Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
به دلیل ناامن بودن فضای سوریه برای دیدارهای دیپلماتیک،

«خروج خالد مشعل، رییس دفتر حماس از سوریه»

2012 January 28

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی و به نقل از منابع دیپلماتیک و اطلاعاتی، روز جمعه، 27 ژانویه، خالد مشعل رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین،حماس، از سوریه خارج شده است.

به گزارش رویترز، این منابع با تایید این خبر گزارش کردند: «خالد مشعل هم‌چون گذشته در سوریه حضور ندارد و این کشور را ترک کرده است.»

یک منبع اطلاعاتی نیز که از اعلام نامش خودداری کرده، اظهار داشت: «مشعل به سوریه باز نخواهد گشت. او در این باره تصمیم نهایی گرفته است. هم‌چنان برخی اعضای حماس در سوریه حضور دارند اما تعدادشان ناچیز است.»

هم‌چنین یک دیپلمات گفته است که دمشق به دلیل سرکوب خونین مخالفین حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، که از ده ماه پیش آغاز شد، منزوی شده و اکنون ناامن است، به همین دلیل مشعل دیگر توانایی دیدار با مهمانان بین‌المللی را در این کشور ندارد.

یک دیپلمات گفته است که مشعل در ماه گذشته تنها پنج روز در سوریه بوده و بقیه مدت را در ترکیه و قطر گذرانده است . او افزود: «حماس حتا اگر دفتر خود را در سوریه ببندد این خبر را اعلام نخواهد کرد.»

منابع دیگری نیز گفته‌اند که خالد مشعل هم اینک در قاهره پایتخت مصر حضور دارد اما توافقی برای گشایش دفتر حماس در این کشور با دولت مصر وجود ندارد. این منابع می‌گویند: «احتمالن مشعل به قطر برود و عمده فعالیت‌های حماس به این کشور منتقل شود.»

میانجی‌گری‌های قطر به سفر هفته گذشته خالد مشعل به اردن انجامید. بیش از یک دهه است که روابط حماس با اردن به دلیل اخراج نماینده این گروه فلسطینی از امان، پایتخت اردن، قطع است.

بیشتر بخوانید:

«حمله ارتش سوریه به پای‌گاه مخالفان در شهرهای مختلف»

«اقدام فلسطین برای حضور رسمی در سازمان ملل شجاعانه است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,