Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
سیزدهم بهمن– دوم فوریه

«تقویم تاریخ سیزدهم بهمن»

2012 February 02

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1536 میلادی- در چنین روزی «پدرو دو مندوزای» (Pedro de Mendoza) جوینده طلای اسپانیایی، شهر بوئنوس آیرس را تاسیس کرد. این شهر که در ابتدا عنوان «شهر بانوی ما با هوای مطبوع» را داشت، پایتخت کشور آرژانتین و بزرگ‌ترین شهر و بندر آن است.

1625 میلادی در چنین روزی هلندی‌ها یک قلعه را در جزیره «منهتن» و در دهانه رودخانه «هوستون» بنا کردند، این قلعه کوچک سال‌ها بعد به ابر شهر «نیویورک» تبدیل شد. شرکت هلندی هند غربی در پیرامون قلعه، 30 خانواده مهاجر پروتستان مذهب فرانسوی را مستقر کرد. این مهاجرنشین کوچک به یاد بندر آمستردام «نیو آمستردام» نام گرفت. فرمان‌دار نیو آمستردام زمین‌های این مهاجرنشین را در ازای دادن مهره‌های رنگین‌، چند آینه و دیگر وسایلی که حدود 60 «فلورن» (florin) قیمت داشتند از سرخ‌پوستان آلگونکین (Algonkian) خریداری کرد و به اشغال این سرزمین جنبه قانونی داد.

1848میلادی- طبق قرارداد «گوادالوپ هیداگو» (Guadalupe Hidalgo) که در این تاریخ میان دولت واشنگتن و دولت مکزیک امضا شد، مکزیک که در طول دو سال جنگ شکست خورده و عقب‌نشینی کرده بود از مناطق «کالیفرنیا»، «نوادا»، «آریزونا»، «یوتا»، «ویومینگ»، «نیومکزیکو»، «کلرادو» و جنوب «تکزاس» صرف نظر کرد و این مناطق از آن زمان به مالکیت دولت واشنگتن در آمده و هفت ایالت این کشور را تشکیل داد. مکزیک این مناطق را از اسپانیا به ارث برده بود.

1882 میلادی- «جیمز جویس» (James Joyce) نویسنده برجسته ایرلندی در این روز به دنیا آمد. «اولیس» شاه‌کار ادبی اوست. «تصویر هنرمند در جوانی»، «خواهرها» و «دوبلینی‌ها» از دیگر آثار مشهور او هستند.  وی پس از انجام تحصیلات مقدماتی در مدرسه‌ای شبانه‌روزی، برای تحصیل در رشته پزشکی به پاریس رفت. کتاب «اولیس» سال‌ها به عنوان کتابی ضاله در جهان نگریسته می‌شد و کم‌تر ناشری حاضر به چاپ آن بود. این کتاب سرانجام در پاریس منتشر شد و بی‌درنگ در همه  کشورهای انگلیسی زبان ممنوع اعلام شد. بعد از ده سال این رمان در آمریکا و انگلیس اجازه انتشار یافت. جیمز جویس نام این کتاب را از «اودیسه»، اثر بزرگ حماسی «هومر»، شاعر یونانی، اخذ کرده است. وی با انتشار رمان اولیس شهرتی جهانی را از آن خود کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1294 خورشیدی‌- اعضای کمیته «دفاع ملی» که با نزدیک‌شدن نیروهای «روسیه» به «اراک»، از «قم» و «اصفهان» ره‌سپار کرمانشاه شده بودند تا با کمک «‌عثمانی» و «آلمان» در برابر نیروهای انگلستان و روسیه از وطن دفاع کنند وارد کرما‌‌نشاه شدند و والی ایالت را بیرون کردند.

‌1927 میلادی‌- زادروز «استن‌ گتز» (Stan Getz) نوازنده سکسوفون «تنور» و از پیش‌گامان سبک «کول جاز» و «جاز برزیلی» بود. او در «فیلادلفیا» به‌دنیا آمد و در نیویورک بزرگ شد. در شانزده‌سالگی به گروه نوازندگان «جک تی‌گاردن» (jack teagarden) پیوست. اجرای او از آهنگ «ژوبیم» به‌نام «دختری از ایپانه‌ما» شهرتی جهانی یافت.

1943میلادی‌- شکست آلمان‌ها در نبرد «استالینگراد» (Stalingrad)‌، یکی از مهلک‌ترین و سرنوشت‌سازترین نبردهای جنگ جهانی‌دوم و تمام تاریخ بشر بود. در این نبرد ارتش «آلمان نازی» و متحدان آن به‌منظور فتح شهر استالینگراد، به آن یورش بردند که پس از چندین ماه درگیری خونین، در چنین روزی آلمان‌ها شکست خورده و این شهر توسط ژنرال «روکوسوفسکی» (Rokossovsky) آزاد شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

ریسمون

The New York Times

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,