Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
ششم بهمن – بیست‌و‌ششم ژانویه

«تقویم تاریخ ششم بهمن»

2012 January 26

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1341 خورشیدی- رفراندم برای تصویب اصول شش‌گانه معروف به «انقلاب سفید» با توصیه «جان اف.کندی» به «محمدرضا پهلوی»، برای کاهش فشار کمونیست‌ها و انجام اصلاحات داخلی در سراسر ایران برگزار شد و برای نخستین بار زنان هم در رای دادن شرکت کردند. «جان اف.کندی» رییس‌جمهوری وقت آمریکا برگزاری رفراندم را تبریک گفت و از آن پس تا انقلاب بهمن ماه 1357، هر سال این رفراندم برگزار می‌شد که بزرگ‌ترین این مراسم در ششم بهمن سال 1356 برگزار و گزارش شده، سه میلیون نفر در آن شرکت کرده بودند.

1500میلادی- در چنین روزی کشور برزیل توسط «پدرو آلوارس کوبرال» (Pedro Alvares Cabral) در مسیر خود به هند کشف شد. برزیل کشوری واقع در آمریکای جنوبی است. نام برزیل به دلیل وجود درخت‌های «برزیل ودد» در این منطقه است. حکومت جمهوری فدرال این کشور به فلسفه آزادی ادیان اعتقاد دارد. برزیل در جهت خلق آثار هنری، ادبی، معماری، مجسمه‌سازی، نقاشی تاریخ درخشانی دارد و همین‌طور  به اعتقاد بسیاری این کشور پرانرژی‌ترین و شادترین‌ موسیقی‌های دنیا را دارا است. این کشور آمریکای لاتین به «سرزمین فوتبال» شهرت دارد.

1837 میلادی- در این روز «میشیگان» به عنوان بیست‌و‌ششمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. نام این ایالت از زبان بومیان منطقه  و از «میشیگامی» (mishigami) به معنای «دریاچه بزرگ» گرفته شده است. این ایالت آمریکا در مرز با کشور کانادا قرار دارد.

1950میلادی- قانون اساسی هند در نوامبر 1949 به تصویب مجلس موسسان  این کشور رسید و یک سال بعد در چنین روزی به اجرا گذاشته شد و «راجندرا پراساد» (Rajendra Prasad) به عنوان نخستین رییس جمهوری سوگند یاد کرد. به همین جهت در سراسر هند هر سال این روز گرامی داشته می‌شود. در این قانون هند یک جمهوری دمکراتیک معرفی شده که برقراری عدالت، برابری و آزادی را برای شهروندانش تضمین می‌کند. لازم به اشاره است که این قانون اساسی طولانی‌ترین قانون اساسی نوشته در بین تمام کشورهای مستقل دنیاست.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1355 خورشیدی- در این روز دولت ایران متهم به نقض مکرر حقوق بشر شد. هواداران رعایت حقوق بشر و جنبش‌های مربوط که از سراسر جهان در «هلند» گرد آمده بودند در این روز اجتماع خود را به اعتراض و تظاهرات بر ضد حکومت ایران تبدیل کردند و دولت وقت ایران را متهم به نقض همه جانبه حقوق بشر در قبال اتباع خود ساختند.

1355 خورشیدی- سال‌روز درگذشت «مجتبی مینوی» محقق، ادیب و استاد دانش‌گاه است. وی در تهران زاده شد و بعد ازفارغ‌التحصیلی از دارالمعلمین عالی تهران کار ادبی و فرهنگی خود را با معلمی آغاز کرد.

1788 میلادی- این روز در استرالیا «روز ملی» است. «آرتور فیلیپ» (Arthur Phillip) ناوسروان انگلیسی، با چند کشتی نظامی و صدها تن محکومان و زندانیان که آنان را با خود آورده بود تا مهاجرنشین بسازد در جنوب غربی استرالیا مستقر شد و شهری را که ساخت به‌نام «لرد سیدنی»  یا همان «سیدنی» گذارد.

1949 میلادی- سال‌روز درگذشت «ویکتور فلمینگ»  (Victor Fleming) کارگردان آمریکایی برنده جایزه اسکار است. وی برنده جایزه اسکار به‌ترین کارگردان، فیلم «بر باد رفته» در سال ۱۹۴۰ و نامزد نخل طلایی جشن‌واره «کن» ‌برای «جادوگر شهر آوز» در سال ۱۹۳۹ بود.

 2004میلادی- هشت کارشناس معروف اتمی پاکستان از جمله دکتر «عبدالقدیر خان» که در مظان اتهام فروش اسرار اتمی به «ایران»، «لیبی» و «کره شمالی» قرار گرفته‌اند، بازداشت شده بودند. «عبدالقدیر خان» به پدر بمب اتمی پاکستان معروف است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

ریسمون

Iranian History

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,