Saturday, 18 July 2015
01 October 2020
در ادامه فشار بر برنامه هسته‌ای ایران،

«کانادا تحریم‌های سخت‌تری علیه ایران اعمال کرد»

2012 February 06

 اردشیر

 وزیر امور خارجه کانادا در حالی‌که در سفر خاورمیانه‌ای به سر می‌برد در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از رفتار مقامات جمهوری اسامی به تشریح تحریم‌های جدید علیه ایران پرداخت.

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا، اعلام کرد کانادا تحریم‌ها علیه ایران را گسترش می‌دهد و پنج شرکت و سه فرد را به لیست تحریم‌ها اضافه می‌کند.

بر اساس بیانیه وزیر امور خارجه کانادا که در سایت این وزارت‌خانه درج شده است، «شرکت بازرگانی بهنام شهریاری»، «شرکت حمل و نقل دریا دلالان سفید خزر»، «روسما ماچین»، «شرکت واردات صادرات سد» و «شرکت مهندسی تولیدی توربین» پنج شرکتی هستند که به لیست بلند شرکت های تحریمی توسط کانادا افزوده شده‌اند.

نام‌های سه فرد ایرانی، علی اشرف نوری (معاون فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. رییس اداره سیاسی سپاه)، حجت الاسلام علی سعیدی ( نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) و امیرعلی حاجی زاده (فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) نیز به لیست تحریم ها اضافه شده است.

این پنج شرکت و سه شخص تحریم شده از سوی کانادا یک هفته پیش در دور جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند. این پنج شرکت هفته گذشته در سند اتحادیه اروپا به دست داشتن در فعالیت های نظامی و هسته‌ای و دور زدن تحریم‌ها متهم شده‌اند.

بر اساس بیانیه جان برد، از روز 31 ژانویه امسال دارایی‌های این پنج شرکت و سه فرد یاد شده ضبط و هرگونه معامله با آن‌ها ممنوع شده است.

با احتساب تحریم‌های جدید کانادا علیه ایران، ۴٩ شخص و ٣٣٩ نهاد و شرکت وابسته به جمهوری اسلامی در لیست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

 جان برد در این بیانیه گفت کانادا اقدام شدیدی علیه ایران انجام داده و از جمله کشورهایی است که سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران در دنیا اعمال کرده است. آقای برد می‌افزاید که این تحریم‌ها مقامات شناخته شده سپاه پاسداران را در بر می‌گیرد و از کلیه معاملات مالی با ایران از جمله با بانک مرکزی جلوگیری می‌کند.

رهبران فعلی ایران هم‌واره تعهدات بین‌المللی خود در خصوص حقوق بشر را نادیده می‌انگارند و با مانع ایجاد کردن در برابر تلاش‌های بین‌المللی برای بررسی ادعای ایران، فعالیت‌های هسته‌ای خود را با ابهام روبه‌رو می‌کنند.

 وزیر امور خارجه کانادا با تاکید بر این‌که ایران با اقدام خود صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی را از بین می‌برد، تاکید کرد کانادا به هم‌کاری با لیست در حال رشدی از کشورهای هم‌فکر خود برای محدود کردن توانایی ایران در بیش‌تر به خطر انداختن صلح، رفاه و ثبات جهانی ادامه خواهد داد.

 کانادا در 22 نوامبر گذشته در پاسخ به ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته‌ای ایران دور جدید تحریم‌ها علیه ایران را اعمال و معاملات مالی با ایران را به جز در موارد خاصی ممنون کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,