Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
گزارش اقتصادی

«سیاست چماق و هویج غرب هم‌چنان ادامه دارد»

2012 January 27

سایه کوثری/ رادیو کوچه

بازرسان آژانس انرژی اتمی برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران این هفته به این کشور سفر می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس در بیانیه‌ای در روزهای گذشته با اعلام این‌که بازرسان آژانس اوایل هفته آینده به ایران می‌آیند، تاکید کرده که آن‌ها با روحیه و نگاه مثبت به ایران می‌آیند و امیدواریم ایران نیز با یک چنین روحیه‌ای با ما هم‌کاری کند.

«هرمان ناکارتس» معاون مدیرکل در امور یادمان‌ها و «رافائل گروسی» دست‌یار مدیرکل در امور سیاسی و چند تن از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است طی روزهای 29 تا 31 ژانویه (نهم تا یازدهم بهمن‌) برای مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای ایران به تهران سفر کنند.

آمانو هفته پیش نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که من کاملن متعهد به هم‌کاری سازنده با ایران درباره موضوع هسته‌ای این کشور هستم و ایمان دارم که تهران نیز به همین صورت در یک بستر سازنده به پیش‌رفت مذاکرات آتی ما کمک خواهد کرد.

«علی‌اصغر سلطانیه»، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم پاسخ داده که امیدواریم آژانس، عزم راسخ و روی‌کرد حرفه‌ای خود را برای پایان دادن به روند غیرمنطقی فعلی نشان دهد.

به گفته وی سفر هیت عالی‌رتبه آژانس به تهران، صلح آمیز بودن فعالیت‌های ایران را ثابت می‌کند.

سلطانیه هم‌چنین ابراز امیدواری کرده که دعوت ایران از بازرسان آژانس هرگونه ابهامی را برطرف کند و شفافیت و هم‌کاری با آژانس را نشان دهد.

سلطانیه گفت: «انتظار ما این است که اشتباهات گذشته و رفتارهای غیر دوستانه متوقف شود، ما تعامل فنی مبتنی با هم‌کاری با آژانس خواهیم داشت و امیدواریم که آژانس عزم راسخ و روی‌کرد حرفه‌ای خود را برای پایان دادن به این روند نشان دهد.»

اما خبر سفر هیتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پی خبر تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم نفت ایران منتشر شد.

تصمیم روز بیست‌و‌سوم ژانویه وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی برای تحریم نفت و بانک مرکزی ایران واکنش‌های متعددی را به هم‌راه داشته است. از نگرانی و شکاف در اتحادیه اروپا به دلیل وحشت از شرایطی که این تحریم برای اقتصاد اروپا پیش خواهد آورد گرفته تا رایزنی «بریتیش پترولیوم» برای معافیت از تحریم‌ علیه ایران و واکنش تند و شدید روسیه به تحریم‌ها و تاکید بر از سرگیری مذاکرات و البته موافقت ایران برای بازرسی مجدد از تاسیسات هسته‌ای این کشور.

طبق توافق اعضای اتحادیه اروپا، از این پس انعقاد هرگونه قرارداد جدید از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بخش نفتی ایران ممنوع خواهد بود و تمامی قراردادهای جاری میان اروپا و بخش نفت ایران در نهایت تا اول ژوئیه لغو خواهد شد

طبق توافق اعضای اتحادیه اروپا، از این پس انعقاد هرگونه قرارداد جدید از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بخش نفتی ایران ممنوع خواهد بود و تمامی قراردادهای جاری میان اروپا و بخش نفت ایران در نهایت تا اول ژوئیه لغو خواهد شد.

اما رویترز نیز به نقل از یک دیپلمات اروپایی اعلام کرده که سفرای اتحادیه اروپا در روز دوشنبه گذشته بر سر تحریم نفت ایران به توافق رسیدند اما اجرای کامل آن را تا اول ژوئیه به تعویق انداختند.

این توافق آخرین قدم پیش از تصویب نهایی تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران در نشست رسمی وزاری خارجه این اتحادیه در بروکسل بود.

رویترز نوشته است: «بر این اساس زمانی که تحریم نفت ایران نهایی شود احتمالن طی هفته جاری، دولت‌های اروپایی از امضای قراردادهای نفتی جدید با ایران خودداری خواهند کرد. البته قراردادهای کنونی این کشورها با ایران به قوت خود باقی می‌ماند.»

اکنون بسیاری از شرکت‌های اروپایی با پیش‌بینی این تحریم‌ها در ابتدای سال ۲۰۱۲ به سرعت قراردادهای خرید نفت خود از ایران برای سال ۲۰۱۲ را تمدید کرده‌اند.

کشورهای اتحادیه اروپا روزانه حدود ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می‌کنند که این امر نشان دهنده وابستگی آن‌ها به ذخایر نفتی ایران است. از طرفی اروپا با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و همین امر سبب شده است کشورهای عضو اتحادیه اروپا نگرایی‌هایی در مورد این تصمیم داشته باشند.

اما نفتی که قرار است اروپا از ایران نخرد، چند درصد از فروش و درآمد نفتی ایران است؟

کشورهای آسیایی با خرید 65 درصد از نفت ایران بزرگ‌ترین مشتریان نفت این کشور هستند.

این در حالی است که سه کشور اروپایی یونان، ایتالیا و اسپانیا به ترتیب با میزان 30 ، 13 و 12 درصد  از نیاز نفتی خود از مهم‌ترین خریداران نفت ایران هستند. گفتنی‌ست در حال حاضر کشورهای آسیایی با 65 درصد، بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران هستند. با این حال، چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران طی سال‌های اخیر، سیاست تنوع در خریدار را در پیش گرفته است و در حال حاضر ایران برای چینی‌ها در مقام سوم فروشندگان نفت بعد از عربستان سعودی و آنگولا قرار دارد.

وضعیت فعلی اقتصاد در اروپا باعث شده است کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکنون در مورد تصویب و یا عدم تصویب تحریم‌های جدید علیه نفت ایران دچار شکاف باشند. به ویژه اسپانیا، یونان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی واردکننده نفت ایران با این تحریم‌ها مخالفت هم کرده‌اند.

افزایش قیمت جهانی نفت، اولین واکنش بازارهای جهانی به تحریم نفتی اروپا علیه ایران، چهارمین صادرکنند‌ی نفت جهان بوده است. هرچند که کارشناسان اقتصادی با تزریق خوش‌بینی به بازارهای جهانی در تلاشند تا مانع از شوک دیگر نفتی شوند، اما واقعیت آن‌ست که فارغ از تبعات ناخوشایند این اقدام برای اقتصاد کشورمان، اروپای بحران‌زده نیز دست‌خوش نوسانات جدی خواهد شد که هنوز پیش‌بینی آن با توجه به توان کشورهای صادرکنند‌ه‌ی نفت در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. حتا برخی از کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده‌اند که قیمت نفت ممکن است طی ماه‌های آینده به 150 تا 200 دلار نیز برسد.

به همین دلیل شاید اروپا هنوز به دنبال راهی‌ست که بتواند جای‌گزین تحریم نفتی ایران شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,