Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
براساس تحقیقات دانشمندان انگلیسی

«علت بروز سکته کشف شد»

2009 December 24

دانشمندان انگلیسی در تحقیقات خود نشان دادند که فعالیت زیاد یک مولکول موجب سکته قلبی و تصلب شریانی می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه کالج امپریال لندن کشف کردند که فعالیت بیش از اندازه حد یک مولکول کوچک به نام TLR-2 که سطح سلول‌های سیستم ایمنی بدن را می پوشاند موجب تصلب شریانی و سکته قلبی می‌شود.
این دانشمندان پلاک‌های تصلبی ایجاد شده در شریان‌های 58 بیماری که تجربه سکته داشتند را با آنزیم‌های ویژه‌ای حل کرده و پس از چهار روز آن ها را بررسی کردند.
نتایج این بررسی‌ها نشان داد که سلول‌های شریانی میزان زیادی از مولکول‌های التهابی و موادی را که قادرند به شریان‌ها آسیب برسانند تولید کرده‌اند. سپس این پلاک‌ها را در تماس با پادتن‌هایی قرار دادند که با گیرنده‌ها و مولکول‌های حاضر در فرایندهای التهابی مبارزه می‌کنند.
براساس گزارش یونایتدپرس اینترنشنال، این تحقیقات نشان داد که پادتن‌های ضد مولکول TLR-2 تا حد چشم‌گیری تولید مولکول‌های التهابی را کاهش می‌دهند.
مولکول TLR-2 مسوول التهاب و صدمات شریانی است. این مولکول، گیرنده‌ای است که روی سطح سلول‌های سیستم ایمنی را می‌پوشاند و باکتری‌ها و پروتئین‌های خارجی را تشخیص داده و لنفوسیت‌ها را برای دفاع از بدن فعال می‌کند.
به گفته این محققان، بروز سکته‌های قلبی و مغزی می‌تواند نوعی پاسخ ایمنی برای دفاع در مقابل میکروارگانیسم های خارجی باشد. این میکروارگانیسم های خارجی در سطح رگ ها موجب التهاب شده، به دیواره شریان‌ها آسیب رسانده، تشکیل پلاک های تصلب شریانی را تسهیل کرده و خطر بروز سکته را افزایش می دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,