Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
دهم بهمن- سی­‌ام ژانویه

«تقویم تاریخ دهم بهمن»

2012 January 30

رادیو کوچه

 جشن سده-جشن «سده»، یکی از جشن‌های ایرانی­ست که در آغاز شام­‌گاه دهم بهمن‌ماه یعنی «آبان روز» از بهمن ماه برگزار می‌شود. جشن سده، بزرگ‌ترین جشن آتش و یکی از کهن‌ترین آیین‌های شناخته شده در ایران باستان است. در این جشن در آغاز شام­گاه دهم بهمن‌ماه، همه مردمان سرزمین‌های ایرانی، بر بلندای کوه‌ها و بام خانه‌ها، آتش‌هایی برمی‌افروخته و هنوز هم کم‌ و بیش بر می‌افروزند. مردمان نواحی مختلف در کنار شعله‌های آتش و با توجه به زبان و فرهنگ خود، سرودها و ترانه‌های گوناگونی را خوانده و آرزوی رفتن سرما و آمدن گرما را می‌کنند. هم­چنین در برخی نواحی، به جشن‌خوانی، بازی‌ها و نمایش‌های دسته‌جمعی نیز می‌پردازند. جشن سده یک جشن ملی ایرانیان است و اختصاص به یک دین و گروه ویژه ندارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1649 میلادی- «چارلز اول» (King Charles I)، از ۱۶۲۵ تا ۱۶۴۹میلادی، پادشاه انگلستان، اسکاتلند و ایرلند بود. او فرزند «جیمز اول» از دودمان «استوارت‌ها» بوده‌ است.

وی تنها پادشاه انگلستان بوده‌ است که در پی اختلافات شدید با پارلمان انگلستان و جنگ داخلی با رهبران نظامی از جمله «الیور کرامول» (Cromwell Oliver)، به اعدام محکوم و در چنین روزی، گردن زده شد.

1882 میلادی- «فرانکلین دلانو روزولت» (Franklin Delano Roosevelt) سی­و­دومین رییس‌جمهوری آمریکا بود که در چنین روزی زاده شد. وی قبل از رسیدن به مقام ریاست جمهوری به بیماری فلج اطفال دچار شد. به‌طوری که از کمر به پایین فلج شد و قادر به راه رفتن نبود. روزولت برای رسیدن به پست ریاست جمهوری آمریکا تلاش‌های فراوانی کرد و برای این که بتواند حداکثر آرا را جمع­ کند و هم­چنین محبوبیت خود را تاحد زیادی بالا ببرد کمک‌های بسیار شایانی در رابطه با بیماری فلج اطفال کرد. روزولت در سال ۱۹۳۲ توانست به نامزدی دموکرات‌ها برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دست یابد.

سلسله جلسات وی با «وینستون چرچیل» و «جوزف استالین» مبانی جهان پس از جنگ جهانی دوم را بنیان نهاد. وی در سال ۱۹۴۴ برای چهارمین بار رییس جمهوری آمریکا شد. به علت این­که تا آن زمان قانون محدودیت انتخاب ریاست جمهوری ایالات متحده به دو بار هنوز تصویب نشده بود، به وی این فرصت را داد که چهار بار به ریاست جمهوری انتخاب شود، امری که در تاریخ آمریکا یک استثناست. وی در سال ۱۹۴۵ در دومین سال خدمت از چهارمین دوره ریاست جمهوری­اش، تنها سه هفته به پایان جنگ جهانی دوم در اروپا درگذشت.

2007 میلادی- معرفی و ارایه­ی رسمی ویندوز ویستا (Vista) توسط کمپانی ماکروسافت (Microsoft).

 ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1304  خورشیدی- کتاب‌خانه مجلس به‌طور رسمی گشایش یافت و زیر نظر «یوسف‌ اعتصام‌الملک» آغاز به کار کرد. کتاب‌خانه مجلس با حدود 16500 جلد کتاب خطی و بیش از 15000 جلد کتاب چاپی و مجموعه­ی نسبتن کاملی از نشریات ادواری از کتاب­خانه‎های مهم و معتبر ایران به‌شمار می‌رود.

1307 خورشیدی- رضا‌خان اقدام به خرید گسترده نظامی در سطح کشور کرد‌. وی برای نخستین‌بار میزان شش میلیون تومان سلاح برای ارتش خریداری کرد‌. ارتش یکی از پایه‌های اصلی حکومت رضاخان بود

1933 میلادی- دوران صدر‌اعظمی «آدولف هیتلر» آغاز شد. آدولف هیتلر صدراعظم آلمان در سال 1925 حزب ناسیونال سوسیالیست معروف به «حزب نازی» را که به تعصب شدید نژادی مشهور شد، تاسیس کرد.

1935 میلادی- امروز زادروز «ریچارد گری براتیگان» (Richard Brautigan)‏ نویسنده و شاعر معاصر آمریکایی است. وی در واشنگتن به دنیا آمد. از او ۹ رمان، یک مجموعه داستان و چندین دفتر شعر منتشر شده است. رمان «صید قزل‌آلا در آمریکا» اولین و شناخته شده‌ترین اثر اوست.

1948 میلادی- «ماهاتما گاندی» رهبر انقلاب استقلال هند و نجات این کشور از استعمار طولانی انگلستان در چنین روزی به دست یک ناسیونالیست هندو که با تجزیه این شبه قاره مخالف بود، کشته شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

بی­بی­سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,