Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
هم‌زمان با هشدار نخست وزیر اسراییل به ارتش این کشور،

«افزایش تحریم‌های ایران از سوی آمریکا»

2012 February 07

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه  فرمان اجرایی تحریم‌های جدید و گسترده‌تر مالی علیه ایران و بانک مرکزی این کشور را امضا کرده است. آقای اوباما گفته است که به دلیل پنهان‌کاری بانک‌های ایران برای دور زدن تحریم‌ها،  اقدامات تازه برای برخورد با آن‌ها ضروری است.

باراک اوباما در نامه‌ای به کنگره آمریکا تصریح کرده است: «با توجه به اقدامات فریب‌کارانه بانک مرکزی و دیگر بانک‌های ایران برای پنهان کردن معاملات (افراد و نهادهای) مورد تحریم، نبود مقرارات ضد پولشویی موثر (در ایران) و اجرای آن، و هم‌چنین با توجه به این که فعالیت‌های ایران برای نظام مالی بین‌المللی خطری مدوام و غیرقابل قبول است، تحریم‌های بیش‌تر را ضروری می‌دانم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش‌تر براساس تحریم‌های قبلی بانک‌های آمریکایی موظف بودند تا از پذیرش هرگونه دارایی و اموال متعلق به بانک‌های ایرانی خودداری کنند، اما این فرمان اجرایی قدرت تازه‌ای به نهادهای مالی آمریکایی می‌دهد که براساس آن می‌توانند به جای نپذیرفتن دارایی متعلق به ایران، آن‌ها را توقیف کنند.

وزارت خزانه داری امریکا نیز پیرو  امضای این فرمان اجرایی اعلام کرده است، تحریم‌های گسترده تازه؛ دارایی‌های تمام وزیران، شرکت‌ها و نهاد‌های دولتی، از جمله بانک مرکزی، و درآمدهای نفتی ایران را در بر می‌گیرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود تصریح کرده است: «این اقدامات (تحریم‌های) تازه عزم دولت آمریکا را برای پاسخ‌گو کردن حکومت ایران به دلیل نادیده گرفتن تعهدات بین‌المللی‌اش، نشان می‌دهد.»

وزارت خزانه داری آمریکا روز دوشنبه به نهاد‌ها و موسساتی که با ایران معامله می‌کنند هشدار داده است که با خطر تحریم و تنبیه از سوی ایالات متحده مواجه خواهند شد.

در همین زمینه، روز پنج‌شنبه کمیته امور بانکی سنای آمریکا در راستای اعمال  فشار بیش‌تر به دولت ایران طرحی را تصویب کرد که براساس آن‌، شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت‌کش ایران مشمول تحریم خواهند شد.

طبق این طرح شرکت‌هایی که با ایران برای استخراج اورانیوم در کشورهای مختلف مشارکت دارند و هم‌چنین آن دسته از شرکت‌هایی که به ایران تجهیزات و ابزار سرکوب مردم می‌فروشند، تحریم خواهند شد.

کشور‌های غربی ایران را متهم می‌کنند که در پوشش برنامه هسته‌ای خود در صدد دست‌یابی به تکنولوژی ساخت سلاح هسته‌ای است. ایران در مقابل با رد این اتهام می‌گوید برنامه هسته‌ایش کاملن صلح‌آمیز است.

از سویی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل به مقامات کشورش هشدار داده است که از «وراجی» در مورد احتمال حمله به سایت‌های هسته‌ای ایران خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای نتانیاهو این هشدار را به شماری از مقامات نظامی و وزرای دولت اسراییل داده است که به عقیده او بیش از حد آزادانه در مورد احتمال حمله اسراییل به تاسیسات اتمی ایران صحبت می‌کنند.

این در حالی است که باراک اوباما پیش‌تر گفته بود که اسراییل هنوز در مورد حمله به ایران تصمیم قطعی نگرفته است.

بیشتر بخوانید:

«چین واردات نفت از ایران را به نصف کاهش می‌دهد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,