Saturday, 18 July 2015
26 September 2020

«خبرهای بیست و ششم ژانویه ۲۰۱۲»

2012 January 26

لیگ برتر فوتبال ایران،

«تیم فوتبال پرسپولیس به دروازه‌بان خود باخت»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

بیست و دومین هفته از مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران روز چهارشنبه، 25 ژانویه، با برگزاری 9 دیدار پی‌گیری شد که در مهم‌ترین دیدارها، استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز برابر حریفان پیروز شدند و تیم پرسپولیس تهران متحمل یک شکست پرگل شد.

هفته بیست و دوم مسابقات فوتبال لیگ برتر از ساعت 15 روز چهارشنبه با برگزاری دو بازی آغاز شد که در پایان این دیدارها در دربی شهر تبریز شهرداری برابر تراکتورسازی تبریز یک بر صفر مغلوب شد و فجر سپاسی شیراز در خانه با مین نتیجه مس کرمان را از پیش رو برداشت.

اما در ادامه، شش بازی به‌طور هم‌زمان و از ساعت 15:30 پی‌گیری شد که در پایان این دیدارها نتایج زیر رقم خورد:

ذوب‌آهن اصفهان صفر – ملوان بندرانزلی صفر

صبای قم یک – شاهین بوشهر یک

نفت تهران صفر – سپاهان اصفهان یک

داماش گیلان صفر – سایپای البرز 3

مس سرچشمه کرمان 2 – راه‌آهن شهرری یک

و در مهم‌ترین دیدار صنعت نفت آبادان در یک بازی پرگل چهار بر دو پرسپولیس تهران را مغلوب کرد. در این دیدار دروازه‌بان تیم پرسپولیس ضعیف‌ترین بازیکن میدان لقب گرفت.

اما در آخرین دیدار بیست و دومین هفته از مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران استقلال تهران توانست پس از دو هفته ناکامی برابر حریفان این‌بار در استادیوم آزادی مقابل فولادخوزستان پیروز شد و مجدد موقعیت خود را صدر جدول رده‌بندی تثبیت کند.

تیم‌های فوتبال استقلال و فولادخوزستان از ساعت 18 ‌روز چهارشنبه در حضور کم‌تر از 10 هزار تماشاگر در ورزش‌گاه آزادی به مصاف هم رفتند که در پایان به برتری 2 بر یک آبی‌پوشان تهرانی انجامید.

با پایان یافتن دیدار‌های این هفته، استقلال تهران با 43 امتیاز در صدر باقی ماند و تیم‌های تراکتورسازی تبریز با 42 امتیاز و سپاهان اصفهان با 40 امتیاز در مکان‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

در پایین جدول نیز راه‌آهن شهرری با 22 امتیاز – تفاضل گل 4- و شاهین بوشهر با همین امتیاز و تفاضل گل 7- در رتبه شانزده و هفده قرار گرفتند و مس سرچشمه با 17 امتیاز هم‌چنان در قعر جدول حضور دارد.

………………………………………….

وزیر خارجه جمهوری اسلامی:

«ایران آماده مذاکرات هسته‌ای براساس احترام است»

خبر / رادیو کوچه

وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در مورد گفت‌وگو با گروه 1+5 اظهار داشت که «همواره آماده مذاکره براساس احترام متقابل هستیم» و یادآور شده است سرپرست گفت‌وگوهای هسته‌ای جمهوری اسلامی، در آخرین نامه خود به مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این آمادگی را اعلام کرده است.

به گزارش فارس، علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه، روز چهارشنبه، 25 ژانویه، گفته است که در سفر اخیر خود به ترکیه، از «اطلاعاتی» که خانم اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مورد چنین مذاکراتی در اختیار وزیر خارجه ترکیه قرار داده بود آگاه شد و این اطلاعات را به آقای جلیلی، سرپرست گفت‌وگوهای هسته‌ای جمهوری اسلامی، منعکس کرده است.

وی در مورد این «اطلاعات» جزییات بیش‌تری در اختیار رسانه‌ها قرار نداده، اما مقامات غربی، ضمن ابراز آمادگی برای از سرگیری گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران، چنین مذاکراتی را به دریافت نشانه‌هایی از «تعهد» جمهوری اسلامی به انجام گفت‌وگوهای «معنادار» مشروط کرده‌اند.

………………………………………….

در نزدیکی مرز با افغانستان روی داد،

«بیش از بیست کشته در درگیری نیروهای پاکستانی و طالبان»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 25 ژانویه، به گزارش رسانه‌‌های خارجی، 23 تن در درگیری میان سربازان و شبه‌نظامیان در منطقه قبیله‌ای کرم در نزدیکی مرز با افغانستان کشته شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، مقامات امنیتی پاکستان گفته‌اند که شش سرباز در میان کشته‌شدگان هستند.

