Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
خانواده‌های کروبی و موسوی خطاب به مردم ایران:

«پژواک صدای حق‌خواهی ما باشید»

2012 February 07

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 7 فوریه، خانواده‌های مهدی کروبی و میرحسین موسوی در آستانه یکمین سال‌گرد حبس خانگی رهبران مخالفان در ایران، بیانیه‌ای را خطاب به مردم ایران و مردم آزادی‌خواه جهان منتشر کرده‌اند.

به گزارش سحام، در بخشی از این بیانیه آمده است: «هشت سال ریاست مجلس و هشت سال نخست وزیری کشور تحت سخت‌ترین شرایط جنگی داخلی و محاصره اقتصادی‌، کم‌ترین سابقه عزیزان ماست. آیا جز این است که در تمامی این سال‌ها دل‌سوز یار و امین هم‌وطنان خود بوده‌اند؟»

لازم به اشاره است رهبران معترضان در ایران، پس از یکم اسفندماه و در پی درخواست برای راه‌پیمایی در حمایت از انقلاب‌های مصر و تونس در روز ۲۵ بهمن سال ۸۹ در حصر خانگی به‌سر می‌برند.

در بخش دیگری از نامه خانواده‌های کروبی و موسوی آمده است: «اینک یک سال از این عمل ضد انسانی می‌گذرد‌. در این مدت مقامات  و نهادهای حاکم که دست‌شان از هر محمل قانونی خالی است، جز این دروغ که آن‌ها خودشان خواهان مراقبت از خویش بوده‌اند و ما‌‌ برای حفظ جان آن‌ها چنین کرده‌ایم‌، حرفی برای گفتن و منطقی برای ارایه به افکار عمومی داخلی و جهانی ندارند‌. آیا  این که هر از گاهی دروغ‌های آشکاری از زبان بعضی افراد مسوول در داخل و خارج از کشور به گوش می‌رسد، با حقایق در تعارض نیست؟»

در بخش پایانی این نامه، خانواده مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد خطاب به مردم و معترضان آورده‌اند: «از همه هم‌وطنان مظلوم و رنج دیده و فداکار و از همه انسان‌های حق‌طلب و آزادی‌خواه و عدالت‌جوی، هم‌گام ‌با هم‌وطنان داخل کشور که خواهان تسلط مردم‌سالاری واقعیند‌، در جای جای جهان می‌خواهیم پژواک  صدای حق‌خواهی ما باشند‌ و صدای مارا به گوش جهانیان برسانند.»

بیشتر بخوانید:

«‌احیانن تخلفاتی در انتخابات پیشین صورت گرفته است»

———————————————-

متن این بیانیه در پی آمده است:

به نام خدا

هم وطنان مظلوم‌، رنجدیده و فداکار

انسان‌های حق‌طلب‌، آزادی‌خواه و عدالت‌جو در جای‌جای جهان

نزدیک یک سال است که عزیزان ما برخلاف نص صریح قوانین داخلی و تمامی کنوانسیون‌های بین‌المللی  و به دنبال درخواست مجوز سال گذشته برای راه‌پیمایی ۲۵ بهمن در آن‌چه به صورت یک بدعت حقوقی حبس خانگی و درعمل زندانی بی‌نام ونشان است‌، قرار دارند‌. حتمن بیاد دارید که این  راه‌پیمایی برای حمایت از جنبش‌های ضد استبدادی منطقه بود‌. کاری که نه برای شما و نه هم‌راهان به بندکشیده شده شما  حال در هر زمان‌، نه تنها جرمی نیست بلکه  نشانی از رشد اجتماعی و مسوولیت‌پذیریست‌.

 آقایان موسوی و کروبی سال‌ها در مسوولیت‌های طراز اول کشور به مردم خدمت کرده‌اند. هشت سال ریاست مجلس و هشت سال نخست وزیری کشور تحت سخت‌ترین شرایط جنگی داخلی و محاصره اقتصادی‌، کم‌ترین سابقه عزیزان ماست. آیا جز این است که در تمامی این سال‌ها دل‌سوز یار و امین هم‌وطنان خود بوده‌اند؟

این دو بزرگوار در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸  حتا از همه فیلترهای شورای نگهبان که با بدعتی به نام نظارت استصوابی و برخلاف شعارها و آرمان‌های بنیان‌گذار انقلاب در رابطه با «آزادی» برای همگان به گزینش اولیه نامزدهای انتخاباتی می‌پردازد، عبور کردند و طبق همان قوانین ‌به فعالیت انتخاباتی پرداختند‌. آن‌ها در حالی که شاهد تخلف‌های فراوان از سوی نامزد رقیب بودند، ‌که همه امکانات کشور و همه نوع حمایت سیاسی را در پشت خود داشت‌، به رقابتی سالم و عادلانه پرداختند و در مناظره‌هایشان نیز در کمال ادب و با بصیرت کامل و دل‌سوزی‌ و با رعایت تمام مصالح ملی نظراتی را در نقد شرایط موجود مطرح کردند که  تماما امروز سخنی است که  دیگر همگی بدان معترفند و خود نیز تکرار می‌کنند.

ایشان، پس از اعلام نتایجی که کاملن غیر‌منتظره و خلاف همه مشهودات و مستندات بود و اعتراضات میلیونی مردم که براساس قانون اساسی کشور صورت گرفت؛ نظر اعتراضی خود را ابراز داشتند و پا به پای مردم معترض ایستادگی کردند. خود کتک خوردند و شهید دادند و با انبوه توطئه‌ها‌، افترا و  سرکوب‌ها و لشگرکشی اراذل به خانه و کاشانه خود مواجه شدند.

