Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
مجله جاماندگان- مستان مسیر ترسیم کردند- قسمت 71

«هیچ‌کس حریف آن‌ها نخواهد شد»

2012 January 30

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

دو روز بعد از اتفاقات 14 اسفند سال 59، حزب جمهوری‌اسلامی طی بیانیه‌ای به طور رسمی بنی‌صدر را مورد سرزنش قرارداد و او را مسوول درگیری و اغتشاشات خواند و از مقامات قضایی و امنیتی خواست تا فورن نسبت به ادعاهای بنی‌صدر در آن روز رسیدگی کرده و حقایق را برای مردم آشکار کنند. در این اطلاعیه آمده بود که حزب نمی‌تواند در مقابل اعمال غیرقانونی و ضرب و شتم گارد ریاست‌جمهوری که بی‌شباهت به گارد شاهنشاهی نیست، سکوت کند. حزب جمهوری اسلامی نمی‌تواند در مقابل گروهی که به عوض مرگ بر آمریکا، شعار مرگ بر بهشتی سر می‌دهند، بی‌تفاوت بماند. حمله کردن به کسانی که ریش داشتند، چه معنی می‌تواند داشته باشد؟ آیا داشتن ریش به تنهایی جرم و گناه محسوب می‌شود، درحالی که سبیل (اشاره به خود بنی‌صدر) کاری صحیح و قانونی است. در این اطلاعیه هم‌چنین آمده بود که ملت ایران دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی را به خوبی می‌شناسند و کسانی که در آن روز «14اسفند» در محوطه دانش‌گاه تهران جمع شده بودند، از اعضای سازمان مجاهدین خلق، جبهه ملی، ساواک و عده‌ای از گروه‌های چپ‌نما می‌باشند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خلخالی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز بنی‌صدر را متهم به نقض قانون اساسی و خیانت کرد. او به منظور نشان دادن میزان تنفر خود از بنی‌صدر یک نسخه از روزنامه انقلاب‌ اسلامی را در مجلس و در حضور نمایندگان پاره کرد و اضافه کرد که در مخالفت با رییس‌ جمهوری از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد، حتا اگر شغل و موقعیت او در مجلس به خطر افتد.

بهشتی نیز در مخالفت با بنی‌صدر گفت: «که هر آن‌چه را که نمایندگان مجلس تصویب کنند باید جملگی مورد پذیرش مردم از جمله رییس ‌جمهوری قرار گیرد.»

پس از این روی‌داد آقای بنی‌صدر در تاریخ 17 اسفند 1359 نامه‌ای به آقای خمینى به این‌گونه نوشت:

بسمه تعالى

معروض می‌دارد:

این‌بار مسئله بیش از حد تصور روشن است: صبح پنج‌شنبه آقاى میرسلیم که تا آن وقت مسوول شهربانى بود و همان روز تغییر داده شد، به این‌جانب اطلاع داد که بعد از ظهر دو دسته براى برهم زدن نظم و کارهاى دیگر خواهند آمد. چه کسى باید مانع می‌شد؟…

سخنان امروز آقاى هاشمى در مجلس بعد از نمایش آقاى خلخالى، این‌جانب را ناگزیر مى‏کند مطالب زیر را به عرض برسانم:

1 -ایشان گفته‏اند، ستون پنج در خانه برادر امام و بعضى از مراجع رخنه کرده است. یک‌ هفته پیش نیز در مسجد اعظم قم به فرزند شما تاختند و در جزوه‏یى که به اسم روحانیت بیدار منتشر کرده‏اند، داماد شما آقاى اشراقى را مورد تاخت و تاز قرار داده‏اند و از جمله نوشته‏اند نوه‏هاى شما در مشهد ظرف دو سه روز 60 هزار تومن خرج غذا کرده‏اند. اگر در این فرصت برنده بشوند، همان حرفى را که به پیامبر در بستر مرگ گفتند به شما نیز خواهند گفت. و وقتى چماق‌داران رییس‌جمهورى را که یک‌ روز پیش از واقعه شما فرمودید بر قلب‏ها حکومت مى‏کند «آن هم به سران کشورهاى اسلامى و خطاب به دنیاى اسلام» کنار بزنند، البته دیگر هیچ‌کس حریف آن‌ها نخواهد شد. امروز دیگر همه می‌دانند که سازمان چماق‌داران را این آقایان مى‏گردانند و با صراحت نیز تهدید مى‏کنند. دایره تهدید دور بود اینک‌ نزدیک‌ مى‏شود و به نزدیک‌‏ترین کسان شما رسیده است. رادیو و تلویزیون و قلم و تریبون مجلس و… در انحصار آن‌هاست.

