Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
زمین‌لرزه یا انفجار هسته‌ای؟

«نگرانی‌های ناشی از آزمایش انفجار هسته‌ای در مریوان»

2012 January 30

شهرام میری‌کلانیکی/ کارشناش ارشد زلزله‌شناسی/ رادیو کوچه

شهرستان مریوان یکی از شهرستان‌های استان کردستان در غرب ایران قرار دارد‌ که از شمال به شهرستان سقز و از شرق و جنوب شرقی به شهرستان سنندج و از جنوب به بخش نوسود از شهرستان پاوه و از غرب وشمال غربی به خاک کردستان عراق محدود است.  این منطقه  از نظر  تکتونیکی جز ایالت لرزه زمین ساخت زاگرس می‌باشد و یکی از فعال‌ترین ایالت‌های لرزه زمین ساختی ایران است به‌طوری که بیش‌ترین تجمع کانون‌های زمین‌لرزه‌ای در این ایالت  قرار دارند.

در حالت کلی زمین‌لرزه هر نوع ارتعاشی را شامل می‌شود چه این ارتعاش طبیعی و چه مصنوعی توسط انسان که موجب ایجاد امواج مرتعش می‌شود. زمین‌لرزه‌ها اغلب معلول شکستگی‌های گسل هستند و همین‌طور فعالیت‌های آتشفشانی و ریزش کوه‌ها و انفجار معادن‌ و آزمایشات هسته‌ای که بسیار حائز اهمیت است.

انفجار اعم از عادی و هسته‌ای عبارت است از رهایی مقدار زیادی انرژی در مدت زمانی بسیار کوتاه ودر فضای محدود و جنگ‌افزارهای هسته‌ای به اسلحه‌هایی گفته می‌شودکه د‌ر آن انرژی حاصل از شکافت و یا هم‌جوشی هسته‌ای برای تخریب و کشتار استفاده می‌شود و این سلاح‌ها در طول تاریخ 2 بار توسط آمریکا مورد استفاده قرار گرفت (‌انفجار هیروشیما و ناکازاکی). اولین تلاش در جهت ساخت بمب اتمی در آلمان نازی آغاز گشت.

انفجار هسته‌ای جز ارتعاشات مصنوعی (لرزه‌نگاری انعکاسی)  است. انفجار علاوه بر منشا تولید امواج  از نظر میزان انرژی آزاد شده و طریقه ایجاد ارتعاشات با زلزله که به‌صورت طبیعی رخ می‌دهد تفاوت دارد. یعنی میزان و شدت انرژی که از طریق ارتعاشات مصنوعی آزاد می‌شود ‌اصلن قابل مقایسه با زلزله نیست. زلزله‌های طبیعی در عمقی بین 5 تا 15 کیلومتری ایجاد می‌شوند و منطقه وسیعی را می‌لرزانند در حالی که این ارتعاشات مصنوعی دامنه تاثیر آن‌ها محدود و در حد فضای اطراف همان منطقه است،  ولی انفجار هسته‌ای قوی می‌تواند زلزله‌های 3 تا 4 درجه را ایجاد کند اما  سیستم‌های جدید می‌توانند زمین‌لرزه‌های ناشی ازانفجار بمب‌های هسته‌ای را کشف کنند.

گزارش اخیر  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاکی از آن است که یکی از انفجارهای آزمایشی هسته‌ای برنامه اتمی جمهوری اسلامی  ایران با مقیاس بزرگ در سال 2003 در منطقه مریوان انجام شده است  و این انفجار ناشی از نوع شکافت هسته‌ای بوده است. شکافت هسته‌ای یکی از طروق ساخت بمب هسته‌ای  است‌. شکافت هسته‌ای فرایندی است که در آن‌ یک اتم سنگین مانند اورانیوم‌ شکسته شده و‌ به  دو اتم سبک‌تر تبدیل می‌شود. وقتی هسته‌ای با عدد اتمی زیاد شکافته می‌شود بر پایه نظریه اینشتین  مقداری از جرم آن به انرژی تبدیل و به‌صورت قابل ‌توجهی آزاد می‌شود  که از این انرژی در تولید برق (در نیروگاه هسته‌ای‌) و یا تخریب (سلاح‌های هسته‌ای) استفاده می‌شود. در ساخت این نوع بمب اتمی به مقدار اورانیوم با خلوص مناسب احتیاج است که معمولن به روش مناسبی (فرم نیم کروی) قالب‌گیری می‌شود. در این روش اورانیوم قالب‌گیری شده توسط تفنگ ساده‌ای مورد هدف قرار می‌گیرد.  این تفنگ مانند تفنگ جنگی بسیار ساده‌ای‌ می‌باشد که تنها با باروت و یا هر چیز قابل انفجار دیگری پر شده و گلوله آن تنها اورانیوم غنی‌‌شده می‌باشد. ‌برخورد دو قطعه اورانیوم باعث انفجار هسته‌ای می‌شود. به‌علت این‌که دو قطعه اورانیوم هم‌دیگر را دفع می‌کنند لذا  روش قالب‌گیری نیم‌کروی مهم‌ترین  روش این کار است،‌ در این آزمایش انجام شده کپسول انفجاری که به شکل نیم‌کروی ‌یری می‌شود می‌تواند در کلاهک موشک شهاب 3 کاربرد داشته باشد.

یکی از بزرگترین مسایل در ارتباط با انرژی هسته‌ای تولید ضایعاتی است که عمومن رادیواکتیو و در نتیجه سمی هستند‌. با توجه به این‌که پس از انفجار تا سال‌های طولانی تشعشعات زیان بار رادیواکتیو مانع ادامه حیات موجود ات زنده در محل‌های انفجار می‌شود و در اثر انفجار مقدار قابل توجهی محصولات شکافت رادیواکتیو پراکنده می‌شود. این مواد به‌وسیله باد از یک بخش به نقاط دیگر منتقل می‌شود و به‌وسیله باران وبرف از جو زمین فرو می‌ریزد که بعضی از این مواد رادیواکتیو طول عمر زیادی دارند، لذا به‌وسیله مواد غذایی گیاهی ‌جذب شده و به‌وسیله مردم و سایر موجودات‌ زنده ‌مصرف می‌شوند که  طبق‌ تحقیقات انجام گرفته این گونه مواد رادیواکتیو آثار ژنتیکی و هم‌چنین  اثرات جسمانی زیان‌آوری را به دنبال دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۳ Comments


 1. يزدان
  1

  من فقط ی شهروند عادی ایرانی هستم که با سیاست کاری ندارم
  ولی این رو مطمعنم که ما بمب هم لازم داریم تا هر ننه قمری هوس بیخود نکنه
  اقای مثلا کارشناس ایران ایالت نداره استان داره
  ایران امریکا نیس که هر کوشش ی سازی بزنن
  لطفا دیکتت رو یک بار چک کن

  1. 2

   این حرف یک خبرسیاست گذاری شدست برای اینکه در اینده بهره برداری بشه ازش!!!


 2. سجاد
  3

  جون مادرت تو از پهن گاو هم سر در میاری که از شکافت هسته ای مینویسی