منطقه کرم یکی از هفت منطقه قبیله‌ای پاکستان است و نیروهای دولتی مدت‌هاست که در این منطقه با گروه‌های مرتبط با طالبان در حال نبردند.

………………………………………….

پس از یافتن کلیه اجساد و گفت‌وگو با نجات‌یافتگان،

«کشتی امداد عامل غرق شدن اتوبوس دریایی در بندرعباس»

خبر / رادیو کوچه

بازماندگان سانحه غرق یک اتوبوس دریایی ایرانی در نزدیکی بندرعباس که به کشته‌شدن ۱۶ نفر انجامید، گفته می‌شود که یک کشتی نجات عامل اصلی غرق شدن این شناور بوده است و خدمه این کشتی در کمک به سرنشینان شناور در حال غرق شدن، کوتاهی کرده‌اند.

به گزارش فارس، محمد نظم‌آرا، یکی از پنج نجات یافته این سانحه گفت که شناور آن‌ها از قشم به سمت بندرعباس حرکت می‌کرد که سوخت آن در میانه راه تمام شد.

به گفته او کشتی نجاتی که پس از حدود ۴۵ دقیقه به کمک این شناور آمد «نیم ساعت دور آن چرخید و دو ضربه به آن زد» که سبب شکستن اتوبوس دریایی و غرق آن شد.

آقای نظم آرا افزود: «بهتر بود که کشتی نجات نمی‌آمد، چون در آن صورت نهایتن تا صبح روی آب می‌ماندیم، ولی با آمدن آن‌ها، کشتی ظرف دو دقیقه غرق شد.»

مهدی نوفرستی، یکی دیگر از نجات‌یافتگان هم به فارس اظهار داشت: «کشتی امداد دو ضربه از دو طرف به ما زد و بعد خواست ما را با طناب بکسل کند… آن‌ها سر کشتی را گرفتند و ته آن را در گل و لای فرو بردند که پس از آن همه خفه شدند.»

به گفته آقای نوفرستی، یکی از خدمه کشتی نجات گفته است که چون در دو ماه اخیر حقوقی به او پرداخت نشده «هیچ کاری» نمی‌کند و دیگری گفته است «کشتی چهار میلیاردی خود را تکان نمی‌دهد، چون نمی‌خواهد آن را به گل بنشاند.»

آقای نظم‌آرا هم گفت که کشتی نجات تنها یک حلقه لاستیک بادی و یک کشتی بادی داشت و روی اتوبوس دریایی هم تنها ۱۴ جلیقه نجات معیوب وجود داشت.

لازم به یادآوری است اتوبوس دریایی مذکور شام‌گاه شنبه، 21 ژانویه، با ۲۲ سرنشین در نزدیکی بندرعباس در جنوب ایران غرق شد و تنها ۵ تن از سرنشینان از جمله ناخدای آن نجات یافتند.

مقامات سازمان بنادر و دریانوردی ایران اعلام کرده‌اند که ناخدای این کشتی در بازداشت به سر می‌برد.

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر صفایی، مدیر کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در روز سانحه گفته بود: «این شناور با توجه به تعطیل بودن اسکله، به صورت غیر‌مجاز و در دریای طوفانی اقدام به سوار کردن مسافر و حرکت به سمت جزیره هرمز کرده بود.»

اما اکنون گفته می‌شود که این اتوبوس دریایی از جزیره قشم به سوی بندرعباس در حرکت بوده است.

………………………………………….

وزیر امور اقتصادی و دارایی:

«موافقت رییس جمهوری اسلامی با افزایش نرخ سود بانکی»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 25 ژانویه، سخن‌گوی اقتصادی دولت جمهوری اسلامی از موافقت محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری، با مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی خبر داده است.

به گزارش مهر، وی اظهار داشت: «بر این اساس رییس کل بانک مرکزی مکلف شد که هر چه سریع‌تر مصوبه شورا را برای اجرا به بانک‌ها ابلاغ نماید.»

سید‌شمس‌الدین حسینی امروز در حاشیه جلسه هیت دولت در جمع خبرنگاران از موافقت رییس جمهوری اسلامی با مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود بانکی به 21 درصد خبرداد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: «بر این اساس محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی مکلف شد که هر چه سریع‌تر مصوبه شورای پول و اعتبار را برای اجرا به بانک‌های کشور ابلاغ کند.»

این در حالی است که به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، نرخ 21 درصد بیش‌تر از نرخ تورم یعنی 20.6 درصدی است که بانک مرکزی پیش‌تر اعلام کرده بود.

………………………………………….

عضو کمیسیون انرژی مجلس:

«بستن شیر نفت به روی کشورهای اروپایی تحریم‌کننده»

خبر / رادیو کوچه

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه، 25 ژانویه، از تلاش نمایندگان مجلس جهت تصویب طرحی برای عدم فروش نفت به کلیه کشورهای اروپایی که ایران را هدف تحریم خود قرار داده‌اند، خبر داد.

