان‌نویس‌های برجسته آلمانی با این سبک در دهه پنجاه میلادی به شهرت رسید. از ویژگی‌های داستان‌های او توصیف گزارش‌گونه ویرانی‌های جنگ، معمولن با شخصیت‌های کم و درگیر مشکلات روزمره در زمان و مکان‌های محدود است. این سبک داستان‌نویسی نوین آلمانی بعد از جنگ را که از داوری درباره رخ‌دادها خودداری می‌کند، با سبک نویسندگان هم‌عصر آمریکایی به‌خصوص در داستان کوتاه مقایسه کرده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هاینریش بل با فاصله گرفتن از جنگ در دهه شصت و هفتاد میلادی به ادبیات اجتماعی با زبانی طنزآلود و انتقادی رو آورد و به توصیف بلاهت و ابتذال نشست.

در «معشوقه فناناپذیر» راوی سرگذشت دوست شاعر جوان‌مرگی را به نام «بودو» توصیف می‌کند که تنها دوسال بعد از رسیدن به قله‌های ثروت و شهرت از خند روده‌بر می‌شود و می‌میرد. خواهر شاعر در کودکی هر وقت برادرش شعر می‌گفت پدر را خبر می‌کرد و موجب تنبیه او می‌شد، اما پس از مرگ شاعر برای بهره‌برداری از شهرت او به جای استفاده از نام فامیل شوهرش از نام فامیل پدری استفاده می‌کند.

نمونه‌ای از توصیف راوی- گزارش‌گر

«خوب به خاطر دارم که من و «بودو» غالبن جلو پیش‌خوان «کِته باروتسکی»- که ضمنن دختر جذابی هم هست- می‌ایستادیم. کِته بلوند است و کمی نوک‌زبانی حرف می‌زند و از ادبیات متعالی کم‌ترین اطلاعی ندارد و شب‌ها در تراموا کتاب‌های مبتذل بکر را که با تخفیف به کارمندان ‌فروخته می‌شود، می‌خواند. البته بودو هم از این کتاب‌خوانی معشوقه آگاه بود، اما این موضوع کوچک‌ترین خللی در عشق او ایجاد نمی‌کرد.»

داستان «معشوقه فنا‌ناپذیر» توسط «تورج رهنما» به فارسی ترجمه شده است.

«چهره غم‌گین من»، داستان کوتاه دیگری از هاینریش بل به قلم همین مترجم در مجموعه قصه‌های ما در این لینک قابل دست‌رس است.

موسیقی متن:

Kurt Weill: Alabama Song

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,