Saturday, 18 July 2015
26 October 2020
شاد و تندرست

«هراس از فرار یک مربی»

2012 January 26

 اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

«کی‌روش» به‌تر از هر کس دیگری می‌داند که برای رساندن تیم‌ملی فوتبال ایران به جام جهانی کار آسانی در پیش رو ندارد و برای انجام این مهم باید از تمام توانایی‌ها خودش و پتانسیل فوتبال ایران بهره ببرد. از این‌‌رو است که او هیچ گزینه‌ای را برای دعوت به تیم‌ملی از دست نمی‌دهد به ویژه اگر بازی‌کن مورد نظرش فردی باشد مانند «اشکان دژاگه».

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما مشکلات بر سر راه پیوستن این بازی‌کن ایرانی باش‌گاه «ولفسبورگ» آلمان به تیم‌ملی کم نیستند، از سنگ‌اندازی‌های باش‌گاه آلمانی گرفته تا خال‌کوبی‌های روی بدنش. مشکل باش‌گاه را قرار است فدراسیون با رایزنی حل کند و برای خال‌کوبی‌ها هم تاکنون راه ‌حل‌های جالبی پیدا شده است، از پیراهن آستین‌بلند گرفته تا چسباندن چسب‌های رنگی بر روی بدن. به هر روی «کی‌روش» با وجود علاقه‌اش به «اشکان» و نیاز تیم‌ملی به بازی کردن او، اعلام کرده است که اگر او تا پیش از خرداد در تهران نباشد قید او را خواهد زد.

————————————————-

مصدومیت شدید «جواد نکونام» سبب نگرانی مربیان و طرف‌داران تیم‌ملی شده بود اما خوش‌بختانه همه چیز به خیر گذشت. او در مصاحبه با خبرگزاری‌ها گفت: «از پاى مصدومم ام آر آی گرفتم و مشخص شد که خوش‌بختانه نه کشیدگى پیدا کرده و نه پارگى و تنها تاندونش ضربه شدیدى خورده است که البته با دو سه روزی استراحت خوب مى‌شود و مى‌توانم تمرین‌هایم را دوباره از سر بگیرم.» او درباره‌ی تساوى «اوساسونا» مقابل «والنسیا» و باقى ماندن تیمش در کورس مدعیان کسب سهمیه‌ی لیگ اروپا گفت: «فکر مى‌کنم این نتیجه به ضرر ما بود. خیلى راحت مى‌توانستیم این تیم را شکست دهیم. داور با ما رفتارى نامهربانانه داشت. حق ما برد بود.»

————————————————-

انگار نه تنها قرار نیست تا سریال حملات چهره‌های فوتبالی به یک‌دیگر در فوتبال ما تمامی یابد بلکه هر روز مورد تازه‌ای نیز پیدا می‌شود. پس از صحبت‌های هفته‌ی گذشته‌ی «بلاژویچ» علیه «خداد عزیزی» خداداد هم زبان به پاسخ گشوده است. او که سال‌ها قبل با «میروسلاو بلاژویچ» اختلاف پیدا کرده بود هنوز هم دل خوشی از این مربی ندارد. «خداداد» در پاسخ به سخنان او گفته است: «من وقتی از دستش دل‌خور شدم که برداشت پیراهن شماره 11 را به عمد به بازی‌کن دیگری داد، او عمدن این کار را کرد. بعدها فهمیدم که از قبل آمدن به ایران درباره من برایش ذهنیت بدی ساخته بودند. او در همان نشست اولی که به دیدار «صفایی فراهانی» رفته بود به او گفته که شنیدم بازی‌کن شماره یازده‌تان خیلی شاخ است و شر بازی در می‌آورد. آمده‌ام اینجا که شاخش را بشکنم و حالش را بگیرم.» خداداد اضافه کرده است: «من را همه می‌شناسند. من مشکلی با او نداشتم اما خلاصه این‌که «خداداد» آدم رکی است و فیلم بازی نمی‌کند، برای همین هم زیر بار حرف زور نمی‌روم. به نظرم «بلاژویچ» سیاه بازی در می‌آورد.»

