Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
به بهانه زادروز «بهمن فرسی»

«روزنگاشت / از تو برای تو»

2012 February 01

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

دوازدهم بهمن برابر با زادروز «بهمن فرسی» نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس و بازی‌گر ایرانی است. وی متولد سال 1312 خورشیدی است  و در سال 1356 به لندن رفت به کارهای هنری خود مانند، نمایش‌نامه‌نویسی و بازی‌گری تاتر، فیلم‌سازی، شعر و نقاشی و مجسمه‌سازی علاوه بر داستان‌نویسی پرداخت. او از پیش‌گامان و نواندیشان نمایش‌نامه‌نویسی و ادبیات نوین ایران است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«بهمن فرسی» در دوم بهمن سال ۱۳۱۲ خورشیدی در تبریز به دنیا آمد. او پس از رها کردن تحصیل و تجربه مشاغل مختلف به استخدام دولت درآمد و داستان‌نویسی را در کنار نمایش‌نامه و نقد در همان دوران جوانی آغاز کرد. نخستین کتاب او «نبیره‌های بابا آدم» نام دارد که مجموعه‌ای از نثر آهنگین است.

فرسی بعد از نوشتن این کتاب به نمایش‌نامه‌نویسی و کارگردانی بازگشت و آثاری را در این زمینه خلق کرد و در سال ۱۳۵۳، رمان معروف او یعنی «شب یک، شب دو» منتشر شد. او اولین مجموعه داستان خود را در سال ۱۳۳۹ به چاپ رساند اما قبل از آن در نشریات مختلفی قلم‌فرسایی کرد که از آن جمله‌اند :«ایران آباد»، «نگین»، «آشنا»، «چلنگر»، «اندیشه و هنر» و هم‌چنین انتشار داستان‌های او در روزنامه‌های آن دوران مانند روزنامه «آژنگ» و «کیهان».

بهمن فرسی از هم‌شاگردی‌های دکتر «جمشید لایق» از هنرمندان تاتر، تلویزیون و سینما بود که با تاتر «سعدی» هم‌کاری می‌کرد و پیش‌نهاد تشکیل یک گروه تاتری با علی نصیریان، فریدون فرخزاد، مهدی فتحی و چند تن دیگر را داد که خود فرسی مسئول انجمن هنری و این گروه کوچک تا پایان دوره دبیرستان بود.

فرسی نمایش‌های «چوب زیر بغل»، «صدای شکستن»، «بهار و عروسک»، «گلدان» و «آرامسایشگاه» را در تهران روی صحنه برد. او در سال ۱۳۶۲ نمایش «گلدونه خانم» اسماعیل خلج را کارگردانی کرد. وی حتا تجربه بازیگری در فیلم‌های «پستچی» داریوش مهرجویی و فیلم «دایره مینا» را نیز دارد.

بهمن فرسی در آغاز دهه چهل کتاب‌های خود مانند «گلدان»، «با هو»، «چوب زیر بغل»، و «زیر دندان سگ» را منتشر کرد. مجموعه داستان «زیر دندان سگ» در سال ۱۳۳۹ خورشیدی به کوشش «شمیم بهار» انتشار یافت که در بر گیرنده داستان‌هایی مانند «استخوان سوخته‌ها»، «إین عزب» و «در سوگ بستری که چیده شد» است. هم‌چنین وی در یک مجموعه با ارزش که شامل برخوانی شاه‌نامه فردوسی می‌باشد به اجرای نقالی و نقش‌گویی پرداخته که با موسیقی «فرنوش بهزاد»، به یک مجموعه بی نظیر تبدیل شده که کمک وافری مثل همیشه به فرهنگ و اصالت شعر و موسیقی ایرانی داشته است.

بهمن فرسی که اکنون هفتاد‌و‌هشت سال از زندگی خود را پشت سر گذاشته، در لندن «نشر خاک» را دایر کرد و آثارش را در نشر خاک منتشر کرد. او از پیش‌گامان و نواندیشان نمایش‌نامه‌نویسی و ادبیات نوین ایران است.

از آثار وی می‌توان به  نمایش نامه «چوب زیر بغل»، «صدای شکستن»، «بهار و عروسک»، «گلدان» و «آرام‌سایشگاه» و هم‌چنین مجموعه شاه‌نامه فردوسی که شامل نقالی، نقش‌گویی و برخوانی است که توسط «نشر موسیقی آوای باربد» در ایران عرضه شده است.

از دیگر آثار وی رمان «شب یک، شب دو» و مجموعه داستان «نبیره‌های بابا آدم»، «زیر دندان سگ»، «چوب زیر بغل»، «با هو» و از اشعارش «از تو» را می‌توان نام برد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , ,