Saturday, 18 July 2015
18 September 2020

«خبرهای دوم فوریه ۲۰۱۲»

2012 February 02

پلیس 47 نفر را بازداشت کرد،

«جان‌باختن 74‌ نفر در درگیری در ورزش‌گاهی در مصر»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، 1 فوریه، در درگیری هواداران دو تیم فوتبال در شهر پورت سعید مصر، دست‌کم 74 نفر کشته شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این افراد پس از هجوم هواداران به زمین بازی پس از مسابقه میان باش‌گاه‌های برتر المصری و الاهلی در روز چهارشنبه کشته شدند.

هم‌چنین ده‌ها نفر نیز مجروح شده‌اند.

معاون وزیر بهداشت مصر گفت این بزرگ‌ترین فاجعه در تاریخ فوتبال این کشور است.

شماری از ماموران امنیتی نیز در این حادثه کشته شده‌اند.

گفته می‌شود تیم قوتبال الاهلی اخیرن بسیار سیاسی شده و هواداران آن در موارد متعدد با پلیس درگیر شده‌اند. اما هنوز هیچ گزارشی درباره احتمال سیاسی بودن این حادثه وجود ندارد.

هم‌چنین عمل‌کرد پلیس برای آرام کردم اوضاع موثر نبوده است.

در این دیدار که سه بر یک به نفع تیم المصری به پایان رسید، 47 نفر توسط پلیس بازداشت شدند.

فدارسیون جهانی فوتبال فیفا نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرد این روز، روز سیاه تاریخ فوتبال دنیا بوده است.

……………………………………………….

مقام‌های مسکو تهدید کردند:

«هرگونه قطع‌نامه علیه سوریه وتو می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 2 فوریه، هم‌زمان با ادامه درگیری‌ها در سوریه، مقام‌های مسکو تهدید کردند که در صورت صدور هرگونه قطع‌نامه پیشنهادی از سوی غرب و اتحادیه عرب علیه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، آن را وتو خواهند کرد.

هرچند به گفته برخی منابع دیپلماتیک، بند مربوط به درخواست از بشار اسد برای تفویض اختیارات خود به معاون رییس جمهوری به منظور آماده کردن زمینه برگزاری انتخابات آزاد در سوریه از پیش‌نویس حذف شده زیرا روسیه تاکید داشته است که تکلیف به رییس جمهوری سوریه برای کناره‌گیری، به منزله اقدام برای تغییر حکومت در آن کشور است.

ظاهرن پیشنهاد اتحادیه عرب در مورد تفویض اختیارات رییس جمهوری به معاون او بر اساس طرحی تهیه شده که شورای هم‌کاری خلیج پارس برای حل بحران سیاسی در یمن پیشنهاد کرد و سرانجام مورد قبول رییس جمهوری آن کشور قرار گرفت و به اجرا در آمد.

به گزارش الجزیره، این در حالی است که اتحادیه عرب مقام‌های سوریه را به راه‌اندازی «ماشین مرگ» در این کشور متهم کرده و کمیته‌های محلی از کشته شدن دست‌کم 68 تن در سراسر این کشور در درگیری‌های روز گذشته خبر می‌دهند.

به گزارش این کمیته‌ها، دو زن، دو کودک و هم‌چنین 14 نظامی جداشده از ارتش که به ارتش آزاد سوریه ملحق شده بودند در میان کشته‌شدگان دیده می‌شود.

35 تن نیز در حومه شهر دمشق، پایتخت سوریه، که این‌روزها درگیری‌ها به این شهر نیز نزدیک‌تر شده کشته و تعدادی نیز زخمی شدند.

دیگر کشته‌شد‌گان به شهرهای درعا، ادلب و حمص مربوط بوده است.

یک دیپلماتیک آمریکایی از فشار این کشور، بریتانیا و فرانسه بر شورای امنیت خبر داد تا بتوانند قطع‌نامه‌ای که قرار است بر اساس آن بشار اسد، رییس جمهوری سوریه از قدرت کناره‌گیری کند و به خشونت‌ها پایان دهد، در این شورا به تصویب برسانند.

