Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
بازداشت گسترده معترضان در استان خوزستان،

«جان‌باختن سه تن از بازداشت‌شدگان مناطق عرب‌نشین ایران»

2012 February 05

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، در دو هفته اخیر نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، ۴۹ نفر را در شهرهای مختلف استان خوزستان بازداشت کرده و یکی از دستگیر‌شدگان در بازداشت‌گاه جان‌باخته است. هم‌چنین برخی دیگر از رسانه‌ها از جان‌باختن سه نفر خبر داده‌اند.

هم‌چنین به گزارش بی‌بی‌سی، یوسف عزیزی بنی‌طرف روزنامه‌نگار و کارشناس جهان عرب روز شنبه، 4فوریه، در این خصوص اظهار داشت که این برخوردها، از شهر عرب‌نشین شوش شروع شده و سپس به سایر مناطق استان خوزستان از جمله شهرهای اهواز و حمیدیه گسترش یافته است.

بر اساس این گزارش‌ها، پس از دیوارنویسی عده‌ای از جوانان در شوش و دعوت مردم به تحریم انتخابات مجلس نهم، نیروهای امنیتی با ورود به این مناطق تعدادی از جوانان را دستگیر کرده‌اند.

هم‌چنین در ادامه گزارش، از جان‌باختن یکی از دستگیر‌شدگان به نام ناصر آلبوشوکه‌درفشان به دلیل بدرفتاری با وی در بازداشت‌گاه خبر داد‌ه‌اند. این در حالی است که در برخی رسانه‌های دیگر از جان‌باختن محمد کعبی فرزند جاسم، جوان عرب اهل شوش در اداره اطلاعات این شهر، و رضا مغامسی در بازداشت‌گاه اداره اطلاعات دزفول خبر داده‌اند.

به گفته برخی مدافعان حقوق بشر، در پی ناآرامی‌های دو هفته گذشته در شوش، فرمان‌داری در برخی مناطق شهر از مردم خواسته تا در هنگام شب از رفت و آمد خودداری کنند.

به گفته آقای بنی‌طرف، هم‌اکنون ۸ نفر در اهواز، ۲۶ نفر در شوش و ۲۴ نفر در حمیدیه زندانی هستند.

وی در انتها تصریح کرده است که به علت فقدان وجود رسانه‌های مستقل و نهادهای مدنی قدرت‌مند در مناطق عرب زبان، اخبار این مناطق به اندازه کافی مورد توجه افکار عمومی قرار نمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

«درگیری‌های شدید در اهواز با ماموران امنیتی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. ahwaz
    1

    با درود
    آقا تو رو خدا مراقب اینا باشید گولتون نزنن اینا همه از دم تجزیه طلبن تا ایران سعودی رو تحدید می کنه یاد شورش می افتن از این اقای بنی طرف بپرسید یادش میاد سال ۸۵ چطور بمب گذاری کرد تو اهواز و دوستانش(خلق عرب) با خمپاره انداز از پارک هجرت اهواز مردم رو می کشتند