————————————————-

پس از نتایج خوب تیم‌ملی والیبال کشورمان و تلاش برای راه‌یابی به المپیک حاشیه‌های فراوانی برای این تیم درست شده است از جمله این‌که گفته می‌شود که قرار است تا «ولاسکو» سرمربی‌گری این تیم را رها کرده و به کشور دیگری برود. «محمدرضا داورزنی» رییس فدراسیون والیبال در این باره می‌گوید: «ولاسکو تا پایان المپیک 2012 «لندن» با ما قرار‌داد دارد و طبق آن حق حضور در هیچ تیم دیگری را ندارد و بحث حضور ایشان در هر تیم دیگری چه باش‌گاهی و چه ملی کاملا منتفی است. به نظرم حتا نباید فکر رفتن او به تیم دیگری را هم کرد.» او با اشاره به این‌که «ولاسکو» در زمان حضورش در «ایتالیا» هم بازی‌های باش‌گاهی ایران زیر نظر دارد ادامه داد: «ما فیلم بازی‌های لیگ‌برتر را برای «ولاسکو» ارسال کرده‌ایم و ایشان کاملن در جریان مسابقات لیگ‌برتر ایران قرار دارد.»

————————————————-

محبوبیت بیش از حد «لیونل مسی» صدای «پله» را هم درآورد. او که گمان نمی‌کرد به این راحتی فوتبال‌دوستان جهان یک جوان را برتر از او بدانند در پاسخ به مقایسه‌ی خودش با «مسی» گفته است: «مسی هر وقت سه بار در جام جهانی به قهرمانی رسید و مردم کشورش دوستش داشتند بیاید تا با هم حرف بزنیم. درخشش در بارسلونا در حد «مسی» برای یک بازی‌کن معمولی هم امکان‌پذیر است اما درخشش «مسی» در تیم ملی «آرژانتین» کاری است که او بلد نیست».

«پله» افزود: «رکوردها برای شکستن هستند و قرار نیست رکورد من برای ابد دست نخورده باقی بماند اما از «مسی» می‌خواهم پیش قدم شود و برای فوتبال کشورش کاری بکند. مردسال فوتبال جهان شدن تنها به خاطر درخشش در یک باش‌گاه و هم‌زمان هو شدن توسط مردم کشورش برای «مسی» هیچ افتخاری نیست.»

————————————————-

گویا اتفاقی که پیش از این در «پورتو»، «چلسی» و «اینتر» برای «مورینیو» رخ داده بود و او با وجود تمام افتخاراتی که به دست آورده و محبوبیت فراوانی که داشت، تصمیم گرفت راهی باش‌گاه دیگری شود این بار قرار است تا در «رئال‌مادرید» برایش تکرار شود. بی‌تردید تنها دلیل ناراحتی «مادریدی‌ها» از «مورینیو»، شکست‌های پیاپی او در دیدار‌های رودر‌رو با «بارسا»ست وگرنه دیگر نتایج او مثال‌زدنی است. از زمان حضور او در «رئال»، دو تیم 11 بار مقابل هم قرار گرفتند که «رئالی»ها تنها یک بار و آن هم در فینال «کوپادل‌ری» موفق به شکست دادن حریف شدند. در مقابل آن‌ها چند شکست تلخ از جمله دو شکست خانگی و شکست پنج بر صفر در «نیوکمپ» را با آقای خاص تجربه کردند و به همین دلیل کاسه صبر آن‌ها بعد از حذف دیشب لبریز شده است، اما پرسش سختی روبروی هواداران «رئال» است آیا با رفتن «مورینیو» از این باش‌گاه، جای‌گزین مناسبی برایش وجود دارد؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,