در همین حال سرهنگ ریاض الاسعد فرمانده ارتش آزاد سوریه روز چهارشنبه اعلام کرد پنجاه درصد خاک سوریه از کنترل یشار اسد خارج شده است.

سرهنگ الاسعد با اشاره به قدرت روز افزون ارتش آزاد گفت: «ارتش آزاد نمی‌خواهد هیچ یک از مناطق سوریه را به طور کامل تحت کنترل خود در آورد، زیرا در آن صورت رژیم اسد با اسلحه سنگین آن مناطق را ویران کرده و این امر منجر به کشته شدن تعداد بیش‌تری ازمردم بی‌دفاع خواهد شد.»

……………………………………………….

سهام‌ بنیان‌گذار اصلی فیس‌بوک 29 درصد است،

«ورود فیس‌بوک به بازار سهام و بورس»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، فیس‌بوک، بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان، برای نخستین بار بخشی از ارزش شرکت خود را در بازار بورس عرضه می‌‌کند.

فیس‌بوک اعلام کرده که پنج میلیارد دلار از ارزش واقعی خود را به صورت سهام عرضه خواهد کرد. این رقم تنها نیمی از پیش‌بینی‌های کارشناسان بورس بود.

ارزش کلی فیس بوک رقمی میان ۸۰ تا یک‌صد میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

فیس‌بوک که تنها هشت سال از راه‌اندازی آن می‌گذرد اکنون با بیش از ۸۴۵ میلیون کاربر، بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان محسوب می‌شود و ورود آن به بازار بورس بزرگ‌ترین خبر از نوع خود پس از فروش سهام شرکت گوگل در سال ۲۰۰۴ محسوب می‌شود.

این شبکه اجتماعی که با ابتکار چند دانش‌جوی دانش‌گاه هاروارد راه‌اندازی شد، تنها در سال گذشته حدود یک میلیارد دلار درآمد داشته است.

با تصمیم فیس‌بوک برای پیوستن به بازار سهام، برای نخستین بار مدارک مالکیت و اسناد حساب‌داری این شرکت انتشار عمومی یافته است.

از جمله این‌که سهم مارک زوکربرگ، بنیان‌گذار اصلی فیس‌بوک، تنها حدود ۲۹ درصد از کل سهام این شرکت است و دیگر این‌که فیس‌بوک حدود ۴۵۰ میلیون کاربر روزانه و فعال دارد در حالی که بیش از ۸۵۰ میلیون نفر تا امروز در آن برای خود صفحه شخصی ایجاد کرده‌اند.

ناظران اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند که هم‌زمان با آغاز عرضه سهام فیس‌بوک، سرمایه‌گذاران استقبالی چشم‌گیر از آن خواهند کرد.

از طرفی با ورود این شرکت موفق خصوصی به عرصه عمومی و سهامی عام، ممکن است بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی بخواهند که بخشی از سرمایه خود را در شرکتی که محصولش مدت‌هاست از اعضای خانواده‌شان‌شده سرمایه‌گذاری کنند.

 ……………………………………………….

بر اثر ابتلا به سرطان ریه روی داد،

«درگذشت شاعر لهستانی برنده جایزه نوبل»

خبر / رادیو کوچه

ویسلاوا شیمبورسکا، شاعر نامی لهستانی و برنده جایزه نوبل شام‌گاه چهارشنبه، 1 فوریه، درگذشته است. او در سال ۱۹۹۶ برنده جایزه نوبل ادبیات شده بود.

خانم شیمبورسکا در حالی که ۸۸ سال داشت بر اثر ابتلا به سرطان ریه و در حالی که در خانه‌اش در کراکف لهستان بود درگذشت.

برونیسلاو کومورفسکی، رییس جمهوری لهستان درگذشت این شاعر نامی را «فقدان روح بزرگ» لهستان نامیده است.

از این شاعر چندین مجموعه شعر و کتاب‌هایی بسیاری که ترجمه او از زبان فرانسه به زبان لهستانی است در کنار ده‌ها مقاله ادبی برجای مانده است.

 ……………………………………………….

