Saturday, 18 July 2015
18 September 2020

«خبرهای چهارم فوریه ۲۰۱۲»

2012 February 04

رهبر جمهوری اسلامی:

«جنگ با ایران ده برابر به ضرر آمریکا است»

خبر / رادیو کوچه

پس از شدت گرفتن تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی مقام‌های این کشور از کشورهای غربی و عربی انتقاد و آن‌ها را تهدید کرده است که در صورت ادامه این امر ایران مجبور به مقابله به مثل خواهد شد.

به گزارش منابع خبری ایران، آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه‌های نماز جمعه، 4 فوریه، و در واکنش به احتمال حمله نظامی به ایران ضمن اشاره به این که «ما هم تهدیدهایی داریم که به وقت خود اعمال خواهد شد»، بار دیگر تاکید کرد که ایران در قضیه برنامه هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

آیت‌اله خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به سخن مقام‌های آمریکایی که گفته‌اند برای مقابله با ایران «همه گزینه‌ها روی میز است» گفت: «جنگ ده برابر به ضرر آمریکا است.»

رهبر جمهوری اسلامی با تاکید بر این که «ایران در قضیه هسته‌ای عقب‌نشینی نخواهد کرد» اظهار داشت: «تحریم‌ها باعث می‌شود که از داخل رشد کنیم.»

او هم‌چنین با پرداختن به بحران اتمی ایران و تهدید‌هایی که این کشور در این مسیر با آن مواجه است اظهار داشت: «ما هم تهدیدهایی داریم که به وقت خودش اعمال خواهد شد».

به گزارش روزنامه الاخبار، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی هم در مصاحبه‌ای تاکید کرد که ایران برای مقابله با تحریم‌های نفتی آماده است و گفت: «ما تحریم‌ها را قبول نداریم. غرب در رابطه با ایران در مسیر اشتباهی حرکت می‌کند. متاسفانه غرب دچار نوعی توهم شده است و فکر می‌کند که اگر به فشارهایش علیه ایران ادامه دهد و محاصره را تنگت‌تر کند، ایران تسلیم خواهد شد، اما ایران کشوری متمدن و دارای تاریخی اصیل است که در رویارویی با این گونه اقدامات تجربه دارد. ان‌شا‌الله از این فشارها سالم خارج خواهیم شد.»

از سوی دیگر رستم قاسمى وزیر نفت جمهوری اسلامی با ارسال نامه‌اى به عبدالکریم اللعیبى وزیر نفت عراق و رییس اوپک، خواستار «رفتار منطقى برخى از کشورهاى عضو این سازمان در قبال تحریم نفت ایران» توسط اروپا شده است.

اشاره رستم قاسمی به برخی از کشورهای عربی منطقه خلیج پارس است که اعلام آمادگی کرده‌اند در صورت تحریم صنعت نفت ایران، کمبود نفت را در بازارهای جهانی جبران خواهند کرد.

غرب معتقد است که ایران در تلاش برای دست‌یابی به سلاح اتمی است. تهران اما بر مسالمت‌آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار دارد. تحریم صنعت نفت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی آخرین گامی بود که تا‌کنون در مسیر افزایش فشار بر جمهوری اسلامی برداشته شده است.

………………………………………

شهر سوئز هم‌چنان ناآرام است،

«ادامه درگیری‌ها در مصر با 21 زخمی»

خبر / رادیو کوچه

وزارت کشور مصر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در اثر درگیری‌های شدیدی که روز جمعه، 3 فوریه، در پایتخت این کشور آغاز شد و تاکنون ادامه دارد 16 نیروی پلیس زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر درگیری‌ها در شهر سوئز واقع در شرق قاهره که شام‌گاه پنج‌شنبه شاهد کشته شدن دو تظاهرکننده بود، روز جمعه، 3 فوریه، از سر گرفته شد‌.

در همین حال یک منبع امنیتی در ساختمان رادیو و تلویزیون مصر اعلام داشت نیروهای ارتش با استقرار در محوطه داخلی و خارجی، هم‌چنان از این ساختمان پاس‌داری می‌کنند و بر خلاف شایعاتی که در این زمینه منتشر شده هیچ‌گونه عقب‌نشینی از آن‌جا صورت نگرفته است‌.

اخبار رسیده از شهر سوئز درباره علل درگیری‌ها هم‌چنان ضد و نقیض است‌.

