Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
یازدهم بهمن – سی‌ویکم ژانویه

«تقویم تاریخ یازدهم بهمن»

2012 January 31

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1865 میلادی- اصلاحیه سیزدهم قانون اساسی ایالات متحده در این روز رسمن برده‌داری را برچید و تا همین امروز آن را ممنوع کرد. پیش از تصویب این متمم، برده‌داری هنوز در دو ایالت دیگر، «دلاویر» و «کنتاکی» قانونی بود اما در تمام ایالات دیگر برده‌ها با اعمال دولتی و بیانیه رهایی دولت فدرال آزاد شده بودند.

1915 میلادی- برای نخستین بار در این روز  و در جریان جنگ جهانی اول، نیروهای آلمان در جبهه روسیه بر ضد سربازان این کشور از سلاح شیمیایی (گاز خفه کننده) استفاده کردند. شیمی‌دان‌های آلمانی این سلاح را که برای نخستین بار به‌کار گرفته شده بود ساخته بودند. استفاده از این گاز سمی در آن روز، در عین حال نخستین آزمایش آن بود و چون نتیجه مطلوب از آن حاصل شد، نیروهای آلمانی آن را وسیعن در جبهه فرانسه مورد استفاده قرار دادند.

1958میلادی- یکی‌ از مهم‌ترین دست‌آوردهای سال بین‌المللی ژئوفیزیک برنامه‌ی ماهواره اکتشافی (explorer) آمریکا بود که در ارتباط با تفسیر داده‌های این ماهواره «جیمز‌وان‌آلن» (James Alfred Van Allen) دانش‌مند علوم فضایی اهل ایالات متحده آمریکا در دانش‌گاه آیووا کمربند تشعشی را در اطراف زمین کشف کرد، در این روز این اکتشاف به افتخار وی «کمربند تشعشی وان آلن» (Van Allen Radiation Belt) نام‌گذاری شد. وی در ۱۹۶۰ مرد سال مجله تایم شد و در ۱۹۸۷ به دریافت نشان ملی علوم رسید.

2000 میلادی- یک دادگاه کیفری انگلستان در این روز دکتر «شیپمن» (Shipman) که از پزشکان این کشور بود را به جرم این‌که نزدیک به دویست‌و‌پنجاه تن از بیماران خود و همگی از بانوان را کشته است به حبس ابد محکوم کرد. او قربانیانش را با تزریق و یا تجویز ترکیبی نیرومند از مورفین می‌کشت و چون مرگ، پس از یکی دو روز صورت می‌گرفت مورد سو‌ظن قرار نمی‌گرفت شیپمن 13 ژانویه 2004 خود را در سلول زندان حلق آویز کرد و درگذشت. بیمارکشی او 23 سال طول کشیده بود.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1320 خورشیدی- روزنامه «مردم» که بعدن «ارگان حزب توده» عنوان گرفت در این‌روز، نخستین شماره خود را در تهران منتشر کرد. این روزنامه که زمانی به «پراودای» ایران معروف بود در طول عمر خود چند بار زیر‌زمینی شده است.

1065 میلادی- روزی که «گرشاسپ‌نامه» پایان یافت. به نوشته تاریخ عمومی شعر و ادبیات (جهان)، «اسدی توسی» شاعر ایرانی «گرشاسپ‌نامه» را به سبک «فردوسی» در وصف گرشاسپ، یل و گردن فراز ایران باستان و برخاسته از «سیستان»، به پایان برد. وی این کار سنگین را به تشویق و کمک مالی حکم‌ران وقت «اران» (جمهوری آذربایجان فعلی) انجام داده بود که این حکم‌ران زرتشتی و از بازماندگان ساسانیان می‌خواست که کارهای نیاکان زنده و ماندگار بماند.

1900 میلادی- قیام «محمد صالح» بر ضد استعمار انگلستان در «برنئوی شمالی» (ایالت صباح از اعضای فدراسیون مالزیا) با قتل او در این روز پایان یافت. انگلیسی‌ها که داشتند برنامه هند را در برنئو پیاده می‌کردند و با کشت توتون و صدور محصولات کشاورزی و تجارت آغاز کرده بودند هنگامی که به دریافت مالیات و وضع ضوابط دیگر دست زدند که علامت حکومت کردن و استعمار بود با اعتراض محمد صالح، یک رهبر محلی، رو‌به‌رو شدند اما اعتنا نکردند. صالح که چنین دید مردم را به قیام دعوت کرد و از سال 1894 با انگلیسی‌ها وارد کار مبارزه شد که فصلی از مبارزات ملت‌ها تشکیل می‌دهد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

The New York Times

BBC News

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,