Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
با ارایه طرح صلح اتحادیه عرب به شورای امنیت،

«طرح برکناری رییس جمهوری سوریه کلید خورد»

2012 January 27

خبر ویژه / رادیو کوچه

دبیرکل اتحادیه عرب، روز پنج‌شنبه، 26 ژانویه، از ارایه طرح صلح جهت پایان دادن به خشونت‌های چندماه سوریه به شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داده است.

به گزارش الجزیره، نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب، که در قاهره با خبرنگاران سخن می‌گفت از ارایه این طرح در روز دوشنبه، 30 ژانویه، به شورای امنیت در نیویورک خبر داد.

بر اساس این طرح بشار اسد می‌بایست قدرت را به معاون خود منتقل و از مقام‌ خود کناره‌گیری کند و پس از آن دولت وحدت ملی ظرف مدت دو ماه تشکیل شود.

نبیل العربی و شیخ حمد بن‌جاسم آل‌ثانی امیر قطر و مسوول کمیته رسیدگی به بحران سوریه در اتحادیه عرب، قرار است برای ارایه این طرح روز شنبه، 28 ژانویه، به نیویورک سفر کنند.

این طرح به گفته اتحادیه عرب جهت حمایت از فعالان داخل سوریه و مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری این کشور ارایه شده است. این اتحادیه امیدوار است که طرح در شورای امنیت ظرف مدت یک هفته رای بیاورد.

از سویی دیگر این پیشنهاد پیش‌تر به بشار اسد ارایه شده بود اما مقام‌های سوری آن را رد کرده و نشانه دخالت خارجی در کشورشان دانسته بودند.

این در حالی است که روسیه، از حامیان بشار اسد، و از اعضای شورای امنیت، پیش‌تر تاکید کرده بود که از راه مذاکره باید بحران سوریه را حل کرد و صلح را به منطقه آورد. این کشور با ایجاد هرگونه مداخله نظامی و هم‌چنین تصویب قطع‌نامه علیه سوریه به شدت مخالفت کرده است.

بیشتر بخوانید:

«کشته شدن دو امدادگر در سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,