Saturday, 18 July 2015
03 August 2021
نگاهی به 100 واقعه برتر علمی سال 2009 از نگاه دیسکاوری - 95

«یافتن تمدن گم شده شکارچیان زیر دریاچه هوران»

2009 December 24

در ماه‌های دسامبر و ژانویه، مجله دیسکاوری لیست 100 واقعه علمی سالی که گذشت را منتشر می‌کند. هر روزه تعدادی واقعه از این لیست معرفی می‌شوند و این لیست از آخر به اول شروع می‌شود:

تمدن گمشده شکارچیان در زیر دریاچه هوران بدست آمد

تمدن قدیم مثل مردمان کنونی صربستان، به صورت خیلی واضح حصارهای شکاری با سنگ‌های بزرگ در مسیرهای مشخصی درست می‌کردند.

بنا بر گفته‌های یک باستان‌شناس بنام «جان اُ شی» از دانشگاه میشیگان رد پاها از زمین های شکار‌چیان حیوانات به زیر دریاچه هوران منتهی شد. گله داران امروزی صربستان گله‌هایشان را با شکستن درختان و خواباندن آن‌ها روی زمین هدایت می‌کردند. این حیوانات هم از روی غریزه این راه‌ها را دنبال می‌کردند. اُشی این مدرک را پیدا کرده است که ساکنان قدیم آمریکا در زمانی‌که اوضاع جوی شبیه مناطق شمالی و قطبی بود همین کارها را در هزاران سال پیش انجام می‌دادند.

در روی زمین هم ردهای برجای مانده به سرعت سواشده و غیرقابل تشخیص می‌شوند. با این حال، در زمانی‌که سطح آب دریاچه به سرعت در 7،500 سال قبل یعنی پس از آخرین دوره یخبندان بالا آمد، در میان دریاچه هوران یک چنین آثاری توانسته‌اند در زیر آب مدفون بشوند. با همراه داشتن تجهیزات مناسب، وی و تیم همراهش از دانشگاه میشیگان به سمت آب‌های تیره دریاچه روانه شدند تا نگاهی به اطراف بیاندازند. آن‌ها خطوطی به طول هزاران فوت را همراه با تخته‌سنگ های بزرگ یافتند که بسیار شباهت داشتند به خطوطی که توسط شکارچیان ماقبل تاریخ در کانادا تشکیل شده‌بودند. سنگ‌های انجا، برای هفت هزار سال بود که مدفون مانده‌بودند.

اُ شی می‌گوید: «این کشف شانس این را به ما می‌دهد که خلاء اطلاعاتی خود را درباره چگونگی تکامل فرهنگها پرکنیم.» این یافته باعث شده که وی بدنبال این باشد که چه آثار دیگری ممکن است در زیر دریاچه هوران مدفون باشد. وی می‌گوید :«این ویژگی‌ها خیلی ظریفند. من مطمئن هستم که انسان‌ها این مناطق را دست‌نخورده باقی گذاشته‌اند و نفهمیده‌اند که این‌ها چه بوده‌اند.»

اُشی قصد دارد که غواصانی را دوباره به منطقه اعزام کند تا در ناحیه‌ای 22 مایل مربعی دنبال شواهدی مثل اشیای ساخته‌شده با سنگ و شکارگاه‌های باقی‌مانده حیوانات در آینده باشند.

اصل مقاله را در مجله دیسکاوری ببینید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,