Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
مهارت‌های زندگی

«به سلامتی جناب اژدها»

2012 February 03

سیمین/ رادیوکوچه

simin@koochehmail.com

    همان‌طور که می‌دانید در طالع بینی چینی سال2012، سال اژدها نام‌گذاری شده است. سالی که گفته می‌شود قرار است با کام‌یابی همراه باشد و به جای سونامی‌های طبیعی وسیاسی و اقتصادی گذشته، ثباتی نسبی در تمامی جهان حاکم شود.

اما کارشناسان چینی براساس دانش «ایچینگ» که برتاثیرگذاری عناصر پنج گانه بر زندگی انسان تاکید دارد، برای این سال پیش بینی‌هایی دارند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ببینیم چگونه می‌شود از این پیش بینی‌ها بهره برد و به بهبود سلامتی، روابط شخصی و اوضاع مالی پرداخت و از تاثیرات منفی این عناصر در این سال پیش‌گیری کرد.

 اژدها سالی سرشار از انرژی

سال اژدها که از 23 ژانویه 2012 به طور رسمی آغاز شده نمادی از یک انرژی قوی و نیرویی قدرت‌مند است که اگر در مسیری درست هدایت شود می‌تواند نتایج مثبت فراوانی به همراه آورد.

آب و زمین از عناصر دارای انرژی هستند که در این سال بسیار قوی عمل می‌کنند. عنصر آب پویا، خلاق، قوی و نشان‌دهنده جنبش برای تغییرات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. عنصر خاک نمادی برای سخاوت، تشویق و قدرت است هم چنین نشان‌دهنده تمایل به داشتن ثبات،اتحاد و حسن نیت است.

به نظر می‌رسد این ترکیب سبب تداوم مرمت سیستم اقتصادی و مالی می‌شود.

ببینیم وضعیت این عناصر و موارد مرتبط به آن‌ها در این سال چگونه است:

   از نظر صنعت؛ براساس پیش‌بینی‌های انجام شده در این سال صنایعی زیر مجموعه عنصر آب قرار می‌گیرند، از جمله صنایع مربوط به حمل و نقل و نوشیدنی‌ها که پیش‌بینی شده تنها اندکی رکود داشته باشند. از سوی دیگر، صنایعی هم چون کشاورزی، معدن و ساخت و ساز که زیر مجموعه عنصر زمین قرار دارند نیز ممکن است پیشرفت و رشد جزیی داشته باشند.

 در میان پنج عنصر چرخه آفرینش، آب عنصر چوب را تولید می‌کند و در نتیجه ممکن است مشتریان محصولات صنایعی مرتبط با چوب هم‌چون مد، نساجی و پوشاک، مبلمان، جنگل‌داری و چوب تقاضایشان را محدودتر کنند.

زمین نیز ایجادکننده عنصر فلز است و در نتیجه نمادی از صنایعی هم‌چون  فن‌آوری، تجهیزات سنگین و ماشین آلات، کامپیوتر، و فلزات قیمتی و غیرقیمتی.

  از نظر طبیعت؛ در طبیعت زمانی که آب به خوبی هدایت شود و دارای مسیر مشخص باشد برای آب‌یاری و تولید برق مفید است، اما زمانی که خارج از کنترل باشد به نیرویی مخرب تبدیل می‌شود. زمانی که زمین مانع حرکت آب می‌شود بین این دو تنش به وجود می‌آید و در نتیجه انرژی قدرت‌مند و بدون مهار آب ممکن است سبب بروز سیل و زمین لرزه شود.

از نظر سلامتی و بهداشت نیز، عنصر آب با سیستم غدد فوق کلیوی در ارتباط است درحالی که عنصر زمین مربوط به دستگاه گوارش است. پیش‌بینی شده که مشکلات گوارشی مثل سوزش سردل، سوء هاضمه، زخم معده، سندرم روده، کولیت، یبوست، اسهال، نفخ شکم و هموروئید بیش‌تری در این سال ایجاد شود.

حال باید دید با پیش‌بینی‌هایی که برای این سال شده چه راه‌هایی برای حفظ سلامت و داشتن یک زندگی موفق در این سال توصیه می‌شود:

با خوراکی‌های شفابخش سلامت بمانید

در طب سنتی چین این اعتقاد وجود دارد که می‌توان با خوردن غذاهای مفید و مصرف گیاهان دارویی از بیماری‌ها پیش‌گیری کرد. برای جلوگیری از مشکلات گوارشی پیش‌بینی شده برای این سال، می‌توان یک سری تغییرات مثبت در رژیم غذایی ایجاد کرد :

– از مصرف غذاهای سرخ شده، چرب، لبنیات، شکر و نمک اضافی پرهیز کنید.

