Saturday, 18 July 2015
21 September 2020
تکنوکوچه

«آیا «فایرفاکس» واقعن امن‌تر از «اینترنت‌اکسپلورر» است؟»

2012 February 07

کیومرث سجادی/ رادیو کوچه

 دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد «فایرفاکس» (Firefox) نسبت به «اینترنت‌اکسپلورر» (Internet Explorer) امن‌تر است. این دلایل در پی می‌آید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1- فایر فاکس مشکلات امنیتی خود را به‌سرعت بر طرف کرده و در بسته‌های امنیتی که با حجم کم و به‌راحتی با یک کلیک قابل نصب هستند زود به زود به کاربران خود ارایه می‌دهد و برای نصب جدیدترین آپدیت‌ها نیاز نیست منتظر آمدن نسخه جدید مرورگر باشیم.

2- بار دیگر بحث اپن‌سورس (open source) بودن مطرح می‌شود. مرورگری که سورس‌اش را در اختیار همگان قرار می‌دهد این امکان را به کاربران حرفه‌ای خود می‌دهد تا باگ‌های امنیتی آن ‌را بررسی کرده و یا حتا بسته‌های امنیتی جهت رفع مشکلات آن بنویسند. حال آن‌که سورس بسته اینترنت‌اکسپلورر نه تنها این اجازه را نمی‌دهد تا سورس آن ‌را بررسی کنند که می‌تواند در صورت صلاحدید با سرویس‌های امنیتی حکومت‌ها نیز بدون این‌که کسی متوجه آن باشد هم‌کاری نماید.

3- اینترنت‌اکسپلورر جهت توسعه اجازه نوشتن «اکتیوایکس» (Active X)ها را به کاربران خود می‌دهد اما این اکتیوایکس‌ها امروزه تبدیل به راهی جهت نوشتن بدافزارها و ویروس‌ها شده‌است. اما فایرفاکس از «اد-آن»(Add-on)های تایید شده‌ای استفاده می‌کند که تنها به خود مرورگر آسیب می‌رساند نه مانند اکتیوایکس‌ها به کل کامپیوتر.

4- با تمامی نکات امنیتی که رعایت می‌شود، در فایرفاکس شما می‌توانید با انتخاب وضعیت «نواسکریپت» (NoScript) اجازه استفاده از هیچ اسکریپت (script) و یا قابلیت تعاملی مانند جاوااسکریپت و یا فایل‌های فلش را به هیچ سایتی ندهید تا از امنیت بالاتری برخوردار شوید.

 5- فایرفاکس از طریق سرویسی که با گوگل قرارداد بسته ‌است اگر کاربرش بخواهد وارد سایت‌هایی شود که پتانسیل بدافزار بودن و یا سرقت اطلاعات را دارند به او اخطار داده تا در صورتی که از سایت مقصد مطمئن نیست وارد آن نشود.

در نهایت حفاظت از اطلاعات شخصی و محرمانه‌تان حتا در صورت استفاده از آخرین نسخه فایرفاکس با آخرین آپدیت‌ها‌، به‌ترین آنتی‌ویروس‌ها و فایروال‌ها کاری‌ست که نیاز به دقت و مراقبت خودتان نیز دارد. فراموش نکنید که مهندسی اجتماعی یکی از ساده‌ترین راه‌های دزدیدن اطلاعات کاربرانی‌ست که ساده‌انگارانه از کنار مسایل مربوط به امنیت خود می‌گذرند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,