برخی از شاهدان عینی می‌گویند که رانندگان تاکسی در این شهر نخستین کسانی بودند که اعتراض‌ها را آغاز کردند در حالی که شاهدان دیگری می‌گویند که ناآرامی‌ها در اعتراض به حادثه خونین پورت سعید زبانه کشیده است‌.

بیمارستان سوئز اعلام کرد 21 جوان زخمی به این بیمارستان منتقل شدند و با توجه به تعداد زیاد زخمی‌ها از مردم تقاضای اهدای خون شده است‌.

در همین حال از بسیاری از مردم شهر سوئز خواستار بازگشت دوباره نیروهای لشکرسوم مصر به این شهر به منظور برقراری امنیت و آرامش شدند‌.

 ………………………………………

رهبر جمهوری اسلامی:

«‌احیانن تخلفاتی در انتخابات پیشین صورت گرفته است»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه‌های نماز جمعه، به انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: «انتخابات مصونیت‌بخش کشور و نشان‌دهنده هیبت ملت ایران برابر دشمنان است.»

رهبر جمهوری اسلامی حضور در انتخابات 12 اسفند و راه‌پیمایی 22 بهمن را از جمله مظاهر حضور مردمی برشمرد و افزود: «هر قدر حضور مردم در پای صندوق‌های رای بالاتر باشد اعتبار و ارزش ملت بالاتر می‌رود و امنیت و مصونیت کشور بیش‌تر و اینده ایران عزیز تامین و تضمین می‌شود.»

این در حالی است که برخی از احزاب و گروه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان از تحریم و عدم شرکت در انتخابات خبر داد‌ه‌اند.

وی بزرگ کردن مسایل کوچک و القای بی‌مبنای وجود بحران در کشور را از جمله روش‌های ‌«دشمنان» برای مایوس کردن ملت از انتخابات مجلس برشمرد‌ و افزود‌: «در کشوری که کاملن آرام و امن است و دست‌گاه‌ها و مردم در حال کار و تلاش هستند بحرانی وجود ندارد اما دشمنان و غافلان مدام از آن حرف می‌زنند.»

آیت‌اله خامنه‌ای رقابت سالم و بدون تهمت و بدگویی رامورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: «فضای انتخاباتی باید سالم باشد و مردم نیز اگر خودشان کاندیداها را می‌شناسند بر اساس این تشخیص عمل کنند و اگر نه، از افراد بصیر و متدین کمک بگیرند.»

رهبر جمهوری اسلامی یادآور شد‌: «بیش از سی انتخابات در سه دهه گذشته با سلامت در کشور برگزار شده‌ البته تخلفاتی احیانن بوده و کسانی هم معترض بوده‌اند که به اعتراض آن‌ها رسیدگی شده اما هرگز عدم سلامت انتخابات وجود نداشته است و بعد از این هم باید این چنین باشد.»

اشاره آیت‌اله خامنه‌ای به انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری سال 88 در ایران است که اعتراض نسبت به نتایج اعلام شده در ایران به وجود آمد که در پی آن چندین نفر تاکنون بازداشت و به احکام مختلف محکوم شدند.

آیت‌اله خامنه‌ای درباره روند احراز صلاحیت‌ها خاطر نشان کرد‌: «شورای نگهبان از لحاظ قانونی باید صلاحیت افراد را احراز کند البته همیشه گفته‌ایم که سطح صلاحیت‌ها را در حد معقول نگه دارند و آن‌قدر بالا نبرند که عده کمی احراز صلاحیت شوند.»

وی در همین زمینه افزود: «ممکن است کسانی به نتایج نظارت شورای نگهبان معترض باشند و اعتراضشان هم درست باشد اما وقتی یک نهاد مسوول قانونی، تصمیمی می‌گیرد باید همه تسلیم باشند.»

این در حالی است که برخی از نمایندگان حال حاضر مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شده که از روند تایید صلاحیت‌ها انتقاد کرده بودند.

آیت‌اله خامنه‌ای در ادامه تاکید کرد: «کسی نباید تصور کند که رد صلاحیت‌شدگان، لزومن آدم‌های بی‌صلاحیت هستند چرا که آن‌ها فقط برای نمایندگی مجلس،‌ احراز صلاحیت نشده‌اند اما برای کارهای دیگر شاید دارای صلاحیت باشند ضمن این‌که ممکن است کسانی که او را رد صلاحیت کرده‌اند اشتباه کرده باشند.»