آخرین حربه‌ای که علیه این عزیزان به کار گرفته شد برخورد غیرانسانی و غیر‌قانونی مبنی بر به اصطلاح حبس خانگی آن‌هاست.‌ اینک یک سال از این عمل ضد انسانی می‌گذرد‌. در این مدت مقامات  و نهادهای حاکم که دست‌شان از هر محمل قانونی خالی است، جز این دروغ که آن‌ها خودشان خواهان مراقبت از خویش بوده‌اند و ما‌‌ برای حفظ جان آن‌ها چنین کرده‌ایم‌، حرفی برای گفتن و منطقی برای ارایه به افکار عمومی داخلی و جهانی ندارند . آیا‌ این که هر از گاهی دروغ‌های آشکاری از زبان بعضی افراد مسوول در داخل و خارج از کشور به گوش می‌رسد‌، با حقایق در تعارض نیست‌؟

ما اعضای خانواده این عزیزان با صراحت و قطعیت می‌گوییم که آن‌ها برخلاف خواست خود و برخلاف قانون یک سال است که در بازداشت به سر می‌برند و جز تعدادی تماس تلفنی و دیدار محدود‌، کوتاه و کنترل شده حق هرگونه ارتباطی با بیرون از آن‌ها سلب شده است‌. آن‌ها از حقوق قانونی خود محروم مانده‌اند‌. تا‌کنون هیچ شخص مسوولی حتا همین اقدام  غیر‌قانونی راهم بنا بر جای‌گاه حقوقی خود نپذیرفته است‌. آن‌ها از نظارت نهادهای بی‌طرف بر خوراک و سلامتی و دارو بی‌بهره‌اند‌. و در مورد امنیت و کجایی مکان نگه‌داری آنان ابهامات زیادی وجود دارد‌ و این نگرانی‌ها روز به روز برای ما شدیدتر شده است‌.

اینک ما خانواده آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد از طرف آنان اعلام می‌کنیم که ما و عزیزان‌مان به این زندان هرچه که باشد خانگی یا غیر‌خانگی‌، معترضیم‌ و خواهان پایان دادن به این اقدام ضد‌انسانی و ضد‌قانونی هستیم. مسببین این‌گونه رفتارها ‌به خوبی می‌دانند که با اقداماتی چنین، در اراده عزیزان ما در حق‌خواهی خویش و دفاع از آرمان‌هایی که میلیون‌ها هم‌وطن‌مان در خیابان‌ها ابراز کردند و خون خود را نثار نمودند و ده‌ها شهید دادند و دچار حبس و شکنجه و انواع مسایل دیگر شدند و نیز هزاران زندانی که هم‌چنان مقاوم و استوار در حبس‌اند؛ خللی ایجاد نخواهد کرد.

ما از حاکمان‌ بر جان و مال و ناموس مردم می‌خواهیم از راه ضد‌ملی و ضد‌دینی و ضد‌انسانی که در سرکوب هر منتقد و مخالف خود در پیش گرفته‌اند و کشور را در لبه پرت‌گاه جنگ و ویرانی قرار داده‌اند به راه منطق ‌و قانون و مصلحت مردم و میهن برگردند.

ما خانواده  آقایان موسوی و کروبی، که برعهد خود با مردم در دفاع از حقوق‌شان وفادار و استوار مانده‌اند؛ اینک به خاطر حقوق از دست رفته آن‌ها‌، به عنوان نمادی از حقوق از دست رفته مردم ایران و مخصوصن شهدای مظلوم و زندانیان بی‌گناه‌، از همه هم‌وطنان مظلوم و رنج دیده و فداکار و از همه انسان‌های حق‌طلب و آزادی‌خواه و عدالت‌جوی، هم‌گام‌ با هم‌وطنان داخل کشور که خواهان تسلط مردم‌سالاری واقعیند‌، در جای جای جهان می‌خواهیم پژواک ‌صدای حق‌خواهی ما باشند‌. و صدای مارا به گوش جهانیان برسانند که:

«زندانیان مظلوم و مقاوم ما وهمه زندانیان سیاسی و عقیدتی را در سراسر ایران آزاد کنید‌. کشور و ملتی‌ با این‌همه‌ سرفرازی و بزرگی‌ شایسته این حد رنج ‌تنگناهای اقتصادی و سیاسی وخدای‌ناکرده جنگ  نیست.»

خانواده مهدی کروبی و میرحسین موسوی

۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۰

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


 1. یک بسیجی سابق
  1

  این حکومتیها از الان ترس افتاده تو وجودشون
  به هیچ شایعه ای گوش نکنید
  فقط بیایید تو خیابون
  برید جاهایی که همیشه شلوغه

  من دقیق نمی دونم ولی امسال تعدادی خبرنگار اروپایی ۲۵ بهمن تو ایرانند این خودش بهترین موقعیته

  این نظام اینقدر ضعیف شده که دیگه نمی تونه مثل سال ۸۸ به به اصطلاح بسیجیهاش برای ۱۰ ساعت نفری ۴۰۰۰۰ تومان بده که بیان پیرزن و پیرمرد بزنند

  فقط بیا تو خیاباون خودت میبینی

  بعدش تحریم انتصابات مجلس فرمایشی

  خامنه ای خجالت بکش
  این شد سال شکوفایی اقتصادیت