Saturday, 18 July 2015
02 June 2020
تکنو کوچه- ده ویژگی اندروید

«اندروید در حال پیشی گرفتن از IOS اپل»

2012 January 24

کیومرث سجادی/ رادیو کوچه

در این مطلب بعد از چند هفته غیبت می‌خواهیم به بخشی از دلایلی بپردازیم که این روزها  منجر به محبوبیت روز افزون گوشی‌های اندروید حتا نسبت به گوشی‌های اپل شده‌اند. در ادامه ده مزیت گوشی‌های اندروید را نسبت به گوشی‌های آی فون مورد بررسی قرار خواهیم داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1-  صفحه‌کلیدهای متنوع

اندروید امکان انتخاب و اضافه کردن انواع صفحه‌کلید‌ها را به اشکال و زبان‌های مختلف به‌سادگی هر چه تمام‌تر برای کاربران خود فراهم می‌آورد حال آن‌که اگر به‌خواهیم یک صفحه‌کلید به گوشی آی‌فون خود اضافه کنیم به این راحتی‌ها نخواهد بود.

2-  کنترل و هدایت دست‌گاه به‌صورت خودکار

یکی از پرقدرت‌ترین و کاربردی‌ترین برنامه‌های اندروید «تسکر» (Tasker) است. «تسکر» یک برنامه‌ی تنظیم خودکار دست‌گاه است که اجازه می‌دهد تنظیمات برنامه‌های خود را بر اساس زمان، مکان و یا هر شرایط دیگری که فکر می‌کنید تنظیم کنید.

3-  سفارشی کردن صفحه اصلی

ضمن امکان اعمال تغییرات ظاهری، شما می‌توانید هر لینک و یا میان‌بری را که می‌خواهید در صفحه اصلی خود قرارداده و تنظیمات صفحه خانگی خود را کاملن تغییر دهید. در حالی که این امکان در آی-فون بصورت کاملن محدود برای کاربران فراهم است.

4-  «ابزارک‌ها»(Widgets)

این ابزارک‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا به‌راحتی در مورد کارهایی  که می‌بایست انجام دهید، موزیکی که در حال پخش شدن است، وضعیت آب‌وهوای مکانی که در آن قرار دارید و غیره بدون نیاز مراجعه شما در صفحه‌خانگی گوشی‌تان اطلاعاتی را در اختیارتان می‌گذارد. اما در گوشی‌های اپل از برنامه‌هایی وجود دارند که شبیه این ابزارک‌ها هستند اما در صفحه‌ی خانگی‌شما و به‌راحتی اندروید در دست‌رس نخواهند بود.

5-  برای این‌که یک نرم‌افزار بر روی آی‌فون خود نصب کنید باید به App Store رفته و نرم‌افزار دل‌خواه خود را نصب کرده و یا از سایت‌های مختلف دانلود و نصب کنید. اما اندروید با داشتن نرم‌افزارهای مختلف مانند Android Market که این امکان را می‌دهند تا با یک کلیک نرم‌افزارهای مورد نظرتان را بر روی گوشی نصب کنید در حال پیشی گرفتن از اپل در این زمینه است.

6-  حافظه قابل تعویض

اگر حافظه آی‌فون خود پر شود چه می‌کنید؟ در گوشی‌های اندروید به‌راحتی می‌توانید اطلاعات «کارت اس‌دی» (SD Card) خود را به حافظه‌ای بزرگ‌تر منتقل کرده و کارت حافظه جدید را جای‌گزین قبلی نمایید.

7-  داشتن «رام»(ROM) های مختلف

کسانی که با اندروید سر کار داشته‌اند حتمن چیزهایی در مورد رام فارسی یا ورژن‌های مختلف رام شنیده‌اند. اندروید این امکان را به شما می‌دهد تا رام خودتان را توسعه‌داده و سیستم‌عامل اختصاصی شده خودتان را نصب کنید. این مزیتی است که اندروید از اپن‌سورس بودن خود نسبت به اپل یدک می‌کشد.

8-  کنترل کامل گوشی از طریق اینترنت

 در سیستم‌عامل اندروید شما می‌توانید به راحتی گوشی خود را از طریق اینترنت و از راه دور کنترل کنید و اقدام به ارسال اس‌ام‌اس دست‌رسی به بخش‌های مختلف گوشی خود داشته‌باشید. درست است که اپل نیز امکان دست‌رسی از راه دور را دارد اما امکانات آن قابل مقایسه با نرم‌افزارهای مختلفی نیست که برای اندروید به این منظور موجود است.

9-  امکان نمایش فایل‌های فلش

از گوشی‌های اندروید به‌راحتی می‌توانید به فایل‌های مختلف فلش دست‌رسی داشته و به تماشای‌ آن‌ها بپردازید. برای تماشای فایل‌های «یوتیوب» (Youtube) یک نرم‌افزار مخصوص دارید و این امکان نمایش فایل‌های فلش را می‌توان یکی دیگر از برجستگی‌های اندروید شمرد.

10- نرم‌افزارهای واقعن یک‌پارچه

اتصال به حساب کاربری گوگل شما اندروید را تبدیل به مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای یک‌پارچه کرده است. اطاعات دوستان خود را از طریق نقشه گوگل و یا حساب کاربری‌شان در گوگل به‌دست می‌آورید. می‌توانید از طریق گوگل با آن‌ها ارتباط صوتی داشته، به آن‌ها ایمیل زده، عکس تماس‌شان را به روزرسانی کنید و ده‌ها امکان دیگری که روزانه در گوگل با آن‌ها درگیر هستیم.

به‌خاطر تمام این دلایل و ده‌ها دلیل دیگر با تمام لذتی که در دست داشتن یک گوشی اپل به شما می‌دهد و تمام زیبایی‌های گرافیکی و کاربری که هیچ گوشی دیگری در دنیا ندارد، اگر بخواهم امروز گوشی جدیدی بخرم حتمن گوشی‌ای را انتخاب خواهم کرد که آخرین نسخه سیستم‌عامل اندروید را نصب داشته باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,