Saturday, 18 July 2015
18 September 2020

«خبرهای یکم فوریه ۲۰۱۲»

2012 February 01

پس از شمارش آرا،

«میت رامنی برنده انتخابات جمهوری‌خواهان در فلوریدا»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 31 ژانویه، به وقت آمریکا، میت رامنی یکی از دو نامزد اصلی کاندیداتوری حزب جمهوری‌خواه آمریکا برای شرکت در انتخابات رییس جمهوری این کشور، توانست در ایالت فلوریدا پس از شمارش آرا‌ رتبه نخست را کسب کند.

او که در سه ایالت آیوا، نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی ‌همواره در میان دو نفر اول بود، توانست با شکست دادن نزدیک‌ترین رقیب خود، نیوت گینگریچ، اکثریت آرای جمهوری‌خواهان فلوریدا را به خود اختصاص دهد.

آقای رامنی در سخن‌رانی پس از این پیروزی خطاب به حزب دمکرات‌ها گفت: «رقابت میان افراد حزب جمهوری‌خواه به هیچ وجه باعث ضعیف شدن ما نخواهد شد بلکه کمک خواهد کرد نقاط ضعف را بازیابی و برای پیروزی نهایی در انتخابات ریاست جمهوری آماده شویم.»

آقای رامنی در ایالت نیوهمپشایر هم برنده رقابت های درون حزبی جمهوری‌خواهان شده بود.

برنده نهایی این رقابت ها به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه به رقابت با باراک اوباما خواهد رفت.

 …………………………………………………

هم‌زمان با رای‌گیری پیش‌نویس قطع‌نامه علیه سوریه،

«شکست ارتش سوریه از مخالفان در برخی مناطق حمص‌»

خبر / رادیو کوچه

پیش‌نویس قطع‌نامه ارایه شده در شورای امنیت درباره سوریه که در آن از بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، خواسته شده قدرت را به معاون خود واگذار کند در آستانه رای‌گیری قرار گرفته است.

به گزارش الجزیره، این پیش‌نویس که توسط کشورهای غربی و عربی، بر اساس طرح اتحادیه عرب ارایه شده است‌، روز چهارشنبه، به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد. این در حالی است که گزارش‌ها هم‌چنان از احتمال مخالفت روسیه با این پیش‌نویس خبر می‌دهند.

یک دیپلمات روسی در این خصوص گفته است در صورت تصویب این قطع‌نامه راه برای جنگ داخلی در سوریه باز خواهد شد.

تاکنون بیش از 10 کشور از 15 کشور عضو شورای امنیت موافقت خود را با طرح این پیش‌نویس در شورای امنیت اعلام کرده‌اند.

برهان غلیون رییس شورای ملی سوریه که هم اکنون در نیویورک به‌سر می‌برد از اعضای شورای امنیت خواست تا با تصویب قطع‌نامه پیشنهادی کشورهای غربی و عربی‌، از بشار اسد بخواهند از مقام خود کناره‌گیری کند و به خون‌ریزی در سوریه پایان دهد.

در همین حال گزارش‌ها از عقب‌نشینی نیروهای نظامی بشار اسد پس از درگیری با ارتش آزاد سوریه در حمص‌، از 6 منطقه خبر می‌دهند.

در این گزارش آمده است، طی درگیری‌های روز سه‌شنبه، 6 نفر در شهر حمص و حومه دمشق پایتخت سوریه کشته شدند.

در همین حال هیت کل انقلاب سوریه در بیانیه‌های خود اعلام کرد، تاکنون بیش از 7 هزار و 500 نفر از زمان آغاز اعتراض‌ها در این کشور کشته شده‌اند .

از سوی دیگر کمیته هماهنگی انقلاب سوریه طی گزارشی اعلام داشت ارتش دولتی سوریه با استفاده از تانک و زره پوش دو شهرک عربین و زملکا در منطقه الغوطه شرقی را مورد حمله قرار داده است‌.

