Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
هشتم بهمن- بیست‌‌وهشتم ژانویه

«تقویم تاریخ هشتم بهمن»

2012 January 28

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1873 میلادی- «سیدونی گابریل کولت» (Sidonie-Gabrielle Colette) نویسنده فرانسوی به دنیا آمد. شهرت او به دلیل رمانی با نام «جی‌جی» (Gigi) است. او در پاریس با یک روزنامه‌نگار ازدواج کرد و قلم به دست گرفت. پس از آن شروع به نوشتن شرح زندگی در دوران کودکیش کرد اما همسرش کتاب او را به دور انداخت.

گفته شده کولت داستان‌هایی نگاشت که شوهرش همگی را به نام خودش چاپ کرد. پس از جدایی از همسرش کولت از آن پس به روزنامه‌نویسی پرداخت و شاه‌کارهایی چون «ول‌گرد» و «انزوای پر احساسات» به وجود آورد. پس از نوشتن «گندم در علفزار» و «ساده لوح آزاد» در سال 1949، ریاست آکادمی «کنکور» را که از مراکز مهم ادبیات فرانسه به شمار می‌آید، به عهده گرفت. هم‌چنین از چندین کتاب کولت، فیلم‌های فراوانی تهیه شده است.

1915 میلادی- «نگهبان ساحلی ایالات متحده آمریکا» (United States Coast Guard) توسط کنگره ایالات متحده ایجاد شد .

این نیرو بر اجرای مقررات دریایی کنترل و نظارت دارد که زیر نظر وزارت ترابری ایالات متحده آمریکا و در هماهنگی با وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کند. اما در زمان جنگ، تحت نظارت رییس جمهوری این کشور قرار می‌گیرد.

1972 میلادی- «دینو بوتزاتی» (Dino Buzzati) نویسنده ایتالیایی در روزی چون امروز درگذشت.

تعداد زیادی از داستان‌های او توسط کارگردانان معاصر ایتالیا به صورت فیلم درآمده که برای نمونه می‌توان از فیلم‌های «بارنابوی کوهستان» و «یک مورد بالینی» نام برد. درخشان‌ترین کتاب او رمان «بیابان تاتارها» (Il deserto dei Tartari)  است که از این کتاب فیلمی هم ساخته شده که فیلم‌برداری آن در ارگ تاریخی بم در ایران صورت گرفته است.

او در سال 1958 برای کتاب «شصت داستان» جایزه معتبر «استرکا» را به خود اختصاص داد. در سال 1960 اولین رمان علمی- تخیلی در تاریخ ادبیات ایتالیا با نام «تصویر بزرگ» از این نویسنده به چاپ رسید.

«هفت فرستاده»، «مرد اشتباهی»، «راز جنگل کهن» نام برخی دیگر از داستان‌های این نویسنده هستند.

1357 خورشیدی- در اعتراض به بستن فرودگاه مهرآباد از سوی دولت آقای بختیار برای جلوگیری‌‌ از ورود آیت‌اله خمینی به ایران، حدود چهل نفر از روحانیون مبارز، از جمله آیت‌اله طالقانی‌، آیت‌اله بهشتی‌، مرتضی مطهری‌، محمد‌جواد باهنر و محمد مفتح در مسجد دانش‌گاه تهران تحصن کردند. که خواستار بازگشایی فرودگاه‌ها برای باز‌گشت آقای خمینی از پاریس به تهران می‌شدند. در همین روز درگیری میان نظامیان حکومت پهلوی با مردم روی داد که بر اساس گفته برخی روزنامه‌ها چنین نفر در تهران و نقاط دیگر ایران کشته شدند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1853 میلادی- زادروز «خوزه مارتی»  (Jose Marti)قهرمان ملی کوباییان است. وی یک روزنامه‌نگار، مولف، شاعر و نقاش بود که رهبری استقلال‌طلبان «کوبا» برضد استعمار اسپانیا را به دست گرفت.

1871 میلادی‌- روزی که شهر پاریس به تصرف ارتش آلمان درآمد و به این ترتیب سه جنگ به اصطلاح محدود «بیسمارک» به پایان رسید و آلمان به‌صورت کشوری واحد در آمد.

1912 میلادی- «پال جکسون پولاک» نقاش آمریکایی متولد شد. او از پیش‌گامان جنبش هیجان‌نمایی انتزاعی بود.

1986 میلادی- شاتل فضایی «چالنجر» (Challenger) آمریکا با هفت سرنشین، 73 ثانیه پس از پرتاب منفجر شد. این انفجار به طور مستقیم از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد. این ماموریت چلنجر از دیدگاه رسانه‌ها با سایر ماموریت‌های‌‌ فضایی‌‌ تفاوت داشت. زیرا برای‌‌ اولین بار یک شهروند عادی‌‌ آمریکایی‌‌ که آموزگار دبیرستان بود در جمع فضانوردان حضور داشت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,