به گزارش فارس، ناصر سودانی با بیان این‌که اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا از یک «کینه پنهان دیرینه» نسبت به انقلاب اسلامی ایران حاکی است، تاکید کرد: «اروپا در ادامه بازی که آغاز کرده، در آتش چاه‌های نفت ایران خواهد سوخت و دود طرحی که ریخته‌اند، به چند دلیل به چشم خودشان خواهد رفت.»

این نماینده مجلس گفت: «به اتفاق چند تن از نماینگان در مجلس در حال دنبال کردن تصویب طرحی هستیم که بر اساس آن همه کشورهای اروپایی که ایران را هدف تحریم خود قرار داده‌اند، نتوانند حتا یک قطره نفت از ایران بخرند و شیر نفت به‌سوی آنان بسته شود، تا از این پس با دم شیر بازی نکنند.»

وی تاکید کرد: «دلیل اول آن است که بعضی از کشورهای اروپایی ناگزیر از خرید نفت ایران هستند و ساختار پالایش‌گاه‌های آن‌ها به گونه‌ای است که با ترکیب نفت ایران متناسب است و امکان جای‌گزین کردن نفت ایران برای آن‌ها مشکل است.»

 عضو کمیسیون انرژی اضافه کرد: «دلیل دوم آن است که این تحریم سبب افزایش قیمت نفت خواهد شد و اروپایی‌ها وادار خواهند شد نفت را با قیمت گران تری خریداری کنند.»

وی افزود: «دلیل سوم آن است که اروپایی‌ها به دلیل نیاز به نفت ایران مجبور خواهند شد به‌طور غیر‌مستقیم و از طریق واسطه‌ها نفت ایران را بخرند که این امر باعث ایجاد هزینه برای آن‌ها خواهد شد.»

ناصر سودانی در پایان اشاره کرد: «ما در عرصه اقتصادی شاهد رویارویی قدرت‌ها هستیم، اما هندوستان اعلام کرده است که از نفت ایران مستغنا نیست و چین هم به دلیل منافع متعددی که در حفظ ارتباط با ایران دارد، در صورت ورود به فاز تحریم نفت ایران از همه پروژه‌های خود در ایران محروم خواهد شد که ضرر سنگین و قابل توجهی برای اقتصاد چین به هم‌راه خواهد داشت.»

لازم به اشاره است اعضای اتحادیه اروپا روز دوشنبه بر سر تحریم نفت ایران و هم‌چنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی، به توافق رسیدند که این توافق از ماه ژوئیه اجرایی می‌شود.

 ………………………………………….

پس از برگزاری راه‌پیمایی نخستین سال‌گرد ‌انقلاب مصر،

«ادامه تحصن تظاهرکنندگان مصری در میدان تحریر»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 24 ژانویه ‌و پس از برگزاری راه‌پیمایی نخستین سال‌گرد ‌انقلاب مصر، هزاران نفر در میدان التحریر قاهره باقی مانده‌اند. به گزارش خبرگزاری‌ها، بسیاری از تجمع‌کنندگان از ادامه تحصن تا روز جمعه، 27 ژانویه، در میدان التحریر خبر داده‌اند.

شمار زیادی از معترضان خواستار انتقال سریع قدرت از مسوولان نظامی انتقالی به غیر‌نظامیان هستند.

برخی از فعالان از این‌که نظامیان تمایلی به رها کردن قدرت نشان نداده‌اند، خشمگین و ناراضی هستند.

هم‌چنین ژ‌نرال طنطاوی، رییس شورای نظامی حاکم بر مصر هم‌چنین به مناسبت نخستین سال‌گرد قیام مصر، نزدیک به دو هزار زندانی را مورد عفو قرار داده است.

………………………………………….

مخالفان نیروی امنیتی را مسوول می‌دانند،

«کشته شدن دو امدادگر در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 26 ژانویه، یک کشیش مسیحی و یکی از مسوولان منطقه‌ای هلال احمر سوریه در این کشور کشته شده‌اند.

فعالان سوری می‌گویند که کشیش باسیلیوس ناصر در جریان حمله نظامیان به شهر حما‌ در شمال دمشق به ضرب گلوله کشته شده است، اما رسانه‌های دولتی گزارش داده اند که «تروریست‌ها» او را کشته‌اند.

عبدالرزاق جبیرو، از مسوولان هلال احمر شهر ادلب هم در حالی که با اتومبیل از دمشق به سمت محل کار خود در شهر ادلب در حرکت بود، کشته شد.

این در حالی است که سخن‌گوی هلال احمر سوریه اعلام کرده که تاکنون تعدادی از افراد این سازمان در درگیری‌های ماه‌های اخیر سوریه کشته شدند.

تلویزیون دولتی سوریه گروه‌های مسلح را مسوول ترور او معرفی می‌کند، اما مخالفان دولت می‌گویند که قتل آقای جبیرو کار ماموران امنیتی بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,