  …………………………………………………

 شورای انقلاب فرهنگی اعلام کرد:

«تلاش برای رضایت آیت‌اله هاشمی در تنفیذ رییس جدید دانش‌گاه آزاد»

خبر / رادیو کوچه

در جلسه شام‌گاه سه‌شنبه، 31 ژانویه‌، شورای انقلاب فرهنگی که به ریاست محمود احمدی‌نژاد تشکیل یافت مقرر شد که ظرف هفته آینده، جمعی از اعضای این شورا با آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس هیت امنای دانش‌گاه آزاد، ملاقات و بکوشند نظر موافق او را با امضای حکم انتصاب فرهاد دانشجو به سمت رییس جدید دانش‌گاه آزاد جلب کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، اکثریت اعضای شورای انقلاب فرهنگی پیش‌تر به انتصاب آقای دانشجو، که برادر وزیر علوم دولت آقای احمدی‌نژاد است، رای داده بودند اما آیت‌اله هاشمی رفسنجانی این رای‌گیری را قانونی ندانسته و از امضای حکم انتصاب خودداری کرده است.

لازم به اشاره است پیش از این جلسه، گفته می‌شود شورای انقلاب تصمیم گرفته بود که در صورت ادامه امتناع آیت‌اله هاشمی رفسنجانی از امضای حکم فرهاد دانشجو، با تغییر اساس‌نامه دانش‌گاه آزاد، این انتصاب را بدون امضای رییس هیت امنا تنفیذ کند.

 …………………………………………………

با گذشت نزدیک به دوماه تاخیر،

«‌ارایه بودجه سال 91 به مجلس شورای اسلامی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز چهارشنبه، 1 فوریه، رییس جمهوری اسلامی، با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه سال 91، را با نزدیک به دو ماه تاخیر ارایه کرده است. این لایحه بر اساس قانون می‌بایست 15 آذر هر سال تحویل مجلس شود.

محمود احمدی‌نژاد با ارایه لایحه بودجه اظهارداشت: «حجم کل لایحه بودجه 510 هزار میلیارد تومان است که از این میزان 400 هزار میلیارد تومان مربوط به شرکت‌های دولتی و بودجه عمومی سال آینده 5.6 درصد کاهش یافته است.»

وی خاطرنشان کرد: «بودجه عمومی سال آینده 5.6 درصد کاهش یافته است اما بودجه عمرانی با 39.4 درصد افزایش نسبت به عمل‌کرد سال جاری به 38 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است. با توجه به اعداد و ارقام پیشنهادی بودجه امسال انقباضی تدوین شده است.»

احمدی نژاد افزود: «هم‌چنین برای حمایت از تولید، مجموع سرمایه‌گذاری‌های دولت و شرکت‌های دولتی ۱۳۶ هزار میلیارد پیش‌بینی شده است یعنی نسبت به امسال ۲۰ درصد افزایش داشته‌ایم.»

پیشنهاد بودجه 38.5 هزار میلیارد تومانی سال 91 درحالی است که در شش ماه نخست سال 90 تنها 30 درصد از کل بودجه 35 هزار میلیارد تومانی به بخش عمران‌ تخصیص یافته است.

رییس جمهوری اسلامی هم‌چنین خطاب به نمایندگان مجلس با بیان این‌که امسال، سال انتخابات است و به نمایندگان مجلس فشارمی‌آید و باید در مناطق در یک رقابت سنگین شرکت کنند و ذهنشان مشغول است، تصریح کرد: «اگر بتوانید امسال بودجه را بدهید خیلی خوب است هرچند آیین‌نامه و قانون وجود دارد و محترم و عزیز است اما آیین‌نامه را خودتان نوشته‌اید که اگر ۱۵-۱۰ روز برای انتخابات بگذارید و مابقی را روزی دو شیفت برای بودجه ۹۱ بگذارید خوب است.»

لازم به اشاره است سال گذشته نیز دولت بودجه را در آخرین روزهای سال با بیش از سه ماه تاخیر ارایه کرد که مجلس مجبور به تصویب تن‌خواه برای هزینه‌های دولت در سال 90 شد.

  …………………………………………………

بدون ارایه گزارش صورت گرفت،

«پایان مذاکرات و بازرسی آژانس اتمی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

هیت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهار‌شنبه، 1 فوریه، به مذاکرات خود با مسوولان جمهوری اسلامی پایان داده است.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، هیت آزانس بین‌المللی بدون بازدید ازتاسیسات انمی ایران، این کشور را ترک کردند.

به گزارش ایرنا، یک مقام آگاه گفته است: «گفت‌و‌گوهای سه روزه هیت با مسوولان ایرانی مثبت و سازنده بود.»

