Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
در سفر صدراعظم آلمان به پکن،

«فشار آلمان به چین برای کاهش خرید نفت ایران»

2012 February 01

خبر / رادیو کوچه

یک مقام دولت آلمان روز سه‌شنبه، 31 ژانویه، در اظهارنظری اعلام کرد که خانم مرکل، صدر‌اعظم این کشور در سفرش به چین، از این کشور آسیایی خواهد خواست که از واردات نفت خام از ایران بکاهد.

این در حالی است که نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که واردات نفت چین و کره جنوبی از ایران در سال گذشته میلادی افزایش یافته است.

اتحادیه اروپا هفته گذشته تصمیم به تحریم نفتی ایران از تیر ماه گرفت ولی رهبران اروپا و آمریکا می‌خواهند چین، بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران، به صف تحریم‌کنندگان ملحق شود، یا دست‌کم میزان خریدش را پس از اجرای تحریم اروپا، افزایش ندهد.

هدف از این تحریم‌ها فشار به جمهوری اسلامی برای توقف غنی‌سازی اورانیوم و از سرگیری مذاکرات است.

یک مقام دولت آلمان در آستانه سفر چهارشنبه خانم مرکل به چین به خبرنگاران گفت: «به نفع آلمان است که چین وارداتش از ایران را افزایش ندهد و اگر چین بتواند وارداتش را کاهش دهد، خیلی خوب می‌شود.»

در اوایل ماه جاری میلادی، تیموتی گایتنر، وزیر دارایی آمریکا، نیز در سفر به پکن کوشید رهبران چین را متقاعد کند که از حمایت از ایران دست بکشند، ولی به موفقیتی دست نیافت.

مقام‌های چین تحریم‌های یک‌جانبه اروپا و آمریکا علیه ایران را زیان‌بار خوانده و بر ادامه مذاکرات جمهوری اسلامی با گروه 1+5 تاکید کرده‌اند.

چین، دومین قدرت اقتصادی جهان، دومین خریدار بزرگ نفت خام در دنیاست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک بررسی تازه نشان می‌دهد که چینی‌ها در سال گذشته میلادی نسبت به سال پیش‌تر ۳۰ درصد نفت بیش‌تری از ایران وارد کردند.

بیشتر بخوانید:

«بستن شیر نفت به روی کشورهای اروپایی تحریم‌کننده»

«ماموریت هیت اعزامی آژانس قابل تمدید است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,