آیت‌اله خامنه‌ای تاکید کردند: «کسانی که رای نمی‌آورند کاملن مراقبت کنند کلاهی که بر سر رای نیاوردگان سال 88 رفت بر سر آن‌ها نرود و فریب نخورند.»

لازم به اشاره است میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان جمهوری اسلامی در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری و عدم پذیرش نتایج، نزدیک به یک سال است که در حصر خانگی به‌سر می‌برند.

 ………………………………………

شورای انقلاب سوریه:

«سال‌گرد کشتار حما در سوریه با کشتار هم‌راه بود»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش شورای انقلاب سوریه در سی‌امین سال‌گرد «کشتار شهر حما»، روز جمعه، 3 فوریه، مخالفان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، تظاهراتی با نام «جمعه عذرخواهی از حما» برگزار کرده‌اند.

شورای انقلاب سوریه در اولین گزارش خود اعلام کرد 25 معترض سوری در شهرهای مختلف سوریه به ضرب گلوله نیروهای امنیتی جان باختند.

سلمان الحلبی یکی از اعضای این شورا اعلام کرد 7 نفر از مخالفان دولتی در شهر حلب کشته شدند.

از سوی دیگر بشار اسد رییس جمهوری سوریه طی دیداری از بیمارستان یوسف العظمه، از مجروحان ارتش کشورش بازدید کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه با انتشار تصاویری از بشار اسد اعلام کرد رییس جمهوری این کشور از سربازان ارتش و نیروهای امنیتی که در درگیری با «گروه‌های مسلح» زخمی شده‌اند‌، در بیمارستان العظمه عیادت کرده است.

گفتنی است که دولت بشار اسد، «ارتش آزاد سوریه» را گروه های مسلح و تروریست می‌خواند که به گفته این دولت، در صدد برهم زدن نظم عمومی هستند، در حالی‌که رهبران ارتش آزاد تاکید کرده‌اند که هدف آن‌ها دفاع از غیر‌نظامیان و تظاهرات مردم است.

 ………………………………………

جهت جلوگیری با فعالیت‌‌ گروه‌های مخالف،

«بمباران شمال عراق توسط ارتش ترکیه»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، صبح روز شنبه، 4 فوریه، ارتش ترکیه، به برخی مناطق شمال عراق، که محل سکونت برخی اعضای احزاب کرد است، حمله کرده و آن را بمباران کردند.

تاکنون از میزان تلفات و خسارت‌های احتمالی گزارش منتشر نشده است.

به گزارش العربیه، جنگنده‌های ارتش ترکیه، به مناطقی که احتمال حضور کردهای مخالف در شمال عراق (پ.کا.کا) وجود دارد حمله کردند.

لازم به اشاره است ارتش ترکیه هر از چند گاهی جهت جلوگیری با فعالیت‌های گروه‌های مخالف این کشور، شمال عراق را بمباران می‌کند‌.

 ………………………………………

 در اعتراض به نتایج انتخابات پارلمانی روسیه،

«تظاهرات مخالفان ولادیمیر پوتین در مرکز مسکو»

خبر / رادیو کوچه

فعالان مخالف ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه می‌گویند ده‌ها هزار نفر امروز شنبه، 4 فوریه، مجدد در مرکز مسکو دست به یک تظاهرات اعتراضی خواهند زد.

آن‌ها می‌گویند در انتخابات پارلمانی ماه دسامبر تقلب شده و این انتخابات باید بار دیگر برگزار شود. مخالفان آقای پوتین هم‌چنین از مردم می‌خواهند در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده روسیه به وی رای ندهند.

طرف‌داران ولادیمیر پوتین نیز قرار است در منطقه دیگری از مسکو تظاهرات کنند.

مخالفان آقای پوتین ماه دسامبر نیز در اعتراض به «تقلب» در انتخابات پارلمانی یک تظاهرات بزرگ برگزار کردند.

وی که پس از دو دوره ریاست جمهوری، هم اکنون سمت نخست وزیری را بر عهده دارد، بار دیگر نامزد حزب روسیه متحد در انتخابات ریاست جمهوری است که قرار است در ماه مارس برگزار شود.

 ………………………………………

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی جمهوری اسلامی:

«پیش فروش سکه در ایران متوقف شد»

خبر / رادیو کوچه

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی جمهوری اسلامی از پیش فروش سکه فقط برای تحویل شش ماهه با قیمت 5 میلیون و 989 هزار ریال در سومین هفته اجرای طرح خبر داد و افزود: ‌«از امروز اوراق مشارکت 20 درصدی نیز در شعب بانکی عرضه می‌شود.»