هم‌چنین هیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران بر ادامه مذاکرات در آینده توافق کرده اما زمان مذاکرات مشخص نشده است.

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژ اتمی تاکنون هیچ‌گونه توضیحی در مورد نتایج مذاکرات هیت بازرسان با ایران ارایه نکرده است.

این هیت روز‌ یک‌شنبه وارد ایران شده بود و وزیر خارجه جمهوری اسلامی از موافقت این کشور با درخواست تمدید حضور بازرسان در صورت لزوم خبر داده بود.

 …………………………………………………

هم‌زمان با بمباران مواضع شورشیان توسط ارتش پاکستان،

«هم‌کاری نزدیک مقام‌های پاکستان با طالبان و القاعده»

خبر / رادیو کوچه

مقامات پاکستان گفته‌اند که در حمله جنگنده‌های نیروی هوایی این کشور به مواضع شورشیان مسلح در نزدیک مرز مشترک با افغانستان، دست‌کم بیست تن از شورشیان کشته شده‌اند. هم‌زمان وزیر خارجه پاکستان جهت پاسخ به یک گزارش ناتو به کابل سفر کرد.

به گزارش الجزیره، خبر درگیری ارتش پاکستان و شورشیان مسلح که معمولن از اعضا و حامیان گروه‌های اسلام‌گرای تندرو هستند در حالی منتشر می‌شود که یک گزارش طبقه‌بندی شده ناتو از هم‌کاری نزدیک دست‌گاه‌های اطلاعاتی پاکستان با طالبان و القاعده خبر داده است.

آن‌ها در این گزارش نوشته‌اند که مقام‌های ارشد پاکستان در صدد هستند تا یک بار دیگر طالبان در منطقه قدرت گرفته و به فعالیت‌های تروریستی و حملات انتحاری خود ادامه دهند.

این گزارش می‌افزاید: «وزیر اطلاعات پاکستان حتا از محل اختفای رهبران هر یک از این گروه‌های شبه‌نظامی طالبان و القاعده باخبر است.»

از این رو، هینا ربانی، وزیر خارجه پاکستان، جهت دیدار با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، روز چهارشنبه، به کابل، پایتخت افغانستان سفر کرده تا در یک نشست به این گزارش ارایه شده از سوی ناتو پاسخ دهد.

در همین حال در عملیاتی که در پاکستان صورت گرفت، دست‌کم چهار مجتمع مورد استفاده شورشیان مسلح در مناطق قبیله‌ای ارکزی و خرم هدف بمباران قرار گرفت و منهدم شد.

در طول یک هفته گذشته، نبرد سنگین بین واحدهای ارتش پاکستان و شورشیان مسلح در این منطقه ادامه داشته و به گفته منابع دولتی، دست‌کم شصت کشته برجای گذاشته است.

 …………………………………………………

با اعلام شرایط نامزدی انتخابات ریاست جمهوری مصر

«افزایش نگرانی از تبانی اسلام‌گرایان و شورای نظامی مصر»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 31 ژانویه، شورای نظامی حاکم بر مصر شرایط نامزدهای نخستین انتخابات ریاست جمهوری مصر را اعلام کرده است.

در اطلاعیه شورای عالی نظامی، ضمن تاکید بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری طی ماه‌های آینده، آمده است که کسانی می‌توانند به عنوان نامزد تصدی سمت ریاست جمهوری مصر در انتخابات شرکت کنند که از والدین مصری در مصر متولد شده باشند و دارای تابعیت دوگانه و همسر خارجی نباشند.

داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری باید مورد تایید دست‌کم سی‌ تن از اعضای پارلمان یا سی هزار تن از شهروندان واجد حق رای قرار گیرند و این چنین تاییدیه‌ای را هنگام ثبت نام برای ورود به رقابت‌های انتخاباتی ارایه دهند.

لازم به اشاره است تاریخ قطعی برگزاری انتخابات تعیین نشده اما شورای نظامی گفته است که رای‌گیری قطعن تا پیش از پایان ماه ژوئن‌- شش ماه دیگر‌- برگزار می‌شود و این شورا قدرت را به رییس جمهوری منتخب مردم واگذار خواهد کرد.