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

«بازرسان را ۲۰ روز دیگر دوباره به ایران می‌فرستیم»

خبر / رادیو کوچه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بازرسان خود را در روزهای ۲۱ و ۲۲ فوریه بار دیگر به ایران خواهد فرستاد.

این نهاد وابسته به سازمان ملل در این بیانیه تاکید کرده است که قصد دارد مذاکره با ایران را شتاب بخشد.

این در حالی است که یک هیت بلندپایه از بازرسان آژانس به تازگی در ایران با مقام‌های جمهوری اسلامی گفت‌وگو کرده و روز چهارشنبه پس از خروج از ایران در مصاحبه با خبرنگاران این مذاکرات را مفید ارزیابی کردند.

هرمان نکائرتس، رییس این هیت، گفته‌بود: «مقامات ایران تاکید کرده‌اند که متعهد به رفع مسایلی هستند که درباره برنامه هسته‌ای این کشور وجود دارد.»

آقای نکائرتس افزود: «هنوز کارهای زیادی در این‌باره باید انجام شود».

لازم به اشاره است این بازرسان پس از آن به ایران سفر کردند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فعالیت‌ها و برنامه‌های اتمی ایران گزارشی تهیه کرده و در آن به برخی ابهامات در خصوص استفاده نظامی از این فعالیت‌ها اشاره شده بود.

از سویی دیگر ایران قرار است به ‌زودی با گروه‌ 1+5 در ترکیه نشستی داشته باشد و در آن به مذاکرات هسته‌ای با شش کشور پیش‌رفته دنیا بپردازد.

اتحادیه اروپا و آمریکا به تازگی تحریم‌های یک جانبه‌ای را علیه واردات نفت و هم‌چنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی تصویب کرده که فشار را بر ایران افزایش داده است.

  ……………………………………………….

 رییس دست‌گاه قضایی جمهوری‌ اسلامی:

«صدور مجازات اعدام برای اخلال‌گران بازار ارز»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، صادق آملی‌لاریجانی، رییس دست‌گاه قضایی جمهوری‌ اسلامی روز چهارشنبه، 1 فوریه، تاکید کرد که قوه قضاییه از «صدور مجازات اعدام» برای آن‌چه وی «اخلال‌گران» بازار ارز خوانده، دریغ نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا، آقای لاریجانی با تاکید بر «شدت و قاطعیت» قوه قضاییه در برخورد با «اخلال‌گران اقتصادی که به دست‌گاه قضایی معرفی شوند»، این برخورد را در حد مبارزه با «قاچاقچیان، اشرار و مجرمان مواد مخدر» توصیف کرد.

در پی افزایش شدید قیمت ارزهای خارجی و سکه طلا در هفته‌های گذشته، تعدادی از مسوولان عالی‌رتبه جمهوری اسلامی این اخلال را اقدامی برنامه‌ریزی شده از سوی «دشمنان نظام» دانسته‌اند.

رییس قوه قضاییه نیز در اظهارات خود دلیل «بخشی از» مشکلات ایجاد شده در بازار ارز و سکه را «توطئه و اخلال‌گری گروه‌های وابسته به دشمنان نظام»” دانسته و افزوده است که این گروه‌ها «با ایجاد سایت‌های مختلف در مورد سکه و ارز نرخ‌سازی ‌کرده‌اند تا بازار را ملتهب کنند.»

برخورد با فروشندگان ارز در حالی صورت می‌گیرد که بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که از روز شنبه گذشته «برنامه ارز تک نرخی» را به اجرا گذاشته است.

بانک مرکزی با اشاره به این‌که نرخ فروش ارز در صرافی‌ها بین ۳ تا ۵ در صد بالاتر از نرخ رسمی بانک مرکزی است، هشدار داده بود که «متخلفان مجازات خواهند شد.»

……………………………………………….

صدا و سیمای جمهوری اسلامی:

«ربوده شدن یازده ایرانی دیگر در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، 1 فوریه، از ربوده شدن گروه ۱۱ نفره دیگری از زائران ایرانی توسط یک گروه ناشناس مسلح خبر داده است. به گفته این خبرگزاری، زائران با اتوبوس به سوریه سفر کرده بودند.

