Saturday, 18 July 2015
30 October 2020
دلار 1260 تومان،

«بانک مرکزی ایران ارز را تک نرخی کرد»

2012 January 27

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 26 ژانویه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی از تک‌نرخی شدن ارز خبر داده و نرخ مورد نظر را اعلام کرده است.

به گزارش مهر، محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی، اعلام کرد که از روز شنبه هفته آینده، این بانک براساس ارز تک نرخی عمل می‌کند و افزود که براساس محاسبات کارشناسان بانک، نرخی که به کار خواهد رفت، معادل هر دلار دوازده هزار و دویست و شصت هزار ریال (۱۲۶۰ تومان) تعیین شده است.

آقای بهمنی افزوده است که «تمام گشایش اعتبارها، حواله‌ها و واردات کالا با این نرخ انجام می‌گیرد و این نرخ برای دانش‌جویان و مسافران نیز اعمال می‌شود.»

به گفته رییس بانک مرکزی، مسافران عازم خارج ارز متعلق به خود را در برابر ارایه پاسپورت در فرودگاه تحویل می‌گیرند.

آقای بهمنی افزوده است که مسافرانی که سفر طولانی‌تری دارند، از ارز بیش‌تری استفاده خواهند کرد و در نتیجه «نیازی به مراجعه به بازار آزاد ندارند.»

رییس کل بانک مرکزی گفته است که سیاست جدید پولی و اعتباری بانک که توسط شورای پول و اعتبار توصیه و پس از تصویب رییس جمهوری اسلامی، روز گذشته اعلام شد از روز شنبه آینده در نظام بانکی اعمال می‌شود.

در حالی که طی هفته‌های اخیر، بازار ارز و طلا در ایران شاهد افزایش سریع و کم‌سابقه نرخ انواع ارزها بود، روز گذشته سخن‌گوی دولت اعلام کرد که رییس جمهوری اسلامی مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد نرخ سود سپرده بانکی را تایید کرده است.

براساس این مصوبه، به بانک‌ها اجازه داده شده است تا نرخ بهره پرداختی به سپرده‌ها را خود تعیین کنند و در این زمینه، نرخ تورم سالانه را که حدود ۲۰ درصد بوده، در نظر بگیرند.

به نظر می‌رسد شورای پول و اعتبار ماه گذشته پیشنهاد افزایش نرخ بهره را به منظور مقابله با بحران در بازار ارز پیشنهاد کرد اما این پیشنهاد تا روز گذشته به تایید محمود احمدی‌نژاد، نرسیده بود.

در پی اعلام امضای این مصوبه در روز چهارشنبه، گزارش شد که نرخ ارز و طلا که به شدت افزایش یافته بود رو به کاهش گذاشته است.

روز‌ پنج‌شنبه، منابع خبری داخلی از کاهش بهای ارزهای خارجی و هم‌چنین سکه طلا خبر دادند و ارقام مختلفی را در این زمینه گزارش کردند.

نرخ برابری دلار که شام‌گاه چهارشنبه یا صبح پنج‌شنبه 2300 تومان بود، تا ظهر پنج‌شنبه به 1730 تومان تنزل کرد.

این در حالی بود که صبح روز گذشته، بانک مرکزی، نرخ دلار مرجع را ۱۱۲۹ تومان اعلام کرده بود.

 بیشتر بخوانید:

«موافقت رییس جمهوری اسلامی با افزایش نرخ سود بانکی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,