Saturday, 18 July 2015
30 September 2020
بیانیه 10 تن از زندانیان سیاسی زندان اوین:

«حکم اعدام سعید ملک‌پور را محکوم می‌کنیم»

2012 February 07

10 تن از زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین در محکومیت حکم اعدام سعید ملک‌پور، فعال سایبری، که این حکم چندی پیش از سوی مراجع قضایی و دیوان عالی کشور، به طور رسمی تایید شده است، اقدام به نوشتن بیانیه‌ای کرده‌اند.

متن این بیانیه در پی می‌آید:

پس از تایید حکم اعدام سعید ملک‌پور توسط دیوان عالی کشور بیانات برخی از مقامات قضایی و نهادهای امنیتی در مورد حکم وی نگرانی‌های موجود را افزایش داده است‌. سعی ملک‌پور طراح سایت و اجاره‌دهنده فضای ایترنتی پس از سپری کردن بیش از سه سال بلاتکلیفی و بازداشت در بازداشت‌گاه‌های امنیتی و تحمل حبس‌های طولانی انفرادی با حکم قطعی اعدام مواجه شده است‌. اتهام او اجاره و مدیریت سایت‌های به اصطلاح «مستهجن» است‌. اما طی نامه‌ای در سال 1389 منکر این اتهام شده و ضمن افشای شکنجه‌های دوران بازجویی و اقرارهای ساختگی که مجبور شده است حتا در مقابل دوربین تصویربرداری آن‌ها را به زبان بیاورد ‌نوشته است که تنها به طراحی سایت و اجاره فضا در اینترنت مشغول بوده است. این اعتراف واقعی او در شرایط عادی و زمانی که در بند 350 حضور داشته بوده می‌باشد‌. پس از این نامه مصاحبه‌های همسرش در خارج از کشور که پرونده ملک‌پور را سیاسی می‌خواند ‌پس از حدود 9 ماه از بند 350 دوباره به بند 2الف منتقل شد و از دهم آذر ماه 1389 در آن بند محبوس است .

بر اساس قوانین آیین دادرسی کیفری جمهوری اسلامی شواهد همه نشان از غیر‌قانونی بودن تمام مراحل بازجویی ‌حبس ‌نگه‌داری و دادرسی سعید ملک‌پور دارند‌. وی در دوران بازجویی بر خلاف قوانین جاری مورد شکنجه‌ی جسمی و روحی قرار گرفته است‌. او را عریان کرده و تدید به تجاوز نموده‌اند‌. دندان وی را با انبردست کشیده و بارها با کابل و شوکر به جان او تاخته‌اند و به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند‌. نزدیک یک‌سال نیز (در ابتدای بازداشت) در سلول انفرادی نگاه داشته شده است‌. در یک دادگاه غیر علنی محاکمه شده (که بنابر قانون اساسی محاکمه متهمین سیاسی و امنیتی باید در محکمه‌های علنی صورت پذیرد) و پس از صدور حکم به وی  به بند 2-الف منتقل شده و از تاریخ 10 آذ ماه 1389 تحویل سازمان زندان‌ها نشده است .

در چنین شرایطی هیچ حکمی نمی‌تواند قانونی باشد‌. بنابراین به عنوان امضا‌کنندگان متن حاضر ضمن دعوت وجدان‌های بیدار انسانی ‌جهت توجه به این مورد آشکار نقض حقوق انسانی و شهروندی سعید ملک‌پور‌ مخالفت و انزجار خود را نسبت به حکم صادره اعلام و نکاتی را توضیح می‌دهیم :

اعدام را نفس خود عملی غیر‌انسانی قلمداد می‌کنیم‌. بدین خاطر که اولن هیچ انسانی را محق سلب حیات انسانی دیگر نمی‌دانیم ‌ثانین نه تنها اعدام در جامعه ایران مشکل را حل نکرده است بلکه صرفن از طرف حکومت برای پاک کردن صورت مسئله بوده و در نتیجه مسیل منجر به صدور حکم اعدام باقی مانده و شدت عمل آتی نه راه‌گشا ‌که فاجعه بار بوده است .

حکم اعدام سعید ملک‌پور یک حکم سیاسی ست که حکومت برای کنترل بیش‌تر فضای اینترنت و ایجاد رعب و وحشت در میان کاربران این رسانه صادر کرده است‌. این حکم و احکام سنگین پرونده‌های سایبری شهروندان عادی را که به طرق مختلف از اینترنت استفاده می‌کنند نشانه رفته است‌. حکومت به این شیوه هم در میان کاربران غیر‌سیاسی اینترنت‌ رعب افکنی می‌کند و هم فضای اجتماعی و سیاسی کشور را دوباره با گزینه اعدام مواجه کرده است و حذف فیزیکی را به رخ می‌کشد‌. این امر در طول سالیان گذشته سابقه داشته و بارها افراد با عناوین غیر‌سیاسی مانند قاچاق مواد مخدر در حالی که مود هدف ساسی بوده‌اند اعدام شده‌اند .

در شرایط کنونی که نظام جمهوری اسلامی ایران هنوز گزینه حذف فیزیکی و کشتن را – که به تناوب به صورت اعدام و ترور در سی و چند سال گذشته به‌کار برده است – باز هم به کار می‌برد و تنها اعتراض و اعلام انزجار عمومی جهانی می‌تواند چاره ساز باشد وگرنه هم‌راهی مجدد با حکومت در هر شکل آن و عدم عکس‌العمل حداقلی اجتماعی کمکی برای دوام اعدام و حذف فیزیکی توسط حکومت است .

بر این باوریم که هر‌کس می‌تواند در هر موقعیت اجتماعی در هر جایی از جهان معترض اعدام و حداقل معترض اعدام‌های غیر‌قانونی باشد‌. در این میان وظیفه اصحاب دانش و قلم و صاحبان رسانه بیش‌تر است ‌چرا که صدایشان بیش‌تر شنیده می‌شود .

ما طی دوسال گذشته در بند 350 زندان اوین تهران هر سال شاهد چندین اعدام بوده‌ایم و شهادت می‌دهیم در هیچ‌کدام از این اعدام‌ها ‌حتا قوانین جاری جمهوری اسلامی رعایت نشده است و در تمام مراحل کار قانون‌شکنی صورت گرفته و احکام ساسی بوده است .

جمعی از زندانیان سیاسی بند 359 زندان اوین

هفدهم بهمن ماه 1390 خورشیدی

(اسامی محفوظ است)

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,