Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
هم‌زمان با تعلیق نظارت ناظران اتحادیه عرب،

«بازپس‌گیری یکی از مناطق دمشق توسط ارتش سوریه»

2012 January 30

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 30 ژانویه، به گفته فعالان حقوق بشر سوری، نیروی ارتش این کشور پس از دو روز درگیری با مخالفان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری، در منطقه‌ای خارج از دمشق و در شرق پایتخت سوریه، توانست کنترل آن را به‌دست بگیرد.

به گزارش الجزیره، ارتش آزادی سوریه، شامل نیروهای نظامی جداشده از ارتش، اقدام به یک عقب‌نشینی کرده‌اند. ارتش پس از ورود به این منطقه اقدام به بازرسی و بازداشت فعالان به‌صورت خانه به خانه کرده است.

یک سخن‌گوی ارتش آزاد سوریه این عقب‌نشینی را تایید کرده و آن را تاکتیکی خوانده است.

از سویی دیگر ساکنان شهرک رنکوس در سوریه روز یک‌شنبه، 29 ژانویه، اعلام کردند نیروهای امنیتی این کشور در طی چند روز گذشته دست‌کم 33 تن ازاهالی این شهرک را کشته‌اند.

بر اساس این گزارش شهر رنکوس که در نزدیکی مرز با لبنان قرار دارد از روز چهارشنبه گذشته توسط تانک‌های ارتش سوریه بمباران می‌شود.

یک فعال سوری گقته است تعدادی از ارتشیان جدا شده با نیروهای امنیتی در این شهرک درگیر شدند.

فعالان سوری در گزارشی اعلام کردند شهرک رنکوس چند روزی است که توسط گردان چهارم به رهبری ماهر اسد برادر رییس جمهوری سوریه در محاصره قرار گرفته است.

این گزارش می‌افزاید‌: «این دومین حمله سنگین نیروهای بشار اسد بر علیه شهر رنکوس طی 3 ماه گذشته بوده است.»

این درگیری‌ها در حالی صورت گرفته است که روز شنبه، اتحادیه عرب، نظارت هیت اعزامی خود به سوریه را به دلیل ادامه خشونت‌ها، معلق کرده است.

اما روز گذشته وزیر خارجه روسیه هشدار داد که معلق شدن این نظارت امکان دارد بحران را شدیدتر کند از سویی خاطرنشان کرد که بحران در سوریه از راه مذاکره و بدون دخالت خارجی امکان‌پذیر است.

شورای امنیت سازمان ملل قرار است این هفته طرح صلح اتحادیه عرب در خصوص کناره‌گیری بشار اسد و پایان تنش‌ها در سوریه را به رای بگذارد هرچند که روسیه پیش‌تر مخالفت خود را با هرگونه قطع‌نامه و محدودیت علیه حکومت اسد را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

«تعلیق ماموریت ناظران اتحادیه عرب در سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,