Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
اعلام شفاهی حکم اعدام به زانیار و لقمان مرادی،

«ارجای حکم اعدام دو زندانیان سیاسی به اجرای احکام»

2012 January 27

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در برخی رسانه‌ها، پرونده‌ی زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی سیاسی کرد محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج که بنا بر رای قاضی صلواتی، رییس شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بودند، به اجرای احکام فرستاده شده است.

این در حالی است که اتهام محاربه از طریق قتل پسر امام جمعه‌ی شهر مریوان به این زندانی سیاسی وارد، و حکم اعدام پس از تایید حکم در دادگاه تجدید نظر و هم‌چنین دیوان عالی کشور به اجرای احکام فرستاده شده است.

به گزارش هرانا، پدر زانیار مرادی می‌گوید: «مسوولان چندی پیش با امام جمعه‌ی مریوان تماس گرفته و از وی خواسته بودند که در مراسم اجرای حکم اعدام شرکت کند اما خوش‌بختانه وی می‌داند که زانیار یا لقمان را خودشان به عنوان قاتل معرفی کردند و در واقع بی‌گناه‌اند و به همین خاطر از این درخواست سرپیچی کرده و همین امر پرونده را در همان روال قبلی نگه داشته است.»

وی تاکید می‌کند که حکم اعدام فرزندش از سوی دیوان عالی کشور تایید شده و این موضوع از طریق مسوولان زندان و به طور شفاهی به فرزندش ابلاغ شده است.

اقبال مرادی در ادامه می‌گوید: «زانیار ۳۰ ماه است که در زندان به سر می‌برد و در طی این مدت هیچ یک از اعضای خانواده موفق به ملاقات با وی نشدند. آن‌چنان که مسوولان زندان در پی مراجعت دیگر اقوام این زندانی سیاسی برای ملاقات، هم‌راه با رفتاری ناخوشایند، عنوان کرده‌اند؛ دلیل این مهم عدم حضور اقوام درجه یک زانیار مرادی در ایران است.»

آقای مرادی در خصوص مطلع بودن وکیل فرزندش از روند می‌گوید: «وکلا که در ایران نمی‌توانند کاری انجام دهند و وکیلی مثل خانم ستوده هم که بتواند کاری بکند، متاسفانه جایش در زندان است. یک وکیلی هم بر روی پرونده کار می‌کرد، اما به جای این‌که از موکل خودش دفاع کند، از خانواده‌ی امام جمعه دفاع می‌کرد و بیش‌تر به وکیل مقتول می‌ماند.»

وی می‌افزاید که از روند مثبت پرونده‌ی فرزندش قطع امید کرده و در حال حاضر نیز تنها درخواستش از نهادها و سازمان‌های حقوق بشری و افرادی که در حوزه‌ی حقوق زندانیان سیاسی فعالیت می‌کنند این است که، با تلاش‌هایشان جلوی اجرای احکام آن‌چه وی «ناعادلانه» خوانده، را بگیرند.

از سویی دیگر احکام اعدام صادره برای لقمان و زانیار مرادی از سوی دادگاه انقلاب است و دادگاه کیفری‌ این دو زندانی سیاسی، که مقرر شده بود به صورت فوق‌العاده تشکیل شود، تاکنون برگزار نشده است.

لازم به ذکر است که خانواده‌ی لقمان مرادی نیز علارغم این‌که در ایران زندگی می‌کنند، بیش از ۷ ماه است که با وی ملاقاتی نداشته‌اند.

 بیشتر بخوانید:

«بازگشت لقمان مرادی به زندان رجایی‌شهر کرج»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,