Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
مجله جاماندگان- مستان مسیر ترسیم کردند- قسمت 73

«تحریک وسواس نابودی دین»

2012 February 01

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

گفتیم که در پی درگیری دو جناح قدرت‌مند حاکم و اتفاقات 14 اسفند سال 1359 که مرحله اوج‌گیری آن بود، تمامی افراد درگیر در این ماجرا برای آقای خمینی نامه‌نگاری کردند. توجه به نامه‌های این افراد بر ما آشکارتر می‌کند که سیستم اداره کشور ایران از ابتدای جمهوری‌اسلامی بر چه رسوماتی پایه‌ریزی شده است. رفتاری که اکنون بیش از پیش مشاهده می‌شود. بازخوانی قسمت دوم نامه موثر آقای بهشتی به آقای خمینی بیش از آن‌که نزدیکی زمان سرنگونی بنی‌صدر را برای ما آشکار کند، مدل حکومتی جمهوری اسلامی و وسواس غلیظ و احساسی برای دین را به رخ می‌کشد. با استناد به نامه‌های اعضای حزب جمهوری، آن‌ها توانستند تمامی محبوبیت آقای بنی‌صدر نزد خمینی را با توسل به هشدار به نابودی اسلام از بین برده و او را متقاعد به عزل رییس ‌جمهوری  کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امام بزرگ‌وار، به حکم وظیفه عمومی «النصیحه لائمه المسلمین»، عرض می‌کنم:

1 – در ماه‌های اخیر صدای پای آمریکای توطیه‌گر و هم‌دستان و هم‎داستانان او گسترده‌تر از پیش شنیده می‌شود.

2 – دنباله زنجیروار توطیه‌های غرب و شرق که متاسفانه خود را پشت سر رییس‌ جمهوری پنهان کرده‌اند بیش از پیش نمایان است.

3 – پناه دادن رییس ‌جمهوری به مخالفان حاکمیت اسلام، عرصه کار را بر همه کسانی که شب و روز در این راه تلاش کرده و می‌کنند، روز به روز تنگ‌تر می‌کند.

4 – در تلاش‌های اخیر رییس ‌جمهوری و هم‌فکران او این نکته به خوبی مشهود است که برای حذف مسئله رهبری فقیه در آینده سخت می‌کوشند. این‌ها در مورد شخص جناب‌عالی این رهبری را طوعن یا کرهن پذیرفته‌اند، ولی برای نفی تداوم آن سخت در تلاش‌اند. در سخنان اخیر آقای مهندس بازرگان در امجدیه در برابر شعار درود بر منتظری امید امت و امام، این مطلب به خوبی مشهود است.

5 – ما از‌‌ همان آغاز در پی آن بودیم که میدان عمل سازنده چنان فراخ و گسترده باشد که امثال آقای بازرگان و آقای بنی‌صدر و آقای یزدی در سطوح بالا فعالیت داشته باشند.

در آبان سال گذشته، پس از استعفای دولت موقت پیام دادید که قم بیاییم تا مسئله فوری اداره کشور در خدمت‌تان بررسی شود، صحبت از ترکیب جدید شورای انقلاب بود، نظر حضرت‌عالی این بود که آقای مهندس بازرگان دیگر در شورای انقلاب نباشد. بر اساس همین اعتقاد به شرکت خلاق هر چه بیش‌تر نیرو‌ها و نفی هر نوع تنگ‌نظری و انحصارطلبی پیشنهاد کردیم که ایشان هم‌چنان در شورای انقلاب بمانند و سرانجام حضرت‌عالی هم موافقت کردید و در همین مرحله بود که مسوولیت دو وزارت‌خانه مهم، وزارت دارایی و وزارت امور خارجه به آقای بنی‌صدر داده شد. این‌ها و نظایر این‌ها دلیل روشنی است بر این که شرکت فعال این آقایان در اداره امور کشور، مطلوب ما بوده است و با آن‌ها هیچ مسئله شخصی نداریم.

6 – بنابراین اختلاف این آقایان با ما بیش از هر چیز به مسایلی مربوط می‌شود که برای حضرت‌عالی و ما و همه نیروهای اصیل اسلامی یک‌سان مطرح است. این اختلاف به خصوص در مورد رعایت یا عدم رعایت کامل معیارهای اسلامی در گزینش افراد برای کار‌ها و در برخورد قاطع با جریان‌های انحرافی است. خود شما به یاد دارید که این‌ها در مورد آقای امیر انتظام و آقای فرید و تاکید جناب‌عالی بر کنار گذاردن آن‌ها چگونه عمل کردند.

7 – برای حضرت‌عالی در مقام رهبری روشن است که اگر این دو بینش در اداره امور جمهوری اسلامی ادامه یابد، نه کارهای جاری مردم سر و سامان پیدا می‌کند، نه مشکلات موجود دینی و فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی این مردم رنج‌دیده و محروم و ایثارگر با سرعت و قاطعیت کافی حل می‌شود، و نه می‌توان برای آینده طرح‌های اصیل اسلامی ریخت و به مرحله عمل آورد.

8 – برای این‌که نقطه نظرهای تفصیلی بینش اول در همه زمینه‌های معنوی، اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، دفاعی و سیاسی با صراحت کامل روشن شود، ما این نقطه نظر‌ها را تنظیم و منتشر کردیم، تا برای امت و امام اصول برنامه پیشنهادی صاحبان بینش اول برای اداره امور جمهوری اسلامی بر پایه قانون اساسی روشن باشد.

9 – نظر ما این است که رشد کمی و کیفی دارندگان بینش اول به لطف الهی به آن درجه رسیده است که نهادهای لشکری و کشوری به وسیله صاحبان این نوع بینش اداره شوند و اداره جمهوری اسلامی بر پایه یک بینش استوار شود.

10 – با همه این احوال، چندی است که این اندیشه در این فرزندتان و برخی برادران دیگر، قوت گرفت که اگر اداره جمهوری اسلامی به وسیله صاحبان بینش دوم را در این مقطع اصلح می‌دانید، ما به‌‌ همان کارهای طلبگی خویش بپردازیم و بیش از این شاهد تلف شدن نیرو‌ها در جریان این دوگانگی فرساینده نباشیم.

این بود خلاصه‌ای از آن چه لازم دانستم با آن پدر بزرگ‌وار و رهبر عزیز در میان بگذارم تا مثل همیشه با تصمیم پیامبرگونه‌تان راه را برای ما و همه مردم مشخص کنید و دعایم این است که خدایا امام عزیزمان را در این تصمیم‌گیری‌های دشوار یار و ره‌نما باش.

با به‌ترین درود در پایان

فرزندتان. محمدحسینی بهشتی

پس از این رخ‌دادها بود که آقای خمینی گویی به توصیه مهندس بازرگان در تاریخ 19/1/1360 هیت سه‌نفره‌ای تشکیل داد تا اختلافات مسوولان مملکتی را حل کند. اعضای این هیت عبارت بودند از: آیت‌اله مهدوی کنی از سوی آقای خمینی، آیت‌اله محمد یزدی از سوی آقای بهشتی «ریاست شورای عالی قضایی»، رفسنجانی «رییس قوه قضاییه» و رجایی«نخست‌وزیر»، آیت‌اله اشراقی نماینده بنی‌صدر. عمل‌کرد این هیت در تمامی موارد تحت نظارت آیت‌اله عبدالکریم موسوی اردبیلی بود. هیتی که، سرانجام اولین ریاست‌جمهوری ایران را رقم زد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,