مسعود اخوان، نماینده سازمان حج و زیارت ایران در سوریه اظهار داشت که این زائران امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن در حالی که با اتوبوس به سوی دمشق می‌رفتند، توسط یک گروه مسلح متوقف شدند.

به گفته او، اعضای این گروه مسلح، ۱۱ مرد از میان ۳۵ مسافر اتوبوس را که از حلب به سمت حما‌ در حرکت بود با خود به مکانی نامعلوم بردند.

روز پنج‌شنبه گذشته هم مقامات جمهوری اسلامی از ربوده شدن گروهی از زائران ایرانی در سوریه خبر داده بودند.

آن‌ها از دولت سوریه خواسته بودند که همه امکانات خود را برای تامین سلامت ربوده‌شدگان و آزادی آن‌ها به کار گیرد.

انتشار گزارش های مربوط به ربوده شدن شهروندان ایرانی در سوریه از ۳۰ آذرماه و در پی ربوده شدن ۵ ایرانی در شهر حمص آغاز شد.

ایران این ۵ نفر را مهندسان و کارمندان فنی شاغل در پروژه نیروگاه برق این شهر معرفی کرد.

پس از آن دو ایرانی دیگر هم که برای کسب خبر در مورد این گروه به حمص رفته بودند، ربوده شدند.

لازم به اشاره است مخالفان دولت سوریه از جمهوری اسلامی به دلیل حمایتی که از بشار اسد می‌کند انتقاد کرده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را متهم می‌کند که در سرکوب مخالفان حکومت سوریه به ارتش این کشور هم‌کاری می‌رساند.

 ……………………………………………….

 اهدای شترطلایی به فرهادی در بخش بهترین کارگردان،

«جدایی نادر از سیمین برنده جایزه جشن‌واره فیلم هندوستان»

خبر / رادیو کوچه

در مراسم اختتامیه چهارمین جشن‌واره «جیپور» هند، که شام‌گاه سه‌شنبه، 31 ژانویه، برگزار شد، جایزه شترطلایی بهترین کارگردانی به اصغر فرهادی برای «جدایی نادر از سیمین» اهدا شده است.

جایزه بهترین بازیگر زن جشن‌واره را نیز ساره بیات برای بازی در «جدایی نادر از سیمین» دریافت کرد.

هم‌چنین «رز سرخ» ـ برای بهترین فیلمی که در کشورش اکران عمومی شده است ـ به «گلچهره» وحید موساییان رسید و بهترین فیلم انیمیشن هم از ایران، «خمره» معرفی شد.

چهارمین دوره جشن‌واره فیلم «جیپور» از ۷ تا ۱۱ بهمن‌ماه در کشور هند برگزار شد و فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» اصغرفرهادی، «بیگانگان» عباس رافعی، «راه آبی ابریشم» محمد بزرگ‌نیا، «گلچهره» وحید موسائیان، انیمیشن «خمره» علی احمدی و فیلم مستند «موبایل در تهران» لقمان خالدی از ایران در این جشن‌واره حضور داشتند.

 ……………………………………………….

پس از گذشت نزدیک به یک‌ماه،

«آزادی فاطمه خردمند، روزنامه‌نگار از زندان»

خبر / رادیو کوچه

فاطمه خردمند، روزنامه‌نگار و همسر مسعود لواسانی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، که ۱۷ دی‌ماه بازداشت شده بود، روز چهارشنبه، ۱۲ بهمن‌ماه، از زندان اوین آزاد شده است.

فاطمه خردمند دانش‌آموخته رشته روزنامه‌نگاری دانش‌گاه آزاد تهران مرکز است. مسعود لواسانی نیز از جمله روزنامه‌نگارانی است که پس از جریان انتخابات دهمین دور ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ بازداشت شد و از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به دو سال زندان محکوم شد که با پایان دوران محکومتیش در شهریورماه امسال آزاد شد.

لازم به اشاره است بازداشت وی و چند تن دیگر از روزنامه‌نگاران در هفته‌های اخیر از سوی مراجع قضایی اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده و تاکنون دستور بازداشت برخی از آن‌ها تمدید شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,