Saturday, 18 July 2015
07 June 2023
در پی فشار‌های اجتماعی در آلمان،

«یک پناه‌جوی ایرانی خود را حلق‌آویز کرد»

2012 January 30

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 28  ژانویه، «محمد رهسپار» ایرانی پناه‌جویی که نزدیک به هفت ماه در کمپ ‌منتظر دریافت پاسخ بود، خود را حلق‌آویز کرده است. این پناه‌جوی ایرانی در کمپی موسوم به «جی‌بی» به سر می‌برد.

گفته می‌شود وی در روزهای اخیر به دلیل شرایط بد زندگی و مشکلات پناه‌جویی به شدت دچار افسرد‌گی بوده است.

سامان شوهانی یکی از دوستان او در این کمپ به رادیو کوچه گفت که علارغم بیماری روحی شدید، آقای رهسپار چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفته است. حتا مدتی برای بهبود روحی به منزل خواهرش رفته بوده اما این شرایط کمکی به وی نکرده است.

هم‌چنین محمد تهرانی یکی از هنرمندان ایرانی که مدت سه سال است در این کمپ به سر می‌برد به رادیو کوچه گفت: «من نمی توانم قضاوت کنم اما به نظر می رسد کسی که هفت ماه پیش به این کمپ آمده و بسیار قوی و ورزش‌کار و با روحیه بود تحت چه فشاری به شدت افسرده و خسته شد. به حدی که حتا تقاضای بازگشت به ایران را داده بود. در حالی که به گفته خودش در صورت برگشت به ایران در خطر مرگ قرار می‌گرفته است.»

محمد رهسپار سی ساله، متاهل و دارای یک فرزند بوده که هنوز در ایران خانواده‌اش به سر می‌بردند. آقای رهسپار در ایران در نیروهای مسلح خدمت می‌کرده است.

لازم به اشاره است بسیاری از پناه‌جویان در آلمان نسبت به شرایط‌شان در اردوگاه‌ها اعتراض دارند. بر خلاف این که دولت آلمان پناه‌جویان ایرانی در این کشور را برنمی‌گرداند اما گروهی از این پناه‌جویان اعتقاد دارند این دولت فشار‌های اجتماعی و محدودیت‌ها را چنان افزایش می‌دهد که خود پناه‌جویان از ماندن منصرف شوند. در حال حاضر در کمپ «جی‌بی» در ایالت بایرن آلمان نزدیک به پانصد پناه‌جو سکونت دارند که نزدیک به شصت نفر از آن‌ها ایرانی هستند.

اتحادیه اروپا علارغم تحریم نفت ایران و هم‌چنین هم‌راهی با جامعه جهانی در برخورد با فشارهای سیاسی و اجتماعی در ایران بنابر نظر برخی از کارشناسان همواره سیاست دوگانه‌ای نسبت به جنبش مردمی ایران داشته است.

خبرهای بعدی و گزارش این روی داد به هم‌راه نظر دیگر پناه‌جویان این کمپ را در بخش گزارش روز رادیو کوچه در روز دوشنبه دنبال کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۳ Comments

 1. 1

  گر به معنای واقعی کلمه انسان باشیم و غیرت داشته باشیم بایستی از شنیدن مرگ جوانهایی مثل محمد رهسپار بسیارررر غمناک شویم .بخصوص وقتی که علت و نوع مرگش را هم نیز بدانیم .وواقعاکه هموطن ما درست و به جا گفته که مسول مرگ چنین افرادی آنانی هستند که به کرات دروغ گفتن و خودرا به شکلهای مختلف برای اداره مهاجرت غربیها به عنوان پناهنده سیاسی و مذهبی و اجتماعی معرفی کردند و باعث بدبین شدن اداره مهاجرت کشورهای غربی شده اند طوری که وقتی امثال محمد رهسپارها که واقعاااا مستحق گرفتن اقامت پناهندگی هستند بد می آورند و مورد قبول اداره مهاجرت واقع نمیشوند .بنابراین افسردگی و مرگ و بدبختی امثال اینها همان دروغگوهای بی وجدانی هستند که توضیح دادم که قطعاااا این چنین افراد مزخرف و دروغگویی به راحتی میتوانند به خاطر روباه صفتی خودشان نان را درهرجا که هستند به نرخ روز بخورند و درواقع همینها هستند که درایران هم که هستند بنابه مصلحت خودشان ساندیس میخورند


 2. م
  2

  این فرد مشکل سیاسی داشته؟ چرا پناهنده شده بوده؟؟؟


 3. عبدو
  3

  دوستان چرا ما عادت کردیم همیشه گناه خود را بگردن دیگران بیندازیم دوستان وقتی در همین کشور المان بالای ۸۰ درصد ایرانیها پاسپورت ایرانی میگیرند و همیشه در حال سفر به ایران هستند و به ریش دولت و مر دم المان میخندند و با توجه به اینکه دولت المان فقط پناهنده سیاسی میگیرد شما بجای دولت المان بودید چکار میکردید متاسفانه ما مردم فرست طلبی هستیم وفقط نفع خودمان را در نظر میگیریم
  به یزدان که گر ما خرد داشتیم..کجا این سرانجام بد داشتیم