به گزارش مهر، عباس کمره‌ای با بیان این‌که در هفته جاری یعنی سومین هفته از اجرای طرح پیش‌فروش سکه در شعب بانکی توسط بانک مرکزی عرضه سکه با زمان تحویل چهار ماهه نداریم، افزود: «در هفته سوم پیش فروش سکه با زمان تحویل شش ماهه با قیمت 5 میلیون و 989 هزار ریال انجام خواهد شد.»

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی در خصوص دلیل توقف پیش فروش چهار ماهه اظهار داشت: «پیش از این نیز باک مرکزی اعلام کرده بود که پیش فروش سکه‌ها را با توجه به شرایط تغییر خواهد داد، بنابراین ممکن است این شرایط ، قیمت، سررسید تحویل و شرایطی از این قبیل باشد.»

وی هم‌چنین در مورد عدم تحویل به موقع سکه‌های پیش‌فروش شده و نگرانی خریداران تصریح کرد: «پیش از این نیز رییس کل بانک مرکزی نسبت به این موضوع اطمینان داده بود، این در حالی است که بخش تولید بانک مرکزی هم‌چنان مشغول است.»

لازم به اشاره است دولت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی، پس از نوسان و افزایش قیمت ارز و سکه در بازار به جهت کنترل قیمت‌ها اقدام به پیش‌فروش سکه و اعلام ارز تک‌نرخی کرده که البته ارز هم‌چنان در بازار آزاد با قیمت‌های پیش از اعلام ارز تک‌نرخی فروخته می‌شود.

در مورد پیش‌فروش سکه نیز برخی گمانه‌زنی‌ها از کاهش تعداد سکه در بانک مرکزی و عدم پاسخ‌گویی برابر تقاضای بازار حکایت دارد.

 ………………………………………

هم‌زمان با رای‌گیری قطعنامه سوریه در شورای امنیت

«دویست کشته در شهر حمص در پی حمله ارتش سوریه»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 4 فوریه، هم‌زمان با نشست اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای رای دادن به قطع‌نامه‌ای جهت پایان دادن به بحران سوریه، گزارش‌ها از کشته شدن حدود دویست تن در پی تهاجم گسترده ارتش به شهر حمص خبر می‌دهند.

ساکنان شهر درباره صحنه‌های هرج و مرج صحبت کرده و می‌گویند چندین ساختمان تخریب شده و تانک‌ها و خمپاره‌اندازها به طور مرتب در حال آتش بوده‌اند.

این در حالی است که فعالان سوری تعداد کشته‌ها را ۲۵۰ تن اعلام کردند.

تاکنون هیچ منبع مستقلی این خبر را تایید نکرده و دولت سوریه نیز گلوله باران شهر را تکذیب کرده است.

هم‌زمان در نیویورک، اعضای شورای امنیت در حال بررسی پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای در مورد بحران سوریه هستند. این قطع‌نامه در حمایت اصولی از طرح صلح اتحادیه عرب خواهد بود که از بشار اسد، رییس جمهوری سوریه می‌خواهد قدرت را به یکی از معاونانش تحویل دهد.

روسیه نسخه های قبلی این پیش‌نویس را رد کرده و هنوز مشخص نیست که رای این کشور به این قطع‌نامه چه خواهد بود.

روز گذشته اعلام شد که دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل در تلاش برای جلب نظر روسیه از شدت خواسته‌های پیش‌نویس قطع‌نامه مربوط به خشونت‌های سوریه کم کرده‌اند.

در پیش‌نویس اصلاح شده تازه، اشارات مستقیم به درخواست کناره‌گیری بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، که از بخش‌های اصلی طرح صلح اتحادیه عرب بود، حذف شده است.

در همین حال افراد معترض به خشونت‌های جاری سوریه به سفارت‌خانه‌های این کشور در چندین شهر جهان حمله کرده‌اند.

در قاهره، معترضان دروازه‌های سفارت سوریه را پایین آوردند و بخش‌هایی از ساختمان سفارت را آتش زدند.

در آلمان، گروهی متشکل از دست‌کم ۲۰ نفر که تصور می‌شود سوری الاصل باشند، وارد سفارت شدند و روی دیوارهای سفارت شعار نوشتند.

