Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
زنبوران درمانگر

«بگذارید زنبور نیشتان بزند»

2009 July 14

20090714_world_bees

به گزارش سی ان ان ، یک شرکت نیوزلندی به دنبال گرفتن مجوز از ا تحادیه اروپاسث تا داروی زهر زنبور عسل برای کاهش درد ارتروز را وارد بازار کند . شرکت عسل نلسون می گوید، دو قاشق چایخوری مخلوط عسل و زهر گرفته شده از زنبور عسل مثل داروی ضد التهاب برای ارامش مفاصل عمل می کند. ایده زهر زنبور عسل، ایده جدیدی نیست، چرا که برخی کلینیک ها حتی نیش زنبور را به عنوان دارو پیشنهاد می کنند.

نمایندگی استاندارد غذایی بریتانیا گفت که در صدد استفاده از این پدیده در ماه های اینده می باشد. عسل مانوکا که زهر زنبوربه ان اضافه شده به مدت 13 سال در نیوزلند در دسترس مردم بوده و سازندگان ان می گویند با وجود این که این مخلوط حاوی زهر است ولی ثابت شده که کاملا به خطر می باشد. این مخلوط شامل عسل گرفته شده از یکی از درختان بومی نیوزلند به نام مانوکا (Manuka) و زهر خشک شده  زنبور عسل اپیس (Apis) است. زهر با استفاده از ماشین های شیردوشی الکتریکی گرفته می شود، به این ترتیب که دستگاهها زنبورهای کارگر را تحریک می کنند تا یک غشای لاستیکی را نیش بزنند تا زهرشان در شیشه ای جمع اوری شود.

شرکت ارامش شهد ( Nectar Essa)  به مصرف کنندگان که ابتدا روزانه با یک قاشق چایخوری از مخلوط شروع کنند و بعد به بک تا دو قاشق بر حسب نیاز افزایش دهند. همچنین به افرادی که به زهر زنبور عسل یا عسل حساسیت  دارند، توصیه می شود حتما قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنند. هم‌چنین این دارو نباید به نوزادان زیر یک سال داده شود.

عسل سالیان زیادی برای درمان به کار می رفته، اما هیات تحقیقات ارتروز در مورد خاصیت زهر زنبور عسل برای درمان ارتروز اظهار تردید می کند. پروفسور الن سیلمان رییس بخش پزشکی یک خیریه می گوید:ما  اخیرا بر اساس شواهد علمی  گزارشی در مورد تاثیرات داروهای مکمل برای درمان انواع ارتروز جمع اوری کرده ایم، اما زهر زنبور عسل جزو این داروها نبوده، چرا که هیچ گونه تحقیقی بر روی این فراورده انجام نشده است. در نتیجه، بدیهی شمردن عملکرد و تاثیر زهر زنبور عسل دشوار است، زیرا شواهد در دسترس کاملا بر اساس گفته های   افراد است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|