سخن‌گوی گروه مشاوران غیرنظامی شورای نظامی گفته است که این شورا راه‌های انتقال هرچه سریع‌تر قدرت به دولت غیرنظامی را مورد بررسی قرار داده و مایل است هرچه زودتر به وظایف نظامی خود بازگردد.

وی گفته است که یکی از توصیه‌هایی در این زمینه شده کاهش فرصت زمانی است که برای هیت یک‌صد نفره تدوین قانون اساسی جدید مصر برای تکمیل این سند و برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی منظور شده است.

به گفته سخن‌گوی گروه مشاوران شورای نظامی، در صورت کاهش این مدت، ممکن است انتخابات در ماه مه انجام گیرد.

گفتنی است هفته گذشته پارلمان جدید مصر آغاز به کار کرد و مجمع خلق‌- مجلس سفلای پارلمان‌- کمیته ویژه‌ای را برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری و یا فعالیت یک رییس جمهوری موقت تا زمان تکمیل و تصویب قانون اساسی جدید تشکیل داد.

در انتخابات پارلمانی مصر، گروه‌های اسلام‌گرا توانستند اکثریت کرسی‌ها را در مجلس سفلی به خود اختصاص دهند و پیروزی آنان باعث نگرانی احزاب و شخصیت‌های لائیک و لیبرال در مورد احتمال سازش اسلام‌گرایان و شورای نظامی حاکم بر سر تقسیم قدرت شد.

به گفته آنان، این امکان وجود دارد که نظامیان با تسلط اخوان‌المسلمین بر مسایل اجتماعی موافقت کنند و در مقابل، اسلام‌گرایان حق وتوی نظامیان در زمینه سیاست خارجی و امور دفاعی را بپذیرند.

اخوان المسلمین، که یک تشکل اسلام‌گرای میانه رو محسوب می‌شود، و افراد نزدیک به شورای نظامی حاکم این اتهام را رد کرده‌اند.

عمرو موسی، وزیر خارجه پیشین مصر و دبیرکل پیشین اتحادیه عرب، حازم صلاح ابواسماعیل‌، مجری سرشناس تلویزیونی و از فعالان وابسته به اخوان‌المسلمین، عبدالمنعم ابوالفتوح، دبیرکل یک تشکل پزشکی و از اعضای سابق کادر رهبری اخوان‌المسلمین و محمد‌سلیم العوا، از پژوهش‌گران اسلامی چهار تن از شخصیت‌های سیاسی مصر به عنوان نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری هستند.

پیشتر، محمد البرادعی، مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی که پیش از سقوط حسنی مبارک نیز گفته بود داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری بعدی است، یکی از نامزدهای جدی انتخابات ریاست جمهوری محسوب می‌شد اما اخیرن خبر انصراف او از نامزدی در انتخابات سال جاری انتشار یافته است .

………………………………………………….

در سفر صدراعظم آلمان به پکن،

«فشار آلمان به چین برای کاهش خرید نفت ایران»

خبر / رادیو کوچه

یک مقام دولت آلمان روز سه‌شنبه، 31 ژانویه، در اظهارنظری اعلام کرد که خانم مرکل، صدر‌اعظم این کشور در سفرش به چین، از این کشور آسیایی خواهد خواست که از واردات نفت خام از ایران بکاهد.

این در حالی است که نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که واردات نفت چین و کره جنوبی از ایران در سال گذشته میلادی افزایش یافته است.

اتحادیه اروپا هفته گذشته تصمیم به تحریم نفتی ایران از تیر ماه گرفت ولی رهبران اروپا و آمریکا می‌خواهند چین، بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران، به صف تحریم‌کنندگان ملحق شود، یا دست‌کم میزان خریدش را پس از اجرای تحریم اروپا، افزایش ندهد.

هدف از این تحریم‌ها فشار به جمهوری اسلامی برای توقف غنی‌سازی اورانیوم و از سرگیری مذاکرات است.

یک مقام دولت آلمان در آستانه سفر چهارشنبه خانم مرکل به چین به خبرنگاران گفت: «به نفع آلمان است که چین وارداتش از ایران را افزایش ندهد و اگر چین بتواند وارداتش را کاهش دهد، خیلی خوب می‌شود.»

در اوایل ماه جاری میلادی، تیموتی گایتنر، وزیر دارایی آمریکا، نیز در سفر به پکن کوشید رهبران چین را متقاعد کند که از حمایت از ایران دست بکشند، ولی به موفقیتی دست نیافت.