در بریتانیا نیز پلیس می‌گوید عده‌ای را پس از ورود به سفارت سوریه در لندن دستگیر کرده است. حدود ۱۵۰ تظاهرکننده در مقابل سفارت جمع شده بودند.

 ………………………………………

لیگ برتر فوتبال ایران،

«سپاهان با پیروزی برابر داماش به صدر جدول لیگ رفت»

خبر / رادیو کوچه

بیست و چهارمین هفته از مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران، روز جمعه، 3 فوریه، با برگزاری پنج دیدار پیگیری شد که طی آن تیم‌های سپاهان اصفهان، راه آهن شهرری، ملوان بندرانزلی مقابل حریفان خود به برتری رسیدند.

در دیدارهای انجام شده داماش گیلان یک بر صفر برابر سپاهان اصفهان مغلوب شد تا تیم اصفهانی با باخت استقلال برابر پرسپولیس به صدر جدول صعود کند.

نفت تهران هم برابر تراکتورسازی تبریز و شهرداری تبریز برابر فولاد خوزستان با نتایج مشابه یک بر یک به کار خود پایان دادند.

فجرسپاسی شیراز مقابل میهمان خود راه آهن شهرری دو بر یک مغلوب شد.

ملوان بندرانزلی هم برابر میزبان خود صنعت نفت آبادان دو بر یک به پیروزی رسید.

با این نتایج و پایان یافتن هفته بیست و چهارم، سپاهان اصفهان و استقلال تهران هر دو با 46 امتیاز و سپاهان به دلیل تفاضل گل بهتر در رتبه نخست و استقلال در مکان دوم قرار گرفتند و تراکتورسازی تبریز هم با 43 امتیاز سوم است.

در انتهای جدول هم شهرداری تبریز، شاهین بوشهر با 25 امتیاز و مس سرچشه با 17 امتیاز قرار دارند.

 ………………………………………

هم‌زمان با افتتاح خط تولید انبوه سامانه موشک کروز،

«مانور نیروی زمینی سپاه پاسداران در جنوب ایران»

خبر / رادیو کوچه

مانور نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب این کشور صبح امروز شنبه، 4 فوریه، آغاز شده است.

فرمانده نیروی زمینی سپاه گفته است مانور «حامیان ولایت» از سلسله مانورهای تخصصی نیروی زمینی سپاه است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، سرتیپ محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه گفته است: «این رزمایش به منظور حفظ و ارتقای آمادگی یگان‌ها، نمایش بخشی از توان‌مندی‌های یگان‌های نیروی زمینی سپاه در برابر تهدیدها و در راستای انجام رزمایش‌های تقویمی تخصصی این نیرو انجام می‌شود.»

نیروی زمینی سپاه حدود یک ماه پیش نیز در شرق ایران مانور زرهی «شهدای وحدت» را برگزار کرد.

نیروی دریایی ارتش ایران هم در اوایل دی‌ماه در آب‌های شرقی تنگه هرمز یک مانور گسترده ده روزه داشت.

مانور «ولایت ۹۰»، با هدف تمرین ماموریت‌های عملیاتی و اطلاعاتی به اجرا گذاشته شد و با شلیک تعدادی از موشک‌های پیش‌رفته ساخت داخل هم‌راه بود.

هم‌چنین رسانه‌های داخلی ایران از افتتاح خط تولید انبوه سامانه موشک کروز دریایی «ظفر»، با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح‌ جمهوری اسلامی خبر داده‌اند.

وزیر دفاع، قابلیت نصب بر روی انواع شناورهای سبک و تندرو، وزن کم با قابلیت ضد‌جنگ الکترونیک بالا و قدرت تخریب فوق‌العاده را از ویژگی سامانه موشک کروز ظفر ذکر کرد و افزود: «این سامانه صد در صد بومی و بدست توان‌مند متخصصین زبده و کارآمد سازمان صنایع هوافضا طراحی و ساخته شده است.»

وحیدی در ادامه افزود: «موشک ظفر پس از شلیک با کاهش ارتفاع به مرحله کروز رسیده  تا از دید دشمن پنهان بماند و در مرحله پایانی پس از کشف هدف در ارتفاع پایین هدف را منهدم می‌کند.»

آغاز مانور سپاه پاسداران و هم‌چنین افتتاح خط تولید انبوه سامانه موشک کروز در ایران هم‌زمان با احتمال درگیری در منطقه و هم‌چنین تهدید اسراییل به حمله به ایران در آینده نزدیک صورت گرفته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,