Saturday, 18 July 2015
14 August 2020
با انتشار کتاب «در دامگه حادثه»،

«ثابتی، مامور ساواک پس از ۳۳ سال سکوت را شکست»

2012 February 01

کتاب «در دامگه حادثه»، که در آن عرفان قانعی‌فرد، محقق تاریخ معاصر به گفت‌وگو با پرویز ثابتی، حقوق‌دان و از مقام‌های سازمان اطلاعات و امنیت پیش از انقلاب اسلامی، ‌پرداخته، به تازگی منتشر شده است.

پرویز ثابتی، حقوق‌دان و مدیر کل نهم سازمان اطلاعات و امنیت پیش از انقلاب سال 57 در ایران،  در سال ۱۳۱۵ در سنگسر سمنان به دنیا آمد. دوران ابتدایی را در سنگسر از سال ۱۳۲۲ تا ۱۳۲۸ و دوران دبیرستان را در تهران از ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۴ گذراند.

او در دانشکده حقوق دانش‌گاه تهران از ۱۳۳۴ تا ۱۳۳۷ تحصیل کرد و لیسانس قضایی را اخذ کرد. در بهمن ماه ۱۳۳۷ با معرفی ضرابی (مدیر کل نهم ساواک) به استخدام ساواک درآمد.

عرفان قانعی‌فرد این کتاب را که به بررسی حوادث سال‌های 1337 – 1357 پرداخته در 680 صفحه، در قطع وزیری، در ایام سال‌روز انقلاب اسلامی، در 5500 نسخه در اختیار علاقه‌مندان در سراسر جهان، قرار داده است.

بیژن خلیلی‌، مدیر شرکت کتاب در لس‌آنجلس اظهار داشت‌: «این کتاب دارای 5 فصل می‌ باشد که در آن به علل و جهات وقوع انقلاب اسلامی در 1357 اشاره شده. سه دهه پس از تعطیلی ساواک، درباره ثابتی ، مقامات ساواک و دست‌گاه دوران شاهنشاهی نکته‌هایی شنیده یا خوانده‌ایم و عمدتن در روزنامه‌های پس از انقلاب ایران و بسیاری از کتاب‌های تاریخ معاصر، انتشار یافته و شاید گاه نکته‌های عجیب و غریب خوانده‌ایم اما سکوت و عدم دست‌رس بودن آقای ثابتی پس از انقلاب هم‌، شاید بر این شایعات افزود. ثابتی در 9 آبان 1357 ، پس از برکناری‌اش از ساواک توسط ناصر مقدم، از ایران خارج شد و در آمریکا گوشه‌گیر و ساکت ماند و هرگز با محققی یا رسانه‌ای گفت‌وگو نکرد و خود نیز یادداشت‌هایش را منتشر نکرد.»

در 33 سال دوران پس از انقلاب 1357، نخستین کسی که روایتی از ساواک را بیان کرد، حسین فردوست بود و بعدها در خارج از کشور هم منوچهر هاشمی و علی‌اکبر فرازیان – روسای اداره جاسوسی و رییس اداره خارجی‌– به این امر اهتمام کردند، گرچه در پروژه‌های مشابه‌، برخی از افراد مشهور ساواک‌- منوچهر هاشمی، علی‌اکبر فرازیان‌، عیسی پژمان و حسن علوی‌کیا‌- در خلال گفت‌وگوهایی در طرح تاریخ شفاهی معاصر دانش‌گاه هاروارد و بنیاد مطالعات ایران، به تشریح خاطرات خود پرداخته‌اند، اما برخی از محققان تاریخ بر این عقیده‌اند که پس از حسن پاکروان، هیچ شخصیتی در ساواک، به دانش و نفوذ پرویز ثابتی نبوده و حتا گروهی او را، یکی از مهم‌ترین شخصیت امنیتی ایران معاصر می‌دانند اما بی‌گمان سخنان او اهمیت و ارزش خاصی دارند، خاصه این‌که در دوران انقلاب شخصیت‌هایی مانند «مقدم و پاکروان و نصیری» اعدام شدند و رازهای خود را به زیر خاک بردند و یا افراد تبعید شده هم‌، هرگز لب به سخن نگشودند.

مدیر شرکت کتاب می‌افزاید‌: «ثابتی در روز 4 فروردین 1315 در سنگسر سمنان متولد شد پس از دریافت لیسانس حقوق قضایی از دانش‌گاه تهران، در سال 1337 به جای رفتن به وزارت دادگستری به ساواک رفت. البته آغاز شهرت ثابتی با ظهور او در تلویزیون در 2 دی 1349 به عنوان مقام امنیتی بود که اسرار ترور بختیار را افشا کرد‌. سپس نوروز 1350 و ماجرای جنگل سیاهکل،‌ به عنوان مقام امنیتی، دیگر مشهور شده بود. ثابتی‌، را در 3 آبان 1357 از ساواک کنار نهادند، و وی در 9 آبان 1357 – 31 اکتبر 1978 – از ایران، خارج شد و از راه فرانسه، به آمریکا رفت و هرگز با رسانه‌ای و شخصی، گفت‌وگو نکرد. اکنون ثابتی روزه 33 ساله خود را شکسته تا در یک گفت‌وگوی تحقیقی، با یکی از مورخ‌های جوان و مستقل کشورمان، سخنانی درباره رخ‌دادهای تاریخ معاصر ایران را بیان کند که مطمئنن فصل جدیدی را در مباحث انتقادی و تحلیلی تاریخ معاصر کشورمان، خواهد گشود.»

وی در پایان، اظهار کرد که این کتاب گفت‌وگو، توسط آقای ثابتی بازبینی و تایید شده و در چند سال آینده هم امیدوار است که زمینه انتشار یادداشت‌های شخصی آقای ثابتی را فراهم کند.

کتاب «در دامگه حادثه»‌، با بیش از 2000 پاورقی و مقدمه نادر انتصار- پروفسور علوم سیاسی‌- تحقیق مستند و مستقلی است که از نظر تاریخی بسیار مهم است. در چند سال اخیر از آثار عرفان قانعی‌فرد، می‌توان به 2 جلد اثر تحقیقی «پس از شصت سال – زندگی و خاطرات رسمی جلال طالبانی، ریاست جمهوری عراق» و ترجمه‌هایی مانند «سیاست کردها در خاورمیانه‌، نوشته نادر انتصار» و «درد ملت، نوشته ابراهیم احمد»، اشاره کرد که همگی توسط انتشارات علم، در تهران انتشار یافته که مورد نقدهای گسترده رسانه‌های احزاب کردی، قرار گرفته‌اند. قانعی‌فرد برای تحقیق خود «در دامگه حادثه»، هم‌چنین با افراد زیادی از دست‌گاه اطلاعاتی ساواک‌- حسن علوی‌کیا، منوچهر هاشمی، علی‌اکبر فرازیان، مجتبی پاشایی و… – گفت‌وگو کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۲ Comments


 1. همنشین بهار
  1

  سلام بر شما

  ضمیمه در مورد کمیته مشترک ضد خرابکاری (مخوف ترین شکنجه گاه رژیم پیشین)، و اداره کل سوم ساواک (همزاد آقای پرویز ثابتی) است.

  از شما دعوت میکنم ویدیوی زیر را ببینید.

  پرویز ثابتی Parviz Sabeti نمونه کامل یک پلیس سیاسی

  http://www.youtube.com/watch?v=uMAeEw5lXk4

  ………………..
  ‌‌‌‌با کمال احترام: همنشین بهار

 2. 2

  wh0cd858341 buy viagra