2 -آقاى خامنه‏اى بدون این که بحثى در شوراى دفاع شده باشد، در نماز جمعه گفتند شوراى دفاع به اتفاق آرا پیشنهاد 8 کشور را رد کرد. مقصود خوب و بد پیشنهاد نیست. منظور صداقت و عدالت است. لازم است وضع ارتش برشما معلوم باشد تا فردا بلایى صد بار بدتر از گروگان‌ها برسر کشور نیاید:

– نیروى هوایى براى هواپیماهاى 4F تنها 79 خلبان دارد و هوانیروز نیز همین طور نه مهمات دارد و نه هلى‌ک‌وپترها قطعات لازم. فرسودگى به تمام است.

– مهمات نیروى‌زمینى در حال تمام شدن است و افراد آن به غایت فرسوده شده‏اند.

– اگر جنگ تا تمام شدن مهمات ادامه پیدا کند، و نقشه بعدى را که وارد عمل شدن ضد انقلاب است به اجرا بگذارند، دیگر هیچ چیز نداریم که کشور را حفظ کند.

– تمام امید به اجراى طرح آب است و روحیه ارتش که با این ترتیبات آن هم از بین مى‏رود. ادامه جنگ ممکن است کار را به جایى برساند که ارتش از بین برود. یک‌ عده هستند که مقصودى جز این ندارند. به نظر این‌جانب هر چه می‌شود باید ظرف یک‌ ماه بشود.

– اول هفته طرح دوفوریتى آوردند. به این بهانه که 3 وزارت‌خانه خوب اداره نمی‌شود و عجب این که طرح براى این بوده که همان ترتیب اداره، ادامه پیدا کند. آن را دخالت فرمودید، انجام نشد. آخر هفته این داستان را درست کردند. این‌جانب کاملن آماده‏ام بروم. این به‌ترین فرصت است. همه مردم می‌دانند چرا کنار مى‏روم. در کشور اسلامى که رییس مجلس و امام جمعه آن این طور قلب حقایق کنند و به این آشکارى از عده‌ای که خود سازمان می‌دهند دفاع کنند، قانون مستقر نمی‌شود. باور این جانب این‌ست پیش از آمدن به ایران هم چند نوبت نوشته و عرض کرده‏ام، مقصود این‌ها (یعنى آمریکا) اسلام و شما هستید. از زورپسندى و قدرت دوستى این آقایان دارند کمال استفاده را مى‏کنند. تصمیم با شما است. امروز خواسته‏اند بازار تهران را با تهدید به در هم کوبیدن مغازه‏ها ببندند، موفق نشدند، دیروز در قم خواسته‏اند این ‌کار را بکنند باز موفق نشده‏اند. ملاحظه بفرمایید اگر در این اوضاع مصلحت است که این‌جانب بمانم، باید ترتیبى معین بفرمایید که هر روز یک‌ بازى درنیاورند. خدا می‌داند و تنها او که یک‌ ذره مایل به ماندن نیستم و هرچه نوشتم به خاطر دین او است. هم‌راه این‌جانب 20 نفر بوده‏اند از بام تا کف ساختمان را حفاظت می‌کرده‏اند و از ساختمان نیز بیرون نرفته‏اند. یک‌ واحد حفاظت وجود دارد والا گارد ندارم و بفرمایید یک‌ نظامى بیاید حضور شما به عرض شما برساند که این عک‌س‏ها از نظامى‏ها است یا گارد ناموجود این‌جانب.

ابوالحسن بنى‌صدر- 17 اسفند

آیت‌اله خمینی پس از این ماجرا، دستوری برای پی‌گیری و رسیدگی به این موضوع صادر کرد و رسیدگی قضایی به پرونده چهاردهم اسفند شروع شد و ده نفر قاضی تحقیق، تا اوایل خرداد 1360 به تحقیقات وسیع و دامنه‌داری در این زمینه دست زدند. پس از رسیدگی طولانی قوه‌قضاییه به پرونده حادثه دانش‌گاه تهران در 14 اسفند و جمع‌آوری مدارک جرم در این‌باره، برخی از نتایج به دست آمده از این رسیدگی اعلام شد و گروه‌های طرف‌دار رییس‌ جمهوری به اعمال تحریک‌آمیز و حمل اسلحه، به عنوان متهمان حادثه چهاردهم اسفند معرفی شدند. هم‌چنین به دلیل آن‌که اعلام جرایمی نیز علیه شخص رییس ‌جمهوری صورت گرفته بود، در این‌باره نیز تحقیقاتی صورت گرفت و مجرمیت وی در مواردی چون سواستفاده از قدرت، تخلف از اختیارات قانونی، تحریک مردم، سر دستگی طاغیان و گروه‌های مسلح اعلام شد. البته باید به یاد داشت که این هیت رسیدگی‌کننده زیرمجموعه قوه قضاییه‌ای بود که از 4 اسفند 58 ریاست آن را آقای بهشتی بر عهده داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,