مقام‌های چین تحریم‌های یک‌جانبه اروپا و آمریکا علیه ایران را زیان‌بار خوانده و بر ادامه مذاکرات جمهوری اسلامی با گروه 1+5 تاکید کرده‌اند.

چین، دومین قدرت اقتصادی جهان، دومین خریدار بزرگ نفت خام در دنیاست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک بررسی تازه نشان می‌دهد که چینی‌ها در سال گذشته میلادی نسبت به سال پیش‌تر ۳۰ درصد نفت بیش‌تری از ایران وارد کردند.

  …………………………………………………

 شورای پول و اعتبار جمهوری اسلامی:

«افزایش سود سپرده بانک‌های ایران سقفی ندارد»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 31 ژانویه، شورای پول و اعتبار جمهوری اسلامی به بانک‌های این کشور اجازه داد که به صورت رقابتی نرخ سود سپرده‌های خود را افزایش دهند.

این شورا  هم‌چنین در جلسه‌ای با افزایش یک‌سان نرخ سود سپرده بانکی مخالفت کرد.

بدین ترتیب این شورا با هدف ایجاد «فضای رقابتی» میان بانک‌های ایرانی به آن‌ها اجازه داد که «بنابر ظرفیت خود» سود بانکی را افزایش دهند.

هادی قوامی، عضو شورای پول و اعتبار ایران، به رسانه‌های داخلی گفت که اگر بانک‌ها بتوانند با اقداماتی سود سپرده را از ۲۰ درصد هم بیش‌تر کنند، منع قانونی برای این کار وجود ندارد. اگرچه به گفته این مقام ایرانی «شاید در شرایط کنونی اقتصاد، امکان چنین کاری وجود نداشته باشد.»

افزایش بی سابقه بهای سکه و ارزهای خارجی در بازار ایران طی چند هفته گذشته، یکی از دلایل اصلی این تصمیم‌گیری اعلام شده است .

………………………………………………..

به اتهام ارتباط با دانش‌گاه مجازی بهاییان،

«دو سال حبس محکومیت ثابتیان شهروند بهایی»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 31 ژانویه، صدف ثابتیان، شهروند بهایی با صدور حکمی از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش هرانا، این شهروند بهایی اهل ساری که در ارتباط با دانش‌گاه مجازی بهاییان ایران بازداشت شده بود از سوی قاضی صلواتی به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

وی به هم‌راه دو شهروند بهایی دیگر در ساری بازداشت و به تهران منتقل شد و پس از طی پروسه بازجویی با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

قابل ذکر است جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام نام‌برده در ۱۷ دی ماه برگزار شد.

…………………………………………………

 در دادگاه تجدید نظر اعلام شد،

«تایید حکم حبس ایقان شهیدی، فعال حق تحصیل»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، در روزهای اخیر، حکم پنج سال حبس تعزیری ایقان شهیدی، فعال حق تحصیل و شهروند بهایی، از سوی شعبه ۵۴ تجدید‌نظر دادگاه انقلاب تهران مورد تایید قرار گرفته است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، شهیدی در دادگاه بدوی به اتهام «عضویت در گروهک غیرقانونی کمیته حق تحصیل»، «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» و «عضویت در جامعه‌ی بهایی» از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

لازم به اشاره است برخی از اعضای کمیته حق تحصیل توسط نیروهای امنیتی در ۱۱ اسفند ماه بازداشت و روانه بند ۲ الف زندان اوین شدند.

 …………………………………………………

  پس از گذراندن دوران محکومیت،

«آزادی علی عجمی، فعال دانش‌جویی طیف چپ»

خبر / رادیو کوچه

علی عجمی، فعال دانش‌جویی طیف چپ و دانش‌جوی حقوق دانش‌گاه تهران پس از پایان دوران محکومیت خود روز دوشنبه، 30 ژانویه، از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شده است.

این فعال و سردبیر نشریه دانش‌جویی «دنیای بهتر» در شهرستان سبزوار توسط نیروهای امنیتی در خواب‌گاه دانشگاه تهران بازداشت شد.

نام‌برده از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که حکم مزبور پس از تایید در دادگاه تجدید‌نظر به ۲ سال حبس کاهش یافت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,