Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
پانزدهم بهمن- چهارم فوریه

«تقویم تاریخ پانزدهم بهمن»

2012 February 04

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1322 خورشیدی- نتایج انتخابات پارلمانی ایران انتشار یافت و دکتر مصدق نماینده اول تهران شد. در نخستین انتخابات پس از استقرار مشروطیت، دکتر مصدق از شهر اصفهان به نمایندگی مجلس انتخاب شده بود که پس از تبدیل زادروز او از تقویم قمری به خورشیدی، انتخاب او هنگام بررسی اعتبارنامه‌ها به دلیل به حد نصاب نرسیدن سن وی در مجلس رد شده بود.

1357 خورشیدی- «مهدی بازرگان» به نخست وزیری «دولت موقت» منصوب شد. در شام‌گاه 14 بهمن طی جلسه‌ای که با حضور اعضای شورای انقلاب اسلامی در اقامت‌گاه آیت‌اله خمینی در دبستان علوی شماره دو برگزار شد مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت تعیین شد. حکم نخست وزیری بازرگان در چنین روزی ابلاغ و روز بعد به وی اعطا شد.

دولت موقت ایران به منظور رسیدگی به اوضاع به دستور آقای خمینی تشکیل شد و تا سال بعد، پیش از اعلام استعفای مهدی بازرگان ادامه داشت.

1953 میلادی- «ماسانوری تاکاهاشی» (Masanori Takahashi) آهنگ‌ساز و نوازنده ژاپنی در کشور ژاپن به دنیا آمد. بعدها دوستان او نام مستعار «کیتارو» (Kitaro) را برای وی برگزیدند.

از کودکی گیتار می‌نواخت و به گفته خودش آوای درونی او را به نواختن سوق می‌داد. او می‌گوید‌: «من هرگز تحصیل نکرده‌ام و نمی‌توانم نتهای موسیقی را بخوانم یا بنویسم اما انگشتانم حرکت می‌کنند و متعجب می‌شوم که این موسیقی از کجاست، من آهنگ‌هایم را می‌نویسم ولی در واقع آن‌ها متعلق به من نیستند.»

پس از آشنایی با ساز «سینت‌سایزر» (Synthesizer) به گروه «خانواده خاور دور» می‌پیوندد و با آنان در سراسر اروپا کنسرت می‌دهد. در سال ۱۹۷۷ دو آلبوم نخستش «داستان ماه کامل» و «بهشت» را منتشر می‌کند. او برای ساخت موسیقی سریال مستند «جاده ابریشم» جایزه گرمی و جایزه گلدن گلوب را به خود اختصاص داد و ساخت موسیقی فیلم «بهشت و زمین» ساخته «الیور استون» کارگردان آمریکایی را بر عهده گرفت. جالب است که کیتارو بیش‌تر آثارش را در استودیو شخصیش در یکی از کوه‌پایه‌های ژاپن ساخته، نواخته و ضبط کرده ‌است.

2004 میلادی- «مارک زوکربرگ» شبکه اجتماعی مجازی با نام «فیس بوک» را از اتاق خود در دانش‌گاه هاروارد آمریکا برای دانش‌جویان این دانش‌گاه طراحی و راه‌اندازی کرد که به واسطه آن می‌توان با دوستانی که دارای حساب کاربری در آن هستند ارتباط داشت.

اما سایت او فراتر از محدوده یک دانش‌گاه و دانش‌جویان آن، خیلی سریع مورد توجه قرار گرفت و چنان محبوب شد که تا آخر هفته دوم راه‌اندازی آن، بیش از نیمی از دانش‌جویان هاروارد درآن نام‌نویسی کردند و از آن به عنوان راهی برای ارتباط با یک‌دیگر استفاده می‌کردند و در کوتاه مدت، میلیون‌ها نفر در این سایت ثبت نام کردند.

وب‌گاه فیس‌بوک بیش از هشت‌صد میلیون کاربر دارد و هم‌اکنون به چهل زبان از جمله فارسی، قابل دست‌رس است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1945 میلادی- «روزولت»، «استالین» و «چرچیل» سران وقت ایالات متحده آمریکا و اتحاد‌ شوروی و رییس دولت انگلستان مذاکرات هشت‌روزه خود را در کاخ محل استراحت «تزارها» در شهر«یالتا» آغاز کردند تا سرنوشت آلمان و مناطق نفوذ سه دولت پس از پایان جنگ و خطوط تازه مرزی را روشن سازند.

1313 خورشیدی- «دانش‌گاه تهران» با شش دانش‌کده طب‌، فنى‌، علوم‌، علوم معقول و منقول‌، ادبیات و حقوق در زمان «رضا پهلوی» افتتاح شد.

1327 میلادی- در دانش‌گاه تهران و مقابل ساختمان دانش‌کده حقوق، به سوی «محمد‌رضا پهلوی» که در مراسم پانزدهمین سال روز آغاز بنای دانش‌گاه تهران در محل کنونی‌اش شرکت کرده ‌بود تیراندازی شد و جراحتی اندک به او وارد آمد.

1313 خورشیدی- «علی نصیریان» بازی‌گر تاتر، سینما و تلویزیون ایران متولد شد.

1329 خورشیدی‌- امروز برابر با زادروز «داریوش اقبالی»، خواننده، بازی‌گر و فعال اجتماعی ایرانی است. در ۱۳۴۹ با «حسن خیاط‌باشی» آشنا می‌شود و همین ورود رسمی او به موسیقی حرفه‌ای است. در همین سال او با ترانه «به من نگو دوست دارم» به شهرت می‌رسد. سبک موسیقی او موسیقی «پاپ فارسی» است.

1387 خورشیدی- ماهواره تحقیقاتی «امید»، نخستین ماهواره ساخت کشور ایران به فضا پرتاب شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,