Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
گزارش اقتصادی

«ارزی که تک‌نرخی نشد»

2012 February 03

سایه کوثری / رادیو کوچه

خبر فوری بود: دلار تک نرخی شد.

هفته گذشته طبق اعلام بانک مرکزی ارز در ایران تک‌نرخی شد و رییس کل بانک مرکزی نرخ دلار تک نرخی را 1226 تومان اعلام کرد.

چهارشنبه هفته گذشته، ششم بهمن ماه محمود بهمنی در مصاحبه با خبر نیمروزی شبکه یک، در پاسخ به سوالی درباره زمان اعمال قیمت جدید نرخ ارز گفت: «همین حالا  نرخ ارز تک نرخی را اعلام می کنیم و این مبلغ 1226 تومان است که هم‌کاران محاسبه کرده‌اند که این نرخ از شنبه پس فردا در تمام نظام بانکی قابل اعمال خواهد بود.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وی افزود: «تمام حواله‌ها و گشایش‌ها و واردات کالاهای ما با این نرخ صورت خواهد گرفت.»

بهمنی گفت: «برای اینکه  تک نرخی شدن ارز را اعمال کنیم از بازار فرعی صرف نظر کردیم.»

وی افزود: «برای ورود و خروج دانش‌جویان و حواله‌های مسافران حتی نرخ ارز را کاهش دادیم و تصمیم گرفتیم از روز شنبه ارز را طی فیش ، بعد از گیت پاسپورت کنترل  فرودگاه به آنان تحویل دهیم.»

رییس کل بانک مرکزی افزود: «این زمینه را فراهم کردیم که‌ افرادی که حتا مسافرت‌های دورپرواز را دارند بتوانند مبالغ بیش‌تری از ارز استفاده کنند و هیچ مشکلی برای هیچ یک ازهم‌وطنان نباشد.»

وی افزود: «بنابراین نیازی به مراجعه به بازارهای آزاد برای تهیه ارز وجود نخواهد داشت و نظام بانکی همه نیازهای آن‌ها را با توجه به مصرف‌شان برآورده می‌کند.»

بلافاصله پس از این خبر قیمت ارز که از روزهای پیش از آن روند نزولی را آغاز کرده بود، باز هم کاهش یافت. اما چند روز که گذشت داد اقتصاددانان و فعالان اقتصادی درآمد که در واقع ارز آن‌گونه که اعلام کرده‌اند، تک نرخی نشده است.

اسداله عسگراولادی، عضو هیت نمایندگان اتاق تهران یکی از نخستین افراد بود که در نشست هیت نمایندگان پارلمان بخش خصوصی تهران در مورد وضعیت ارزی کشور سخن گفت.

این عضو هیت نمایندگان اتاق تهران هم چنین از بانک مرکزی به عدم اجرای وظایفش در قبال ارز انتقاد کرد و گفت: «وقتی می‌گویید ارز تک نرخی یعنی این که باید تمام نیاز جامعه را برطرف کنید تا دیگر کسی به دنبال خرید ارز با قیمت‌های دیگر نباشد. اما شما به من بگویید برای تامین ارز محصلان خارج از کشور یا بیمارانی که برای مداوا نیاز دارند به خارج سفر کنند و ارز زیادی هم لازم دارند چه کرده‌اید؟»

این صادرکننده باسابقه افزود: «بانک مرکزی در مورد ارز صادراتی چه تمهیدی اندیشیده است؟ الان با اعلام ارز تک نرخی، یعنی صادرکننده باید ارز حاصل از صادراتش را به کشور بیاورد و به نرخ 1226 تومان بفروشد؟ اصلا چگونه صادرکننده ارز خود را به کشور بیاورد؟»

اسداله عسگراولادی از اعطای ارز مسافرتی به میزان 1000 دلار و آن هم یک بار در سال نیز گلایه کرد و از بانک مرکزی پرسید چگونه به این موضوع رسیده‌اند که یک فعال اقتصادی که کار تولید، صادرات و واردات انجام می‌دهد در سال تنها یک بار به خارج از کشور سفر می‌کند و آن هم تنها می‌تواند 1000 دلار ارز بگیرد که تنها هزینه چند شب اقامت را تامین می‌کند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: «در حال حاضر 1150 قلم کالای وارداتی داریم که برای آن‌ها ثبت سفارش صورت می‌گیرد و ورودشان به کشور مجاز است اما ارز تک نرخی فقط به واردات کالاهای اساسی تعلق می‌گیرد. پس واردکننده کالاهای دیگر باید چه بکند؟ آیا مجبور نیست که ارز خود را از بازارهای فرعی و با قیمت های متفاوت تهیه کند؟ پس چگونه بانک مرکزی ادعا می‌کند که ارز تک نرخی شده است؟»

عسگراولادی هم‌چنین از اتاق تهران خواست تا رییس کل بانک مرکزی را برای یک نشست ویژه در رابطه با نرخ ارز دعوت کند و از محمود بهمنی خواست تا به بخش خصوصی احترام بگذارد و در جلسات آن‌ها شرکت کند. اسداله عسگراولادی از بانک مرکزی به دلیل عدم اجرای مصوبه خودش نیز انتقاد کرد و گفت: «از هفته گذشته که سیاست تک نرخی ارز از سوی آقای بهمنی اعلام شده هنوز این مصوبه اجرا نشده است. این که بانک مرکزی خودش مصوبه اش را اجرا نکند درست نیست.»

این عضو هیت نمایندگان اتاق تهران قیمت 1226 تومانی ارز را قیمت مناسبی ارزیابی نکرد و خطاب به بانک مرکزی گفت: «با این قیمت ارز موفق نمی‌شوید التهاب بازار را بخوابانید. ارز 1226 تومانی باعث فروکش التهاب نمی‌شود. از نظر من نرخ مناسب ارز 1420 تومان است.»

اما واقعیت اینست که برای رصد کنندگان  اقتصاد، خبر صبح چهارشنبه 18 خرداد 90 مبنی بر اعلام نرخ بانکی 1174 تومانی برای دلار و 1720 تومانی برای یورو غیر منتظره بوده است. این حرکت باعث شد اختلاف تقریبا 10 درصدی نرخ بانکی ارز و نرخ بازار آزاد به صفر نزدیک شود و طبیعتن این حاشیه 10 درصدی که در سال معادل چند هزار میلیارد تومان خواهد بود در جیب دولت باقی بماند. آن‌چنان که سیاست تک نرخی کردن ارز بانک مرکزی و اعلام آن از سوی رییس کل این بانک هم نتواند مشکل ارز در کشور را حل کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,