Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
هفدهم بهمن – ششم فوریه

«تقویم تاریخ هفدهم بهمن»

2012 February 06

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1840 میلادی- همه ساله چنین روزی به عنوان روز استقلال «نیوزلند» در این کشور گرامی داشته می‌شود. «زلاند‌نو» کشوری است نیمه کوهستانی در منطقه معتدله جنوبی شامل دو جزیره بزرگ شمالی و جنوبی و چندین جزیره کوچک در جنوب شرقی استرالیا. این کشور در سال 1907 از انگلستان مستقل شد و در تاریخ بیست و چهارم اکتبر سال 1945 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد.

1912 میلادی- در چنین روزی «اوا براون» همسر «آدولف هیتلر» رهبر آلمان نازی در شهر مونیخ متولد شد. اوا منشی و مدل عکاس‌خانه‌ای در مونیخ بود که آدولف از دیر زمان مشتری آن بود و در آن‌جا باهم آشنا شدند. وی با وجود مخالفت پدرش پیشنهاد هیتلر را برای ازدواج پذیرفت، او 13 سال همسر غیر رسمی هیتلر بود. و بعد از آن هیتلر در مراسمی ساده که در پناه‌گاه زیر‌زمینی و با حضور تعداد اندکی برگزارشد‌، به طور رسمی با اوا براون ازدواج کرد و روز بعد هر دو خودکشی کردند تا به دست سربازان شوروی نیفتند. نام اوا براون زنی که فقط 24 ساعت همسر قانونی «آدولف هیتلر» بود در کنار نام او در تاریخ ثبت شد.

1952 میلادی- «آلبرت فردریک آرتور جرج» (Albert Frederick Arthur George) ملقب به جرج ششم پادشاهی متحده در این روز درگذشت. او که تا پیش از بر تخت نشستنش عنوان پرنس آلبرت، را داشت پس از کناره‌گیری برادرش ادوارد هشتم از سلطنت، جانشین او شد. وی در طول جنگ جهانی دوم و در بحبوحه بمباران‌های لندن در آن‌جا ماند و به سرکشی به مناطق آسیب‌دیده پرداخت و با این کار، تحسین مردم انگلستان را برانگیخت. وی هم‌چنین آخرین پادشاه انگلیسی است که عنوان «امپراتور» هند را داشت و پس از آن نخستین کسی است که به ریاست کشور های مشترک المنافع رسید.

1958 میلادی- سانحه هوایی «مونیخ» در این روز اتفاق افتاد. پرواز شماره ۶۰۹ در سومین تلاش خود برای پرواز از فرودگاه پوشیده از برف و گل‌و‌لای شهر مونیخ، سقوط کرد. این هواپیما حامل بازی‌کنان و مربیان باشگاه فوتبال «منچستر یونایتد»، هواداران این تیم و تعدادی خبرنگار بود. هواپیما  برای سوخت‌گیری در مونیخ توقف ‌کرد. بعد از آن، خلبانان، تلاش کردند تا هواپیما را بلند کنند، اما تلاش بی‌نتیجه بود. در آن موقع برف شروع به باریدن کرده و انتهای باند بسیار لغزنده شده بود. زمانی که هواپیما به انتهای باند می‌رسد، سرعتش را از دست داده و باعث برخورد هواپیما با حصارهای پشت فرودگاه و جداشدن بال‌های و در نهایت سقوط هواپیما می‌شود که در مجموع 23 نفر جان خود را از دست می‌دهند و ۲۱ نفر نیز جان سالم به در بردند.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1366 خورشیدی- استاد «ابراهیم فخرایی» محقق معاصر ایران دیده از جهان فروبست. فخرایی در رشت متولد شد. استاد در دوران نهضت جنگل هم‌راه و یار «میرزا کوچک خان» بود و مدتی هم به وزارت عدلیه وی درآمد. کتاب‌های ارزنده‎ای چون «تاریخ ایران»، «سردارجنگل» و «گیلان در جنبش مشروطیت» از جمله آثار وی به شمار می‌روند.

1804میلادی- «جوزف پریستلی» (Joseph Priestley) شیمی‌دان و فیلسوف انگلیسی، در این روز درگذشت.   وی در سال 1774، گاز اکسیژن را کشف کرد. پریستلی‌، اکسیژن را با حرارت دادن اکسید جیوه به دست آورد. یک شیمی‌دان سوئدی به نام «کارل شیله» (Carl Wilhelm Scheele)  دو سال قبل از آن، اکسیژن را کشف کرده بود، اما تا سال 1777 در این مورد چیزی به کسی نگفت. پریستلی هم‌چنین اولین کسی بود که گازهای آمونیاک و دی‌اکسید گوگرد را ساخت .

1911میلادی- «رونالد ریگان» ((Ronald Wilson Reagan رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا در دهه ۸۰ میلادی، در چنین روزی زاده شد. ریگان با اتکا به اوج‌گیری احساسات راست‌گرایانه در آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا سال ۱۹۸۰ به پیروزی رسید. وی در سال ۱۹۸۹ در حالی کاخ سفید را ترک کرد که دو سوم مردم آمریکا عمل‌کرد وی را در دوران زما‌م‌داریش مورد تایید قرار دادند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

BBC News

The New York Times

Iranian History


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,