– خوردن سبزیجات فراوان تازه، به خصوص سبزیجات ریشه‌ای مانند سیب زمینی هندی و سیب زمینی شیرین، میوه‌ها، مغزجات و دانه‌های خوراکی، ماهی و مرغ توصیه می‌شود.

– می‌توان فعالیت سیستم گوارش را با آشپزی همراه با سبزیجات ملایمی هم‌چون زنجبیل و هل که وظیفه هماهنگ کردن معده را بر عهده دارند، همواره منظم نگاه داشت.

فکرهای بزرگ را با گام‌های کوچک عملی کنید

    گفته می‌شود که سال اژدها به طورکلی برای شروع و راه‌اندازی پروژه‌های جدید و ابتکارات و به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌ها با دیگران سال خوبی است هرچند که باید در پروژه‌ها و برنامه‌ها محافظه‌کار بود. این درست است که ممکن است جامعه در حال و هوای تمایل به تغییرات انقلابی و فراگیر باشد اما در عین حال همین حال و هوا ممکن است به سوی احتیاط بیش‌تر و محافظه‌کاری تغییر کند.

این امر در روابط هم صدق می‌کند: باید آموخت که چگونه احساسات قوی را به یک راه مثبت هدایت کرد و با صبوری با دیگران همراه و هماهنگ شد تا بتوان در جامعه ثبات بیش‌تری ایجاد کرد.

یک راه عملی برای بزرگ فکر کردن و گام‌های کوچک برداشتن این است که برای عمل یک برنامه محافظه کارانه ریخت که شامل تمام موارد امنیت مالی، تغییرات شغلی و یا هر چیز دیگری که برای شما مهم است،باشد. یک زمان پایانی واقع‌گرایانه نیز برای رسیدن به هدف تعیین کنید و براساس تقویم زمانی به سوی هدف پیش بروید.

 توصیه‌های ورزشی برای بدست آوردن انرژی جاری

همان‌گونه که پیش از این اشاره شد عنصر آب با سیستم آدرنال کلیه مرتبط است درحالی که زمین مربوط به دستگاه گوارش است. بنابراین، در این سال تاکید زیادی بر انجام حرکت‌های ورزشی بیش‌تر برای تقویت سیستم قلبی عروقی و عضلات شده است. برای اجتناب از صدمات خود را انعطاف پذیر نگاه دارید و حرکات کششی انجام دهید. برای حفاظت از کلیه‌ها خود را از استرس دور نگاه دارید.

از سوی دیگر می‌توان با انجام ورزش منظم، ماساژ درمانی، یوگا، تای چی و یا هر فعالیتی که انرژی را آزاد کند، تنش‌های فیزیکی و استرس را کاهش داد. هم‌چنین با استفاده از طب سوزنی می‌توان جریان انرژی را در کانال‌های انرژی بدن فعال و مدیریت کرد.

بیش‌تر از خود مراقبت کنید و بحران‌ها را مهار کنید

   بهتر است در سال اژدهای پر تحرک، زمان بیش‌تری صرف خود بکنید تا تعادل خود را حفظ کنید:

– حداقل 7 ساعت خواب شبانه داشته باشید

– مراقبه انجام دهید. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که مراقبه می‌کنند، آرام هستند، دیرتر خشم گین می‌شوند و بهتر قادر هستند راهی برای مشکلات خود بیابند. به سادگی آغاز کنید این کار را: هر روز به مدت پنج دقیقه، چشم‌هایتان را ببندید و به آهستگی و عمیق تنفس کنید. می‌توانید این کار را تا پانزده دقیقه در روز برسانید.

– تغییرات را نه تنها در بدن خود، بلکه در ذهنتان هم با انعطاف پذیرا باشید. زمانی که رویدادی پیش‌بینی نشده رخ می‌دهد، به یاد داشته باشید که هر آن‌چه را که اتفاق می‌افتد، چه بد چه خوب، تمامی بخشی از ماجراجویی زندگی شما است. اگر در یک موقعیت استرس زا قرار گرفتید، چند نفس عمیق بکشید و مشکل را از زوایای گوناگون بررسی کنید در این صورت احساس آمادگی بیش‌تری برای برداشتن گام بعدی خواهید داشت.

به طور خلاصه، برای تجربه اتفاقات مثبت و کاهش اثرات منفی در سال 2012 یعنی سال اژدها، شما به طور نمادین باید کانال‌هایی را بسازید و لایروبی کنید و موانع را از سر راه بردارید تا جریان قدرت‌مند آب در کانال مناسب هدایت شود.

و توصیه‌های بالا می‌تواند به شما در این کار کمک کند!

   تلاش کنید بیش از پیش صبور باشید، اراده خود را پرورش دهید و فعالانه زندگی خود را به منظور دست یابی به سلامت و آرامش و رفاه اداره کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , ,