Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
سهام‌ بنیان‌گذار اصلی فیس‌بوک 29 درصد است،

«ورود فیس‌بوک به بازار سهام و بورس»

2012 February 02

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، فیس‌بوک، بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان، برای نخستین بار بخشی از ارزش شرکت خود را در بازار بورس عرضه می‌‌کند.

فیس‌بوک اعلام کرده که پنج میلیارد دلار از ارزش واقعی خود را به صورت سهام عرضه خواهد کرد. این رقم تنها نیمی از پیش‌بینی‌های کارشناسان بورس بود.

ارزش کلی فیس بوک رقمی میان ۸۰ تا یک‌صد میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

فیس‌بوک که تنها هشت سال از راه‌اندازی آن می‌گذرد اکنون با بیش از ۸۴۵ میلیون کاربر، بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان محسوب می‌شود و ورود آن به بازار بورس بزرگ‌ترین خبر از نوع خود پس از فروش سهام شرکت گوگل در سال ۲۰۰۴ محسوب می‌شود.

این شبکه اجتماعی که با ابتکار چند دانش‌جوی دانش‌گاه هاروارد راه‌اندازی شد، تنها در سال گذشته حدود یک میلیارد دلار درآمد داشته است.

با تصمیم فیس‌بوک برای پیوستن به بازار سهام، برای نخستین بار مدارک مالکیت و اسناد حساب‌داری این شرکت انتشار عمومی یافته است.

از جمله این‌که سهم مارک زوکربرگ، بنیان‌گذار اصلی فیس‌بوک، تنها حدود ۲۹ درصد از کل سهام این شرکت است و دیگر این‌که فیس‌بوک حدود ۴۵۰ میلیون کاربر روزانه و فعال دارد در حالی که بیش از ۸۵۰ میلیون نفر تا امروز در آن برای خود صفحه شخصی ایجاد کرده‌اند.

ناظران اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند که هم‌زمان با آغاز عرضه سهام فیس‌بوک، سرمایه‌گذاران استقبالی چشم‌گیر از آن خواهند کرد.

از طرفی با ورود این شرکت موفق خصوصی به عرصه عمومی و سهامی عام، ممکن است بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی بخواهند که بخشی از سرمایه خود را در شرکتی که محصولش مدت‌هاست از اعضای خانواده‌شان‌شده سرمایه‌گذاری کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,